Команда Володимира Шарана поставила шлагбаум на мріях «Десни» про Лігу чемпіонів (Фото, відео)

У середу і четвер, 15-го та 16-го липня, було зіграно поєдинки 31-го, передостаннього туру чемпіонату України з футболу сезону-2019/2020 серед команд Прем’єр-ліги, у складах яких грає низка представників Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, а ФК «Олександрія» на посаді головного тренера очолює Володимир Шаран, який вищу освіту здобув у стінах нашого вишу.

«Шахтар» – «Колос» – 2:0

Голи: Сіпріано, 49, Мораєс, 90+4.

Обидва наставники на тлі відсутності турнірних завдань вирішили не перевантажувати футболістів тактичною боротьбою, випустивши практично повністю дублюючі склади. У номінальних господарів виділялося ім’я Тайсона, який мало того, що вийшов у старті, так ще й капітанську пов’язку не отримав. Він, безумовно, був головною зіркою на полі. Бразилець в два, а то і в три рази швидше аналізував ситуацію за інших. Це більше нагадувало виступ запрошеної зірки на дитячому святі.

Зрозуміло, що при грі в таких складах очікувати будь-якої якості від двох команд не доводилося. Так, футболісти старалися, показували непогані швидкості. Однак загальна тактична виучка разом з прийняттям рішень та їх швидкістю сильно кульгали. Втім, рідкісні моменти суперники створювали. Найкращий з них у першому таймі був у ковалівців: Ємець навісив зліва, а Костишину-молодшому не вистачило сантиметрів, щоб замкнути подачу. Також було кілька непоганих дальніх ударів від Морозка. А у «Шахтаря» старався Сікан, який кілька разів вискакував під гострим кутом на ворота, але у всіх випадках Данило так і не придумав, як завершити епізод.

До слова, найперспективніше українське тріо «гірників» в атаці – Вакула, Мудрик, Сікан – досить активно і впевнено почало поєдинок. Однак вистачило хлопців хвилин на 20, після чого гра у них почала розвалюватися. Не стільки через відсутність фізики, скільки через психологічну нестійкість.

Другу половину «Шахтар» почав зі швидкого голу: Сіпріано пробіг всю ліву бровку в надії на пас, і отримав його від Маркоса Антоніо, завершивши контратаку ударом метрів з десяти повз Кучеренка. Порадувати себе голом міг і Сікан, однак при виході один на один затягнув з рішенням: і не пробив, і не зробив пас на партнерів, та ще й почав випрошувати пенальті за гру рукою у суперника, якої не було.

Луїш Каштру на заключну третину матчу посилив гру п’ятьма футболістами основного складу, тому можна було не сумніватися, що перемогу «Шахтар» утримає. Правда, лідери команди також не вмикали максимальні оберти і, схоже, вийшли більше на поле заради підтримки форми. Водночас «Колос» у міру своїх сил і можливостей намагався якось дістатися до воріт наймолодшого капітана в історії донеччан Трубіна, але виходило це дуже рідко. Черговий потужний удар Морозка здалеку прямо в голкіпера, мабуть, був найкращим моментом гостей за другу 45-хвилинку. А фінальним акордом став точний удар Мораєса в ще одній контратаці «гірників»: Марлос зліва зробив передачу, Жуніор замкнув – 2:0.

«Ворскла» – «Маріуполь» – 1:2

Голи: Павлюк, 46 – Чурко, 56 (пен.), Кирюханцев, 86.

Перед грою в розташуванні «Маріуполя» говорили про бажання взяти реванш у «Ворскли» за виліт в півфіналі Кубка України. Полтава прийняла неоднозначне рішення догравати сезон молодіжним складом, що збільшило шанси «Маріуполя» на реалізацію помсти. «Маріуполю» в результаті вдалося перемогти, але зробила це команда Бабича з великими труднощами. Приазовцям довелося відіграватися по ходу матчу і догравати матч удесятьох.

