«Є скарби, допоки їх шукають...» (Фото)

Напередодні відзначення Дня працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження колектив редакційно-видавничого відділу нашого Університету завітав до колег із Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка, а саме у відділ рукописних, стародрукованих та рідкісних книг імені Ф.П. Максименка.

Завдяки багаторічній співпраці зі співробітниками Наукової бібліотеки плекаємо справжні цінності у справі, яку обрали для себе, тримаємося нашої людської місії у цьому світі, формування того духовного стрижня, без якого важко вистояти у світі фантомних ідеалів і знижених стандартів.

Відділ рукописних, стародрукованих та рідкісних книг імені Ф. П. Максименка був заснований 1905 року як «Cimelia. Wydział inkunabułów, rękopisów i dyplomów» («Раритети. Відділ інкунабул, рукописів і дипломів»).

Загальна кількість фонду становить близько 150 933 одиниць зберігання.

Фонд відділу структурно поділяється на 10 колекцій:
• колекція рукописних книг та документів ХІІІ–ХХ ст.;
• колекція інкунабул (1473–1500 рр.);
• колекція палеотипів (1501–1550 рр.);
• колекція стародруків (1551–1800 рр.);
• колекція графічних та образотворчих видань (XVII–XX ст.);
• колекція картографії (1511–2001 рр.);
• колекція воєнних друків (1905–1945 рр.);
• колекція афіш (1816–1942 рр.);
• колекція періодики (XVIIІ–ХХ ст.);
• колекція рідкісних книг (ХІХ–ХХ ст.).

Рішенням Кабінету Міністрів України від 21.10.2008 р. фонду рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка надано статус наукового об’єкта, що становить національне надбання.

Упродовж останніх років співробітники відділу працюють над виявленням й описом суперекслібрисів та мистецьких оправ XIV–XVII ст. Основою добірки екслібрисів є особиста колекція видатного бібліографа Ф. П. Максименка, яка нараховує понад 400 європейських книжкових знаків XVI–XX ст. приватних та публічних бібліотек. Серед раритетів фонду – книга із суперекслібрисом українського гетьмана Івана Мазепи.

Також віднайдено оправи з бібліотеки польського короля Сигізмунда ІІ Августа (1520–1572), французького короля Людовика XV (1710–1774), кардинала Джуліо Мазаріні (1602–1661), львівських латинських архієпископів Яна Прухницького (бл. 1553–1633), Каетана Кіцького (бл. 1740–1812), графа, великого коронного хорунжого, губернатора Галичини Й. Я. Т. (Вандаліна) Мнішека та ін.

Унікальні видання відділу занесено до міжнародних каталогів: «Archives and Manuscript Collections in the Microfiche» (Leiden), «Revue des études arméniennes» (Paris), «Gesamtkatalog der Wiegendrucke» (Berlin, Stuttgart), «Polonia typographica saeculi XVI» (Warszawa), «Пам’ятки книжкового мистецтва: Каталог стародруків, виданих на Україні» (Львів). Щорічно з фондами відділу працюють близько 1000 фахівців з України та світу.

Співробітникам редакційно-видавничого відділу пощастило ознайомитися з найцікавішими вірменськими книгами із фондів найстарішої бібліотеки України. Про особливості вірменської книжкової культури на українських землях та її пам’ятки у колекції Наукової бібліотеки Львівського університету детально розповів бібліограф Анушаван Месропян (український філолог, перекладач, член НСПУ).

Завдяки Анушаванові було віднайдено 2 вірменські рукописи, які вважалися втраченими під час Другої світової війни. Знайшлися ці рукописи у Національній бібліотеці Варшави. Тепер вони оцифровані і є у вільному доступі. Зараз Анушаван працює над створенням каталогу вірменських рукописів українською мовою.

Є скарби, допоки їх шукають.
Перестануть – от тоді вже все.
Ліна Костенко

Оксана Борис,