Команда Андрія Гітченка не змогла забити «бронзовий» гол у ворота «Зорі» (Фото, відео)

Матчами 32-го, заключного туру у неділю, 19-го липня, завершився чемпіонат України з футболу сезону-2019/2020 серед команд Прем’єр-ліги, у складах яких грає низка представників Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського. За результатами національної першості «золото» здобув донецький «Шахтар». «Срібло» з величезними потугами вибороло київське «Динамо», яке також у новому сезоні представлятиме Україну в Лізі чемпіонів. Бронзовий призер луганська «Зоря» і «Десна» з Чернігова, яка фінішувала четвертою, гратимуть у Лізі Європи. У цьому ж турнірі виступатиме й переможець плей-оф за участю ФК «Маріуполь», «Колоса» з Ковалівки, СК «Дніпро-1» та ФК «Олександрія», головним тренером якої є Володимир Шаран, який вищу освіту здобув у стінах нашого вишу. А тепер про деталі останнього ігрового дня УПЛ-2019/2020.

«Дніпро-1» – «Ворскла» – 3:0

Голи: Супряга, 25, 40, Хобленко, 50.

Незважаючи на те, що цей матч не мав ніякого турнірного значення, він все ж увійде в історію. Полтавську команду, яка вирішила догравати сезон дублем, в ролі капітана вивів на поле 16-річний Павло Ісенко. Можливо, таким чином керманич «Ворскли» Юрій Максимов вирішив компенсувати невихід юного голкіпера на фінал Кубка України, а можливо в контексті потенційного трансферу головного кіпера команди Різника готує хлопця до відповідальності.

Власне, вже на 12-й хвилині Ісенко продемонстрував непогану реакцію, коли витягнув з-під поперечки удар головою після подачі з кутового. В перших півтайму це була єдина ґрунтовна атака господарів поля, які на відміну від «Ворскли» грали фактично основою. Воно й не дивно – Дмитру Михайленку треба тримати в тонусі команду перед матчами плей-оф за Лігу Європи. Єдиний експеримент від тренера – це вихід Ярмолюка в центрі поля поруч з Ді Франко та Батагова замість Кравченка. На решті позицій грали ті, кого зазвичай і очікують.

Тож «Ворскла» великими силами захищалася, поступово набираючись сміливості для випадів силами Козиренка, Власова, Сємілєта та Кравчука. Гостроти вони ніякої не несли аж до 23-ї хвилини, коли трапився, мабуть, ключовий епізод в грі. Хтось з дніпровців віддав невдалий пас назад, Сємілєт вийшов на ударну позицію, але влучив у кіпера господарів Логінова. Встиг віддати пас на Козиренка, але той з десяти метрів пробив вище воріт.

Забий молодіжка «Ворскли» в цьому моменті, і в неї були б шанси повторити в цілому вдалі матчі зі «Львовом» та «Маріуполем». Натомість в наступному моменті гості пропустили і фактично прирекли себе на розгром. Усе зробив Супряга – спочатку він класно проскочив повз суперника на фланзі, відпасував на Хобленка та побіг в центр штрафного майданчика. Отримавши м’яч у відповідь, він хитнув захисника та пробив низом у кут.

Саме Супряга був найпомітнішим гравцем на полі до перерви. Вже через кілька хвилин після голу він здорово прострілював вздовж воріт, але ніхто з партнерів не відгукнувся. Хоча атака продовжилась другим темпом і Хобленко трохи неточно пробив головою. А на 40-й хвилині Владислав оформив дубль, скориставшись прострілом Цурікова. Ще в першому таймі він міг і хет-трик оформити. Класно обігравши захисника фінтом п’ятою, Супряга пробив з 15-ти метрів майже по-центру – Ісенко встиг викинути руку.

По перерві Михайленко замінив обох центральних захисників: замість Логінова вийшов Лопирьонок, а Сватка змінив Кравченко. Зрозуміло, що Сергій грав як опорник, а ось в оборону опустився Батагов. Втім, навряд чи такими рокіровками Михайленко міг отримати якусь інформацію. «Ворскла» поступалась за всіма компонентами і фактично усі 45 хвилин грала без м’яча. Роботи у нової пари центрбеків не було. Натомість, гравці групи атаки могли повправлятися в створенні та реалізації моментів.