«Маріуполь» почав домінувати з перших хвилин. Команда Бабича впевнено контролювала м’яч, атакувала широко, активно задіявши Полегенька і Корнієнка на флангах. Захисники «Ворскли» не раз дозволяли виконувати кроси в свою штрафну, де момент за моментом марнував Кащук. Можливо, саме надмірна марнотратність коштувала 20-річному форвардові місця на полі в другому таймі – замість нього вийшов Чурко.

Однак це вже були події другого тайму. Говорячи ще про першу половину гри, перш за все потрібно відзначити чудову гру воротаря «Ворскли» Олександра Ткаченка, який зробив кілька непоганих сейвів. Полтавчани рідко атакували у перші 45 хвилин.

«Маріуполь», ймовірно, розраховував на класі дотиснути «Ворсклу» в другому таймі, але на 46-й хвилині приазовці, несподівано для себе, зустрілися з «чорним лебедем» у вигляді голу 17-річного Євгена Павлюка після кутового. Зональний захист маріупольців дав збій і молодий центрбек вколотив м’яча у ворота Гальчука. Далі ще одна неприємність – вже на 51-й хвилині «Маріуполь» залишився в меншості через вилучення Ігнатенка за другу жовту картку. Однак, як не дивно, вилучення допомогло «Маріуполю». Гостям швидко вдалося відігратися – Дубко впустив в своєму штрафному Кулакова і Чурко реалізував пенальті – 1:1.

Гра набула більш відкритий характер. Молодь «Ворскли» відмовилася від прагматичного підходу до гри і стала все частіше загрожувати воротам Гальчука. При цьому від атакувального плану не відмовився й «Маріуполь». Результат гри, яка у другому таймі придбала рівний характер, могла вирішити будь-яка дрібниця. Наприклад, як в епізоді на 78-й хвилині, коли Кирюханцев, ледь з’явившись на полі, можливо, зіграв рукою в своєму штрафному майданчику. Але арбітр не поставив пенальті у ворота «Маріуполя». Через вісім хвилин Кирюханцев вже забивав переможний гол. Пройшла атака «Маріуполя» через правий фланг і орендований у «Шахтаря» хавбек скористався пасом Полегенька – 2:1. Тож «Маріуполю» вдалося переграти «Ворсклу», але все в цьому матчі могло скластися інакше для приазовців.

«Львів» – «Олімпік» – 1:5

Голи: Ренан, 4 – Дегтярьов, 16, 42, Шахаб 26, 81, 90.

«Львів» і так не радував своєю фізичною готовністю, а друга гра за п’ять днів тільки додавала питань про можливості «синьо-золотих» протягом однієї зустрічі. «Олімпік» за ці п’ять днів накатав навіть більше: на вихідних з Києва до Маріуполя, а потім знову через столицю до Львова. Втім, донеччани на зустрічі в Донецькій області використовували трохи інший склад, тому у звітній грі виглядали свіжішими. Зазначимо, що двоє представників нашого Університету у складі «олімпійців» (опорний півзахисник Тарас Завійський та лівий захисник Орест Лебеденко), як і в попередньому турі, у звітній грі на полі стадіону «Україна» в рідному місті вийшли у старті.

«Львів» за традицією почав активно і навіть забив у швидкому відриві: Татарков протягнув м’яча від центру поля, віддав правіше вже в штрафну на Ренана, а один з найкращих гравців львів’ян на даний момент поклав красивий гол під дальню стійку – 1:0. Однак на цьому позитивні емоції для господарів завершилися. За півгодини до свистка на перерву «Олімпік» не тільки рахунок зрівняв, а й вийшов вперед та зміцнив перевагу до двох голів.

Творцями такого результату стали Дегтярьов, Шахаб і Лебеденко. Перші двоє в сумі залишили три автографи у воротах львів’ян (особливо класним був удар Захедітабара під штангу), а останній з них – зробив два асисти. Але ж крім цих голів у донеччан було ще кілька перспективних моментів. Головний з них – удар Кравченка від правого кута воротарського майданчика по діагоналі. Гостей врятував Пеньков, який зробив за всю гру не один сейв. На жаль, партнери почин свого голкіпера не підтримали. На додачу до всіх проблем грузинського коуча «Львова» Георгія Цецадзе було ще й вилучення Недолі, який заробив за двадцять хвилин дві необов’язкових жовтих картки.

