Кирило Шевченко вивів збірну України до 1/4 фіналу Всесвітньої шахової Олімпіади

Блискуча гра студента другого курсу Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Кирила Шевченка (на фото внизу) стала визначальною у перемозі збірної України з шахів над національною командою Китаю у 1/8 фіналу Всесвітньої Олімпіади-2020, яка нинішнього року через пандемію коронавірусу проходить в онлайн-форматі. Свій внесок у перемогу зробив й багаторічний лідер «синьо-жовтих», легенда світових шахів Василь Іванчук, який вищу освіту здобув у стінах нашого вишу.

Національні збірні Китаю та України вважалися головними претендентами на перше місце у своїх групах на попередньому етапі Всесвітньої шахової Олімпіади-2020. Нагадаємо, 40 національних збірних, 25 з яких були включені персонально (серед них і українці та шахісти Піднебесної) та 15, що вийшли з відбірного турніру, на попередньому етапі було розподілено на чотири групи по десять команд у кожній, де зіграли кожна з кожною по одному матчу, що складався з шести партій. Контроль часу в кожній партії на всіх етапах Олімпіади становить 15 хвилин + 5 додаткових секунд за кожний зроблений хід, починаючи з першого. За перемогу в матчі нараховували два очки, за нічию – одне, за поразку – нуль. У разі рівної кількості турнірних очок у двох і більше команд місця визначалися за більшою кількістю очок, набраних у всіх партіях в матчах дев’яти турів. По три кращі команди з кожної групи виходили до плей-оф, причому перші місця безпосередньо одразу в чвертьфінал, а решта вісім команд – у 1/8 фіналу.

Збірна Китаю грала у групі А, де здобула вісім перемог, але поступилася з рахунком 2:4 команді Індії, яка в підсумку й стала першою, залишивши китайців на другій позиції. Водночас українці, змагаючись у групі В, пропустили поперед себе збірні Азербайджану та Угорщини, посівши тим самим третє місце. Як наслідок, Україні та Китаю довелося битися між собою за вихід у чвертьфінал, де на переможця цього протистояння чекає зустріч з шахістами США, які на попередньому етапі виграли групу D.

Як і на всіх стадіях плей-оф, протистояння 1/8 фіналу складаються з двох матчів, упродовж яких проходять шість партій – по дві на чоловічих і жіночих дошках та по одній на юніорській серед юнаків і дівчат серед шахістів віком до 20-ти років. У першому матчі, який завершився внічию – 3:3, Україна тимчасово поступалася двома очками, оскільки дві перемоги Китаю прийшлися на початок зустрічі. Але, незважаючи на ці ранні невдачі, підопічні випускника ЛДУФК Олександра Сулипи насправді були значно ближчими до перемоги, ніж суперники. Василь Іванчук чорними фігурами програв третьому номеру чинного світового рейтингу ФІДЕ Ding Liren, тоді як наші юніори Кирило Шевченко та Марія Бердник виграли свої партії. Водночас і Ірина Гапоненко, і Наталя Жукова мали набагато кращі позиції проти лідера жіночого світового рейтингу Hou Yifan та чемпіонки світу Ju Wenjun відповідно. Однак Гапоненко втратила нитку гри, наробила низку помилок і програла, тоді як Жукова пропустила можливість поставити мат і погодилася на нічию. Тим не менше, отриманий рахунок першого матчу 3:3 однозначно став щасливим порятунком для китайської команди.

Другий поєдинок також був дуже збалансованим, але знову ж таки шанси України виглядали дещо кращими. Чотири з шести партій, у тому числі за участю представників ЛДУФК Василя Іванчука (на фото внизу) та Кирила Шевченка закінчились внічию, тоді як Юлія Осьмак на першій жіночій дошці обіграла дуже небезпечну суперницю саме в швидких шахах Tan Zhongyi. Однак Zhu Jiner вирівняла рахунок (3:3), перемігши Марію Бердник.

Нічиї у обох матчах призвели до того, що доля путівки у чвертьфінал в протистоянні Україна – Китай мала вирішитися в додатковій партії. Жереб вирішив, що переможця визначить гра в Армагеддоні між юніорами – Кирилом Шевченком, якому 22-го вересня виповниться 18 років та на два роки старшим за нього Liu Yan.

Нагадаємо, Кирило виграв усі шість зіграних ним партій на попередньому етапі. Натомість Армагеддон став для Шевченка і Liu Yan третім очним протистоянням за день, в якому вони «схрестили мечі». У першій партії, як ми писали вище, наш шахіст переміг, а в другій суперники підписали мирну угоду. Не можна не відзначити, що у вирішальний момент другокурсник нашого Університету, якого уже всі фахівці визнали висхідною зіркою світових шахів, продемонстрував неймовірну витривалість та сталеві нерви, і в сприятливому ендшпілі створив достатньо проблем для свого суперника, щоб здобути свою особисту перемогу в партії, а головне принести звитягу збірній України над одним з головних фаворитів на «золото» Всесвітньої шахової Олімпіади-2020. Ця елімінація є основною невдачею для збірної Китаю, переможця двох з останніх трьох Всесвітніх Олімпіад (Тромсе-2014 та Батумі-2018), а також нещодавнього Кубку націй Інтернету. При цьому поразку шахістів з Піднебесної не можна пояснити відсутністю ключових гравців, оскільки за збірну команду Китаю грали усі тамтешні зіркові гросмейстери – за винятком 12-го номера світового рейтингу Wang Hao.

Додамо, що тепер на українців чекає чвертьфінальний поєдинок проти збірної США. Шахове протистояння «синьо-жовтих» та «зірково-смугастих» відбудеться сьогодні, 28-го серпня, о 17:00.