Вже на 50-й хвилині у воротах Ісенка побував третій м’яч. Невдалий поперечний пас перехопив Хобленко. Олексій легко втік від Якубу та потужно пробив повз голкіпера. Але на цьому голи й закінчились. Супряга так і не зміг оформити трюк з капелюхом, хоча в другому таймі він більше підігрував партнерам. Кілька разів непогано зіграв Ісенко, як наприклад, у випадку з потужним ударом Цурікова в ближній кут, чи Кравченка здалеку. Проте частіше дніпряни не влучали, дозволивши молодому супернику уникнути великого розгрому.

«Львів» – «Маріуполь» – 0:2

Голи: Чех, 32, Чурко, 58 (пен.).

Суперники вже не вирішували жодних турнірних завдань, тому наставники дозволили собі зайнятися експериментами. Цецадзе включив до стартового складу дебютанта УПЛ Комарця, а у Бабича вперше в житті вийти на гру Прем’єр-ліги в основі отримав можливість голкіпер Поспєлов.

Матч не сказати, що ряснів небезпечними моментами, а гра була не з найдинамічніших. Часом у футболістів виходило створювати якусь загрозу біля воріт, але траплялося це рідко. Втім, це було важко назвати гострими моментами: більше розминка для воротарів, щоб ті не стояли на місці під дощем.

У першому таймі львів’яни запам’яталися дальніми ударами, а також ударом головою від Борзенка, який у площину трохи не влучив. У «Маріуполя» не було і того, проте це не завадило приазовцям забити. Всьому виною сумбурна гра львів’ян в обороні, які не впоралися з досить простою подачею Чурка зі стандарту в свій штрафний майданчик і не змогли вибити м’яч, подарувавши тим самим Чеху можливість відкрити рахунок голам в УПЛ.

До перерви львів’яни продовжили напружувати оборону «Маріуполя» фланговими атаками і дальніми ударами, але без результату.

Другу половину господарі почали активніше і з дуже хорошого епізоду: після прострілу Комарця зліва Богунов до м’яча не дотягнувся. А під кінець години гри «Маріуполь» забив другий м’яч, закривши гру. Знову через неакуратну гру львів’ян біля своїх воріт: Кащук впав після контакту з Клименчуком у штрафному майданчику господарів, а Чурко реалізував пенальті. Далі наставники продовжили експериментувати, почавши низку замін. Вже було ясно, що гості три очки не віддадуть.

«Львів» завершив цей чемпіонат жахливою серією без перемог. І, враховуючи бардак, який діється в клубі, не факт, що новий сезон принесе хоч якісь позитивні новини. «Маріуполь» поки ще не у відпустці: попереду у команди ще матч, а можливо, й два у плей-оф за Лігу Європи.

«Олександрія» – «Шахтар» – 2:2

Голи: Довгий, 88, Банада, 90 – Тете, 23, Соломон, 32.

Резервним складом «Шахтаря» вже нікого не здивуєш. Цього разу, наприклад, після затяжної травми повернувся в старт Валерій Бондар, на позиції «десятки» грав Бондаренко, а з капітанською пов’язкою на поле команду вивів Болбат. А ось відсутність Луїша Каштру, який відправився до сім’ї в Португалію, було несподіванкою. «Гірниками» керував тандем Срна / Северіно та, забігаючи наперед, скажемо, що іспит вони здали на хорошу оцінку.

«Олександрія» не знітилася, не злякалася гучного імені суперника, а вирішила почати поєдинок активно, намагаючись вичавити максимум у стартові десять хвилин. Мали свої моменти Третьяков і Задерака, але перший ударив вище, другий – в руки Трубіна. Час минав і гості потроху стали перехоплювати ініціативу. Дуже активним був Соломон, який отримав шанс зіграти на позиції лівого вінгера. Ізраїльтянин приклався до перших двох голів у матчі. Спочатку він, на пару з Бондаренком, розігнав швидку атаку, яку точним ударом завершив Тете. А після Манор продемонстрував свої технічні навички, елегантно виконавши штрафний. Слід інтриги прохолов ще в середині першої половини.