Все говорило про перемогу «Олімпіка». Мабуть, так само думали і футболісти донеччан, які в другому таймі грати фактично відмовилися. «Львів» більше володів м’ячем і частіше підходив до воріт суперника, ніж це робили гості. Підводила тільки реалізація, що залишала бажати кращого.

Львів’яни якийсь час атакували, а потім команда почала «задихатися», тому м’яч без особливих на те зусиль взяли під контроль донеччани. Було б правильно дати фінальний свисток ще хвилині так на 70-й. Господарі вже нічого не могли створити, а гості не дуже-то і прагнули забивати ще. Але для гарного настрою перед виходом у відпустку Шахаб ще парочку забив: Ксьонз з правого флангу, а потім Балашов з лівого вирізали в центр штрафного, а Захедітабар замикав.

Для «Олімпіка» це був заключний поєдинок поточного сезону. Десяте (або дев’яте, в залежності від результатів «Ворскли») місце за його підсумками виглядає неоднозначним результатом. Але в останніх турах команда Ігоря Климовського показала дуже симпатичний футбол. Цікаво буде подивитися на цей колектив вже в наступному чемпіонаті.

«Десна» – «Олександрія» – 1:3

Голи: Тамм, 8 – Шастал, 32, Мишенко, 57, Задерака, 61.

«Десна» тричі цього сезону без проблем громила «Олександрію» в чемпіонаті УПЛ, але в найбільш вирішальний момент, коли на кону стояли медалі, а, можливо, й путівка в Лігу чемпіонів УЄФА, бездарно поступилася. Причому програли підопічні Олександра Рябоконя на своєму полі.

Найцікавіше, що команда випускника ЛДУФК Володимира Шарана прибула до Чернігова в неосновному складі – у старті не виявилося Паньківа, Дубри, Ковальця, Третьякова, Лучкевича, ще одного випускника нашого вишу Вантуха та інших гравців основного складу. Тим не менш, це не завадило «Олександрії» нав’язати потрібний їй футбол з перших хвилин і добути впевнену перемогу.

Почалося все, щоправда, досить оптимістично для «Десни» – естонець Йонас Тамм за рахунок зросту відправив м’яча у ворота після кутового – 1:0. Втім, не обійшлося в цьому епізоді і без помилки Білика...

Здалося, що швидкий гол приб’є «Олександрію», але сталося з точністю до навпаки – саме «Десна», повівши в рахунку, зменшила темп і приспала сама себе. Як результат, аж до перерви більше небезпечних моментів у команди Олександра Рябоконя не було. І хоча «Олександрія» теж не іскрила феєричними атаками, гості виглядали краще і били частіше. Підсумок їхніх зусиль – ефектний гол Шастала після стандарту. До слова, перший для форварда в УПЛ за 11 місяців.

Можна тільки уявити, як злився Рябоконь, коли зважився відразу на три (!) заміни в перерві. Спочатку вони подіяли як треба – активність Тотовицького і фактура Будківского давали «Десні» перевагу на чужій половині поля, де вона заробила парочку стандартів і, здавалося, замкнула «Олександрію» в її штрафному. Проте вирішальними в підсумку стали не три заміни від Рябоконя, а одна від Шарана. Кирило Ковалець, який вийшов в перерві, пасом в кращих традиціях Іньєсти вивів на ворота Богдана Мишенка, і той не схибив – 1:2.

«Десну» гол явно підкосив, але вона продовжила по інерції йти вперед, поки не отримала ще: точний крос Мірошніченка в контратаці замкнув Задерака – 1:3. За великим рахунком, це була жирна крапка в матчі. Далі на полі були переважно конвульсії «Десни» і класична гра на винос від команди Шарана, яка в таких випадках помиляється вкрай рідко. До камбека по такій грі було як до Місяця.

