Сьогодні – Міжнародний день спорту!

Восьмий рік поспіль світова спільнота сьогодні, 6-го квітня, відзначає Міжнародний День спорту на благо миру та розвитку (International Day of Sport for Development and Peace), який було проголошено згідно з одноголосним рішенням Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН) від 23-го серпня 2013 року.

Сьогодні увесь світ відзначає Міжнародний день спорту на благо миру та розвитку. Це свято підкреслює важливість і необхідність спорту для суспільства, держави та всієї міжнародної спільноти. Адже спорт, здоровий спосіб життя, фізична та інтелектуальна активність є запорукою загального процвітання та благополуччя нашої планети. І сьогодні, у час складних викликів усьому людству, цей день набуває особливого значення, адже саме спорт має унікальну силу, що дозволяє долати труднощі та рухатись тільки вперед.

Відзначати Міжнародний День спорту саме 6-го квітня обрано не випадково – власне 6-го квітня 1894 року в місті Афіни (Греція) розпочалися І Олімпійські ігри сучасності. Міжнародний олімпійський комітет (МОК) в статусі постійного спостерігача в ООН підтримав цю ініціативу, так як він високо оцінює її потенціал для визнання ролі та внеску спортивних організацій в соціальні зміни та розвиток суспільства. Ставити спорт на службу гармонійного розвитку людства є ключовою місією МОК. Цей День в значній мірі доповнює флагманський захід МОК – Олімпійський день, що відзначається щороку 23-го червня.

Традиції співпраці МОК і ООН в області спорту існують давно. Початок їм було покладено в 1952 році, коли ЮНЕСКО провела першу кампанію з популяризації спорту як засобу освіти. Спорт, будучи одним з інструментів освіти, розвитку і миру, сприяє зміцненню співпраці, солідарності, терпимості, розуміння та соціальної інтеграції на місцевому, національному та міжнародному рівнях. З цієї причини Організація Об’єднаних Націй пропонує всім державам, організаціям системи ООН, і в першу чергу Бюро Організації Об’єднаних Націй по спорту на благо розвитку та світу, а також міжнародним, регіональним і національним спортивним організаціям, громадянському суспільству, включаючи неурядові організації і приватний сектор, і всім іншим зацікавленим сторонам відзначати Міжнародний день спорту та сприяти підвищенню обізнаності про нього.

Зазначимо, що до нині вчені та історики не можуть прийти до однозначного висновку – де ж вперше людина вигадала спорт. І це не дивно, так як діяльність, яку сучасна наука відносить до такого поняття, як заняття спортом, була притаманна без винятку всім людям по всій землі і схоже, що в усі часи. Змагання, гра, розвага, активний відпочинок, численні інтелектуальні вправи, досягнення кращих результатів, тренування фізичних та інших навичок – ось лише невеликий перелік тих видів діяльності, які включає в себе це широке поняття. І не дивлячись на максимальний накал зусиль і емоцій, які іноді додаються при занятті спортом, однозначно одне – це абсолютно мирний процес. Він сприяє розвитку і є життєствердним в усіх відношеннях.

Відомо, що на сьогодні понад два мільярди людей у світі є недостатньо фізично активними. Фізично активні діти на 15% частіше вступають до вишів, а фізично активні підлітки менш схильні до куріння, вживання наркотиків, ризикованої сексуальної поведінки і як результат – ранньої небажаної вагітності. У дитини з активними мамою і татом у два рази більше шансів вирости теж активною людиною. Недостатня фізична активність є причиною 6% усіх випадків захворювань серцево-судинної системи, 7% випадків захворювань цукровим діабетом другого типу і 10% випадків раку грудей і раку товстої кишки. Інвестиції в спорт, включно з часом, обладнанням і приміщенням, втричі більш рентабельні, ніж затрати, пов’язанні з медичним обслуговуванням.

Зазвичай, у всьому світі в День спорту влаштовують всілякі спортивні змагання, зокрема легкоатлетичні забіги на різні дистанції і марафони, колективні спортивні ігри. На жаль, цього року, як і минулого, через пандемію, масові заходи не проводяться. Але саме зараз рухова активність для кожного члена суспільства набуває особливого значення. Адже заняття фізичними вправами дозволяють людині не лише тримати себе у належному функціональному стані, а й позитивно впливають на морально-психологічний стан кожного з нас і тим самим максимально сприяють повноцінній життєдіяльності. Тож закликаємо усіх систематично займатися спортом та вести здоровий спосіб життя – і це обов’язково дозволить вам бути успішним та щасливим!

ЦІКАВІ ФАКТИ ЗІ СВІТУ СПОРТУ

• Першим в історії олімпійським чемпіоном у 776 р. до н.е. став кухар з Еліди на ім’я Кореб.

• Найбільш літнім чоловіком, що завоював Олімпійську медаль, був Оскар Сван, що зайняв друге місце в змаганнях зі стрільби на Олімпіаді 1920 року в Швеції. Тоді йому було 72 роки.

• Середній вік жінок, що беруть участь в літніх олімпійських іграх – 20 років.

• У 1900-1920 рр. перетягування канату було олімпійським видом спорту.

• Серед чемпіонів у всіх видах спорту, вік чемпіонів з більярду найбільший – в середньому 35,6 років.

• Британський біговий кінь «Гуморист», що виграв не один приз на дербі 20-х років, виявляється, взагалі не повинен був бігати. Розтин, проведений після його смерті показав, що у нього була тільки одна легеня.

• У червні 1963 року в Британії, м’яч, посланий з подачі англійським тенісистом Майклом Сангстером летів зі швидкістю майже 248 км/год. Це була найпотужніша подача, коли-небудь зафіксована у світовому тенісі.

• Шашки старіші за шахи.

• Бразилія – єдина країна, що брала участь у всіх чемпіонатах світу з футболу.

• Більярд займає в США сьоме місце серед всіх видів спорту за поширеністю.

• Американці витрачають щорічно близько 630 мільйонів доларів на м’ячики для гольфу.

• Як стверджують психологи, гірські лижі вибирають ті люди, хто любить Досягати, а сноуборд освоюють – ті, хто любить Вирішувати.

• Слово «хокей», швидше за все, походить від французького Hoquet – «пастуша палиця». Саме такі ціпки служили першими хокейними ключками. Інша версія свідчить, що своїй назві цей вид спорту зобов’язаний індіанському святу Хогі, під час якого обов’язково грали в схожу гру.

• Перший офіційний хокейний матч відбувся 3 березня 1895 року в канадському Монреалі.

• Хокейний матч зображений на канадській п’ятидоларовій купюрі.

• Найкрупніший розрив у рахунку в хокейному матчі був зафіксований в 1987 році під час поєдинку Південна Корея – Таїланд. Південнокорейські хокеїсти тоді розгромили таїландців з рахунком 92:0.

• Вперше хокейна воротарська маска була застосована в 1936 році в Берліні японським воротарем Танаки Хоімой.

• У сезоні 1979-80 років у віці 19 років Уейн Гретцкі став наймолодшим хокеїстом в історії НХЛ, що набрав 50 або більше голів і 100 або більше очок за сезон і наймолодшим гравцем, визнаним «Найкориснішим гравцем ліги».

• Згідно дослідженням, що проводяться Detroit Free Press, 68 відсотків професійних хокеїстів втратили на льоду хоча б по одному зубу.

• У гру, схожу на баскетбол, грали ще стародавні майя, і називалася вона «пок-та-пок». Дві команди намагалися закинути чотирикілограмовий каучуковий м’яч у кам’яне кільце, яке висіло прямо на стіні. Правда, на відміну від сучасного баскетболу, майянським спортсменам заборонялося закидати м’яч руками. Зате можна було робити це ліктями, ногами, спиною і навіть головою. Перемога команди приносила вельми своєрідну нагороду: всіх її гравців приносили в жертву богам (у майя це вважалося дуже почесним).

• Бокс був узаконений як вид спорту лише у 1900 році.

• Під час зйомок відомого кінофільму «Роккі-4» Сільвестр Сталлоне (роль Роккі) запропонував Дольфу Лундгрену (роль Івана Драго) боксувати в повну силу, щоб бойові сцени вийшли максимально достовірними. У результаті Лундгрен так відлупцював Сталлоне, що той вісім днів пролежав у лікарні.

• Єдиним боксером, що не програв жодного бою, був легендарний Рокі Марчіано. Він виграв всі свої 49 боїв на професійному рингу, причому 43 з них нокаутом.

• Перший офіційний поєдинок між різностатевими боксерами відбувся в 1999 році. Як не дивно, виграла його жінка.

• Волейбол зародився в Сполучених Штатах. Так в 1895 році в одному з коледжів викладач фізичної культури запропонував своїм учням пограти в «літаючий м’яч». З тих пір пройшло багато років, «літаючий м’яч» змінився на «волейбол» і прийняв світові масштаби гри. Близько одного мільярда всіх людей на планеті грають саме у волейбол. І це не рахуючи професіоналів.

• Міжнародна федерація волейболу є однією з найбільших у світі. У неї входять 218 країн всієї планети, а існує вона з 1947 року.

• З кінця ХІХ ст. в Україні поширилися європейські види спорту, насамперед футбол, створювалися спортивні гуртки та об’єднання, культивувалися окремі види спорту.

• Участь українців у світовому олімпійському русі започаткована ще в 1884 році. Тоді українець, 56-річний генерал Олексій Бутовський, уродженець с. П’ятиборець на Полтавщині, став одним із фундаторів олімпійського руху. Він перебував у складі Міжнародного олімпійського комітету (МОК) з 1894 до 1900 року.

• 18 разів піднімалася на вищу сходинку олімпійського п’єдесталу Лариса Латиніна – одна з найвидатніших гімнасток ХХ століття. Вона брала участь у трьох Олімпіадах (1956, 1960, 1964) і встановила й досі ніким неподоланий рекорд щодо кількості золотих медалей серед усіх спортсменів світу.

• За рівнем спортивних результатів останніх 40 років Україна входить до чільної двадцятки країн, які найбільш успішно виступали на світовому рівні.

• Фізкультура і спорт – невід’ємна частина національної культури і здоров’я України. Фізичні вправи здавна були звичними в побуті українського народу.

• Святкові народні ігри, їзда верхи, кулачні бої, плавання, біг, веслування, підняття ваги мали величезну популярність. Свого часу саме з них виросла система фізичної підготовки запорізьких козаків, які вирізнялися неабиякою силою, влучністю та витривалістю...

• На підтримку ініціативи фізкультурних і спортивних організацій та об’єднань громадян в Україні «День фізичної культури і спорту» зараз відзначається в другу суботу вересня, згідно до Указу Президента України від 29-го червня 1994-го року №340/94. Також є і «Міжнародний День спортивного журналіста», який відзначається щорічно 2-го липня.

 

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