«Шахтар» відчув кураж і вирішив не зменшувати обертів. Міг оформляти дубль Тете, але Паньків завадив бразильцю знову відзначитися. Юрій прекрасно пам’ятає невгамовного бразильця, який місяць тому двічі розписався в його воротах. Мав шанс на дебютний гол в сезоні й Сікан. Нападник після передачі того ж Тете (і як він все встигає) бив здавалося напевно, але знову воротар «Олександрії» став на шляху. На перерву «Шахтар» йшов ведучи в два м’ячі.

У другому таймі темп сильно впав. «Гірникам» поспішати було нікуди, а у «городян» мало що виходило попереду. Відзначимо насамперед хороший матч у виконанні Піхальонка. Якщо раніше здавалося, що на позиції опорника може грати тільки Степаненко, то зараз йому підростає якісна заміна. В принципі, мав шанс «Шахтар» забивати і третій гол. Не тільки міг, але і повинен був це зробити. Пригадуються хороші постріли Антоніо і Піхальонка, яким трохи не вистачило точності. А ось Фернандо пробивав у рамку, але добре зреагував Паньків.

Можливо, саме погана реалізація зіграла з гостями жарт, а можливо, справа в розхлябаності, яка їх спіткала на останніх хвилинах. Але що б це не було, «Шахтар» пропустив. Пропустив двічі за дві хвилини і впустив перемогу. Що спільного в цих голах? Герой і антигерой, причому обидва вийшли на заміну. Мишенко в першому епізоді навісив в штрафну і після боротьби, м’яч, транзитом через Банаду, відлетів до Довгого. А у другому випадку Богдан виграв повітря для все того ж Банади, який без проблем переграв Трубіна – 2:2. Лаяти будемо Мудрика, який двічі повернувшись в оборону, програв все, що було можна і взяв активну участь в голах забитих «Шахтарю». Михайло не запише собі цю гру в актив.

Для подопічних Каштру ця нічия не означає практично нічого, як і для «Олександрії». Однак навряд чи в світі знайдеться команда, яка ведучи весь матч в два голи, не перейматиметься, втративши перемогу в кінцівці. Але «маємо те, що маємо». «Шахтар» продовжує підготовку до Ліги Європи, а «городяни» – до «Дніпра-1» у матчі плей-оф. Сезон для обох команд ще не завершений.

«Зоря» – «Десна» – 1:1

Голи: Хомченовський, 53 – Будківський, 20.

Незважаючи на величезну ціну помилки, «Зоря» і «Десна» видали досить видовищний матч. Фрагментами краще виглядали то одні, то інші. Виграла ж в підсумку команда, яка накопичила більше позитивних відрізків.

Олександр Рябоконь шокував стартовим складом – він випустив в основі шістьох (!) номінальних захисників, хоча його команді потрібна була тільки перемога. Спочатку здавалося, що Чернігів готується капітулювати, але на ділі початок матчу залишився саме за гостями.

Будківський вперше небезпечно пробив вже на 9-й хвилині, але трохи промахнувся. «Зоря» дзвіночок не почула – і через 11 хвилин Філіп відкрив рахунок в матчі, ефектно замкнувши навіс з правого флангу. Те, як височенний нападник склався для удару боковими ножицями – це шедевр! Майже відразу «Десна» могла подвоїти перевагу, але кіпер «Зорі» Микита Шевченко, котрий одужав до ключової гри сезону, витягнув удар Філіппова в дальній верхній кут.

«Зоря» ж почала оживати лише ближче до перерви. Спершу небезпечно пробив Кочергін, але повз. Потім удар Хомченовського під поперечину перевів на кутовий Паст. Луганчанам відверто заважала погана гра Лєднєва, який провалив фініш сезону. Плюс вони використовували трохи нову схему, і незіграність теж давалася взнаки. Останнє слово в першому таймі залишилося за «Десною» – Будківському для дубля не вистачило кількох сантиметрів.

Після перерви «Зоря» продовжила в тому ж дусі – атакувала, пробивала, шукала щілини в обороні. А ось «Десна» не змогла грати належним чином й надалі. Єдиний раз у другому таймі команда Рябоконя реально могла забити, коли все той же Будківський замикав подачу Філіппова, але влучив у поперечину. У «Зорі» ж ідей попереду було побільше: вона багато контролювала м’яч і красиво зрівняла рахунок – Хомченовському вдався постріл в дев’ятку з-за меж штрафного. Паст врятувати команду не міг при всьому бажанні.

У паралельному матчі «Динамо» ганебно програвало «Колосу» (0:2), і «Зоря» в разі перемоги зайняла б друге місце. А це – перша в історії клубу кваліфікація Ліги чемпіонів. Але не можна сказати, що підопічні Скрипника реально рвали і метали для трьох очок. «Зоря» вибрала синицю в руках і всі зусилля кинула, перш за все, на збереження своїх воріт. Хоча, звичайно, парочка моментів у Кабаєва і Михайліченка були, але не повезло.

«Колос» – «Динамо» – 2:0

Голи: Лисенко, 54, Вільхамссон, 71 (пен.).

«Колос» за стартові півгодини, напевно, рази півтора перейшов середину поля. «Динамо» тримало хорошу інтенсивність і постійно йшло вперед. З гостротою було гірше: згадати можна хіба що тільки класний удар Буяльського, коли снаряд пройшов в сантиметрах від мети.

Поступово Київ почав зупинятися і втрачати контроль над ситуацією. Це призвело до двох поспіль шикарних сейвів Бущана, який витягнув небезпечні удари Морозка в дев’ятку і Лисенка під штангу. Але навіть ці моменти не позбавляли впевненості, що «Динамо» свого не відпустить. Тим більше, на початку другої половини Русин сам собі створив чудовий момент в оточенні трьох суперників, коли викручував у рамку, а номінальних господарів врятував Волинець.

Але тут «Колос» несподівано забив. Циганков подарував м’яча Морозку на лівому фланзі атаки ковалівців, той виконав подачу, яку замкнув Лисенко. Тут же Оріховський повинен був забивати другий з лінії штрафного майданчика: Павла залишили на самоті, у нього був час обробити м’яч і прицілитися – хавбек ввалив потужно, але вище рамки.

«Динамо» навіть не завелося від такого повороту подій. «Біло-сині» діяли так, немов або вони виграють, або все одно будуть в Лізі чемпіонів. За другий тайм номінальні гості створили достатньо моментів для голу: Циганков з лінії воротарського прикро пробив у Буяльського, Кадірі здорово дав під поперечину, коли витягнув Волинець, також з хороших позицій пробивали Де Пена і Цітаїшвілі – обоє прямо в голкіпера ковалівців. Але це були лише окремі епізоди – загалом не відчувалося тиску на володіння «Колоса». Швидше самі ковалівці більше хотіли забити третій, ніж кияни відіграти хоча б один гол.

Розплати за недоналаштування (а як це ще можна назвати?) не послідувало: «Зоря» в паралельній грі також не прагнула перемагати, залишивши «Динамо» місце в кваліфікації наступної Ліги чемпіонів. Самі ж луганці стартуватимуть з групи Ліги Європи.

Фінал сезону виявився дуже неоднозначним: немов команди, які весь сезон боролися за зрозумілі цілі, раптом втратили до них пристрасть. Цікаво в заключному турі було тільки «Колосу» – тож він і переміг. А у сухому залишку маємо наступне: «Зоря» йде безпосередньо в групу Ліги Європи, «Десна» – в кваліфікацію Ліги Європи. Ще одне місце у відборі цього турніру розіграють між собою ФК «Маріуполь», «Колос» з Ковалівки, СК «Дніпро-1» та ФК «Олександрія». Ну а «Динамо», як і «Шахтар», гратиме в Лізі чемпіонів, але з такою грою ненадовго, і вже до вересня неминуче опиниться в Лізі Європи разом з усіма...