Головний підсумок протистояння – «Десна» позбулася останніх шансів на «срібло» УПЛ. Тепер максимум, що світить чернігівцям – це «бронза», але і для неї потрібно буде в обов’язковому порядку перемагати в останньому турі «Зорю», яку влаштує і нічия. А ось «Олександрії» хочеться поаплодувати окремо. Команда вже не зрушиться з п’ятого рядка в таблиці, але все одно в кожному матчі показує свій максимум і б’ється за очки. Всі б так.

«Динамо» – «Зоря» – 3:1

Голи: Циганков, 14, 34, Сидорчук, 15 – Громов, 2.

До гри фахівці припускали, що в старті у киян в нападі вийде Русин, а Вербіч його замінить на цій позиції після перерви. Однак тренерський штаб господарів вирішив зайти із козирів з перших хвилин, посадивши Назарія в запас, а словенцю довіривши місце в основі. Втім, вже під кінець стартового десятка хвилин Олексію Михайличенку довелося Вербіча міняти – лідер динамівців отримав травму, тому якраз Русин на поле і вийшов. У «Зорі» за складом ніяких особливих новин не було: на воротах з’явився молодий страж дубля Мацапура, але вже далеко не новина, що три інших голкіпера луганців зараз на лікарняному.

«Динамо» в п’ятому матчі поспіль першим пропускає. Цього разу пропущеного навіть не довелося довго чекати: практично перший випад луганців за бездарної гри господарів в обороні (Шабанов програв позицію, Кендзьора пішов у невдалий підкат) завершився виходом Громова один на один і його ударом повз Бущана – 0:1.

Однак в шоці динамівські уболівальники перебували недовго. Лідери господарів – Циганков, Буяльський і Сидорчук – взяли гру під свій контроль і відразу оперативно результат зробили прийнятним. У перших двох голах головну роль другого плану зіграв Буяльський, обігравшись в стіночку з Циганковим і Сидорчуком. При третьому голі Віктору для оформлення «дубля» пощастило з відскоком прямо на голову.

У «Зорі» відзначимо два досить непоганих моменти у Юрченка: одного разу Владлен з центру штрафного майданчика просто зобов’язаний був забивати, але пробив у ту зону, звідки Бущан ще зміг врятувати. А через кілька хвилин хавбек стріляв з півкола штрафного – після рикошету снаряд пішов повз рамку.

Якогось серйозного сплеску в грі луганців після перерви ми не побачили. Команді Скрипника не відмовиш в бажанні, але не вистачало стрижня. Лідера, який міг би тягнути крізь всі труднощі «Зорю» вперед. Головні моменти після перерви були після ударів з середньої та дальньої дистанцій: Юрченко після стрімкого відриву замість пасу бив у нижній – воротар, Кабаєв під кутом пробивав низом – Бурда п’ятою виніс з порожніх воріт. Пізніше Луньов класно приклався під поперечину – Бущан впорався.

Але «Динамо» виглядало в атаці небезпечніше: чого тільки вартий супер-сейв Абу Ханни з воріт після удару Буяльського метрів з п’яти. Ну, і як пройти повз Русина, який не використав два забійних шанси (по одному в кожному таймі): до перерви Назарій з двох метрів не замкнув флангову подачу, а у другій частині гри він запоров контратаку за чисельної більшості своєї команди.

«Зоря» по можливості намагалася йти вперед до фінального свистка, однак в камбек навряд чи вірили і вболівальники обох команд, і футболісти луганців. Вихід Білоцерківця був немов білим прапором від Віктора Скрипника.

Цього разу все виявилося на користь «Динамо»: суперник не був ментально готовий до боротьби за Лігу чемпіонів, травми відразу трьох воротарів залишили луганців лише з молодим Мацапурою в рамці, а тут ще й «Десна» в паралельній зустрічі упустила шанс продовжити боротьбу за друге місце. У динамівців попереду гра з «Колосом», який цієї весни роздає очки всім підряд. Тому «біло-синій» клуб з великою часткою ймовірності знову стане віце-чемпіоном країни і гратиму у кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА.