Андрій Гітченко допоміг «Десні» у гостях розгромити команду Володимира Шарана (Фото, відео)

Черговий, 26-й тур чемпіонату України з футболу серед клубів Прем’єр-ліги сезону-2019/2020 закривало надважливе очне протистояння на КСК «Ніка» в Олександрії, в якому місцева однойменна команда під орудою головного тренера, випускника Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Володимира Шарана приймала чернігівську «Десну», в складі якої виступають атакувальний хавбек Олексій Гуцуляк та центральний захисник Андрій Гітченко (ліворуч на фото внизу), які вищу освіту здобули також у стінах нашого Університету. Останній став одним з героїв зустрічі, в якій гості розгромили господарів з рахунком 5:1.

Перед звітним матчем «Олександрія» на три пункти відставала від «Десни», яку така ж відстань відділяла від «Зорі», що йде третьою. Тож це була гра за шість очок, перші хвилини якої були за чернігівцями, що проводили хороші атаки. Здавалося, не завжди олександрійці встигають за атаками суперника. Та невдовзі господарі все ж перехопили ініціативу, провели кілька комбінацій, щоб охолодити запал «Десни». В одному з епізодів Ковалець пробивав і влучив у руку Імерекову, але рука була притиснутою і арбітр справедливо не призначив пенальті. Після 25-ї хвилини знову «сіверяни» домінували, у них виходили швидкісні флангові випади, повинен був забивати Калітвінцев – Влад розрядив свою «гармату» і тільки майстерність Паньківа врятувала господарів.

А ось Філіппов на 29-й хвилині не залишив шансів голкіперу олександрійців. Кращий форвард чернігівців все зробив блискуче: отримавши пас в районі центрального кола просунувся до штрафного, обіграв двох захисників і пробив з підкруткою в дальній кут. Правда, що і захисники надали простір Філіппову, але це їхні проблеми, гол все одно вийшов чудовий – 0:1.

«Олександрія» могла відігратися в своїй наступній атаці, Гордієнко наносив підступний удар з близької відстані. Тут вже свою майстерність показав Паст. Пішла гра на зустрічних курсах, швидкості зросли, відповідь гостей не змусила себе чекати – Картушов був заряджений на цю гру, старався з усіх сил, після народження дитини це і зрозуміло. З ударом Картушова на 43-й хвилині не без проблем впорався Паньків.

І все ж другий м’яч залетів у ворота Паньківа. Уже за хвилину Калітвінцев навісив зі штрафного – було враження, що банальний стандарт і звичайний навіс в район воротарського, але всі гравці пробігли повз м’яча, дезорієнтували Паньківа і сфера спритно пірнула в сітку. Знову в той кут, що трохи раніше пробивав й Філіппов – 0:2.

Відродили інтригу підопічні Шарана (на фото вгорі) відразу після сигналу арбітра про відновлення гри. Грицук вийшов на заміну і першим дотиком видав хороший пас в центр на Третьякова, який пробив у один дотик, Паст не дістав м’яча – 1:2. Цікаво, що знову круглий залетів у той самий кут воріт, куди і в попередні два рази.

Могли олександрійці перехопити ініціативу і забити другий, рятівний м’яч. Усі ми знаємо потенціал цієї команди, проте, щось пішло не так в «Олександрії». Незрозумілі помилки, тактичні прорахунки і відверта неготовність до суперника. Як Гітченку (праворуч на фото вгорі) могли дозволити пробити зі своєї штрафної зони? Всім відомо, що цей випускник ЛДУФК постійно ходить на подібні навіси в карний майданчик і вміє вигравати верхову боротьбу. Візуально, цього разу дуже легко Гітченко пробив головою і зробив рахунок 3:1 на користь своєї команди.

На цьому неприємності для господарів не закінчилися. Другу жовту картку заробив молодий захисник Бабогло, який несподівано дуже грубо зіграв проти все того ж Гітченка і арбітр справедливо «запалив» перед ним червоний колір. У меншості господарям стало складніше. А добив олександрійців пенальті, можливо, дещо спірний, але арбітр довго дивився VAR і побачив, як Бухал збиває Будківського. Для «Олександрії» ще добре, що Бухал не отримав другу жовту.

Після того, як рахунок став 1:4, підопічні Володимира Шарана виглядали зовсім сумно. Більше того, цілком можна казати, що гравці «Олександрії» ледь-ледь переставляли ноги і далеко відпустили «Десну». А гості не могли зупинитися, взявши шалений темп. Колишній гравець «містян» Сергій Старенький, який нині виступає за «сіверян», вийшов на заміну і зробив асист на Тотовицького. Форвард гостей увірвався в штрафний і проштовхнув м’яча повз голкіпера господарів – 1:5. Ефектна крапка в матчі, який став несподіванкою для всіх учасників і його спостерігачів. «Десна» вийшла на третє місце, яке в минулому сезоні займала «Олександрія»...

А розпочався 26-й тур у суботу матчем на полі стадіону імені Володимира Бойка в Маріуполі, де однойменний клуб приймав полтавську «Ворсклу». У складі господарів виступає атакувальний півзахисник Валерій Федорчук, а на лівому фланзі оборони гостей – Павло Ребенок. Кожен з них має по дві вищі освіти, одну з яких здобув у стінах нашого Університету. Однак у звітній грі ми їх на полі не побачили: Федорчук відбував дискваліфікацію через перебір жовтих карток, а Ребенок увесь матч провів на лаві для запасних.

«Маріуполь» активніше почав гру, як і передбачалося, господарі діяли першим номером. Потім несподівано «чайки» віддали ініціативу і вже «Ворскла» довго комбінувала на половині поля суперника. Та загалом перший тайм пройшов в рівній боротьбі. Можливо м’яч трохи більше контролювали господарі, але у гостей виникали більш якісні моменти. Однак на перепочинок команди пішли за «сухого» рахунку.

У другому таймі швидкості зросли. «Ворскла» використовувала фланги і частіше била по воротах, однак майже всі вони були заблоковані захисниками. «Маріуполь» вперто йшов до воріт гостей через центр, але гострих гольових моментів азовці майже не створювали. А ось полтавцям на 59-й хвилині вдалася класна контратака через лівий край. Степанюк прорвався до штрафного і зробив пас на Кулача, який вчасно переадресував м’яч на вільного Якубу, який тільки вийшов на заміну. Гальчук мчав на перехоплення, та ганський легіонер переграв голкіпера, відправив м’яч у порожні ворота – 0:1.

Цей м’яч став холодним душем для господарів, які прокинулися і стали притискати суперника до його воріт, збивалися на навали, але тиск наростили серйозний. «Ворскла», схоже, допустила помилку минулої гри зі «Львовом», коли теж вела в рахунку, виглядала краще, але стала відходити назад, а тренери поміняли атакуючих гравців – Степанюка і Кулача. Покарання не змусило себе чекати. На 74-й хвилині Фомін віддав пас на Корнієнка, який по флангу промчав на відмінній швидкості та, головне, віддав точний пас в центр штрафної зони. Топалов (по центру на фото вгорі) пробив в один дотик і м’яч пірнув точно в кут – 1:1. Більше голів у цій грі забито не було.

У другому матчі першого ігрового дня туру на «Славутич-Арені» в Запоріжжі зустрілися луганська «Зоря» і київське «Динамо». Ця гра мала величезне турнірне значення – в обох команд, кожна з яких мріє здобути путівку до кваліфікації ліги чемпіонів, було по 49 очок.

«Зоря» відразу досить бадьоро увімкнулась у гру, створивши кілька непоганих моментів. Спочатку господарі вивели на удар Кабаєва з лівого напівфлангу, а пізніше той же Кабаєв зробив ідеальну подачу на Громова, з ударом головою якого з величезними труднощами впорався Бущан. Був ще один дуже контраверсійний момент: м’яч влучив у руку Попову в штрафному майданчику киян. Та рефері Микола Балакін чомусь ні на сам не відреагував, ні VAR не дивився. Київ у першому таймі запам’ятався аж одним серйозним шансом: Шабанов, замикаючи кутовий, трохи не влучив у площину воріт.

Матч був перерваний у перерві через грозу в Запоріжжі – команди повернулися на поле з роздягалень через практично 40 хвилин після завершення першого тайму.

Через шар води на газоні командам потрібно було максимально спрощувати гру. Схоже, до цього швидше пристосувалася «Зоря». На 54-й хвилині Шабанов сфолив на Тимчику в київській штрафній – пенальті, який Юрченко реалізував бездоганно. Практично тут же Громов був близьким до виходу один на один, але в останній момент м’яч у нього з-під ніг вибили. І тут же – ще одна швидка атака «Зорі» лівим флангом завершилася виходом з воріт Бущана, який скинув м’яч на ногу Юрченку, але Владлен з лінії штрафного зарядив у поперечину...

Тільки після цього Київ ожив і провівши потрійну заміну (вийшли на поле Вербіч, Де Пена (ліворуч на фото вгорі) і Циганков), організував кілька дуже класних атак. На 71-й хвилині Вербіч зробив коротку передачу на Буяльського (праворуч на фото вгорі), який при вході у карний пробив по діагоналі під ліву стійку. За чотири хвилини Шепелєв зачепився за м’яч для Де Пени, той увійшов до штрафного майданчика лівим напівфлангом і пробив у праву «шістку» – 2:1 на користь «Динамо».

Надії «Зорі» на порятунок зникли на 84-й хвилині, коли капітан киян Сидорчук отримав травму лівого гомілкостопа після зіткнення з німецьким опорником луганчан Цвеком, який лише хвилиною раніше вийшов на заміну. Хавбек «Зорі» після перегляду VAR арбітром був вилучений. А останню крапку в грі поставив Циганков, який на 90+6 хвилині прямим ударом зі штрафного метрів з 17-ти відправив м’яч у праву «дев’ятку» воріт луганчан. Тож «Динамо» здобуває вольову перемогу з рахунком 3:1 і повертає собі звичне в останні роки друге місце.

Завершував програму суботнього дня поєдинок донецького «Олімпіка» і ФК «Львів» на столичному стадіоні «Динамо» імені Валерія Лобановського. У стартовому складі «олімпійців» на позиції лівого захисника грав студент ЛДУФК Орест Лебеденко (на фото внизу), а по ходу другого тайму на заміну вийшов Тарас Завійський, який також вищу освіту здобув на кафедрі футболу нашого вишу. Натомість Назар Вербний увесь матч провів на лаві запасних, а ще один випускник нашого вишу, лівий оборонець «Львова» Андрій Бусько проходить відновлення після ушкодження, тож його не було у заявці на цей поєдинок.

Перший тайм можна розділити на два нерівних відрізки. Спочатку колективи діяли активно, намагалися створювати моменти, що у них непогано виходило. Після цього настав штиль і бойовик перейшов у нудну мелодраму. Тож перший тайм завершився без голів – 0:0.

Гол господарів прийшов на 53-й хвилині. Керманич гостей Єгіше Мелікян був дуже незадоволений діями своїх гравців під час цього епізоду. Спочатку Бопесу дозволив Кравченку віддати передачу з флангу, навіть не зробивши спроби йому перешкодити. Після цього два центральні захисники «Львова», Братков і Борзенко, гостинно розступилися у власному штрафному, давши шанс Тейшейрі м’яч прийняти, а після ще й прицільно пробити по воротах – 1:0.

У наступні десять хвилин команди обмінялися небезпечними випадами. Шахаб мав подвоювати перевагу «Олімпіка», проте не скористався шикарними прострілом і дозволив захиснику вибити м’яч. Після цього головою по воротах Кичака пробивав уже високорослий центрфорвард «Львова» Нич – удар вийшов непоганим, але воротар зумів перевести його на кутовий.

«Львів» спробував влаштувати щось схоже на фінальний штурм, але це призвело лише до другого голу в їхні ворота і до остаточного кінця інтриги. І знову питання до захисної лінії гостей, яка не завадила Тейшейрі протягнути м’яч і нанести удар з 19-ти метрів у бік їхніх воріт. Але віддамо належне і півзахиснику – удар вийшов дуже якісним, практично в самісіньку дев’ятку – 2:0. Після фінального свистка головний тренер «Олімпіка» Юрій Климовський зітхнув з полегшенням – його команда нарешті здобула перемогу. Першу за останніх десять ігор.

Напередодні, 14-го червня, окрім матчу в Олександрії, про який ми розповідали на початку огляду 26-го туру, відбулася й гра на столичному НСК «Олімпійський» між ковалівським «Колосом» та донецьким «Шахтарем» – аутсайдером та лідером відповідно верхньої шістки команд, які на другому етапі чемпіонату продовжують боротьбу за медалі.

Весь перший тайм можна описати одним реченням: «Шахтар» не поспішав атакувати, а «Колос» всіма силами оборонявся. У підопічних Руслана Костишина це виходило непогано, чому свідчить мінімальна кількість моментів у фаворита. На 3-й хвилині непогано вистрілив Патрік з лівої ноги – кіпер ковалівців Волинець, не без проблем , перевів м’яча на кутовий. «Колос» відповів стандартом, який ударом завершував Лисенко, але Трубін не дрімав і зумів впоратися з небезпекою.

Ключовий же момент у першій 45-хвилинці стався в самому її кінці. «Шахтар» трохи додав у швидкості і став серйозно нагнітати біля штрафного суперника. Тайсон відмінною передачею вивів Мораєса (ліворуч на фото вгорі) на побачення з голкіпером, після зіткнення з яким бразилець впав. Рішення бокового – офсайд. Але на повторі було чітко видно, що «поза грою» в цьому епізоді не було й близько (затримався Гавриш) і «гірники» повинні були отримати право на пенальті. Як би там не було, незабаром арбітр відправив команди відпочивати за рахунку 0:0.

Другий тайм почався із забитого гола. Після подачі кутового Степаненко пробив в поперечину, а після «Колоса» вдалося «загасити пожежу» у своєму штрафному. Однак практично відразу Сіпріано відібрав м’яч в центрі поля (господарі натякали на можливе порушення), відпасував на Марлоса і правий вінгер вивів Мораєса один на один. Форварду вистачило одного дотику, щоб ідеально перекинути воротаря – 1:0.

Пропущений гол змушував «Колос» грати більш активно, так як в обороні сидіти вже було нерозумно. З іншого боку, атакуючий футбол давав би «Шахтарю» більше простору, який швидкі бразильці вміють використовувати. Однак «гірники» зовсім не прагнули включати великі швидкості або намагатися зміцнити перевагу. Іноді здавалося, що мінімальна перемога цілком влаштовувала без п’яти хвилин чемпіона. Тож цілком закономірно, що у другій 45-хвилинці рахунок першого тайму не змінився.

Додамо, що поєдинок 26-го туру «Карпати» (Львів) – «Дніпро-1» перенесено через наявність коронавірусу в низки гравців та працівників львівського клубу. Про нову дату та час початку цього матчу буде повідомлено пізніше. Наразі «зелено-білі» знаходяться на карантині.