У Львові відзначили 125-річчя заснування товариства «Сокіл» (Фото)

З нагоди відзначення 125-річчя від заснування українського гімнастичного товариства «Сокіл» у Львові, 27–28 лютого, відбулася наукова конференція «Українська тіловиховна і спортова традиція», у якій взяли участь науковці зі Львова та Києва. Захід організували і провели: Комісія тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка, кафедра олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові, Музей визвольної боротьби України, Львівський обласний будинок учителя.

Перше та друге засідання конференції відбулося у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові (вулиця Івана Франка, 154). Вітальне слово до учасників виголосила співголова першого засідання, директор музею, заслужений працівник культури України Марія Магунь.

У перший день конференції у Львівському музеї Михайла Грушевського з науковими доповідями виступили: мистецтвознавець Наталя Філевич (тема доповіді: «Василь Нагірний – видатний галицький громадсько-політичний діяч»); кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Ярослав Тимчак («Українське гімнастичне товариство «Сокіл» – «джерело» розвою національної фізичної культури»); кандидат філологічних наук, професор Степан Кость («Українська військово-політична думка періоду Першої світової війни»); доктор історичних наук, професор Юрій Тимошенко («Сокільська діяльність у Галичині міжвоєнного періоду (за матеріалами Центрального державного архіву громадських об’єднань України)»); кандидат історичних наук, доцент Андрій Сова («Співпраця Івана Боберського та Степана Гайдучка в контексті діяльності українського товариства «Сокіл»«); кандидат філологічних наук, доцент Ірина Процик («Формування української футбольної термінології в практиці діяльності українського сокільства»); доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Андрій Гречило («До питання про меморіалізацію площі «Сокола-Батька» у Львові та відновлення її як спортивного об’єкта»); музикознавець Роксоляна Гавалюк («Значення музики в діяльності українських сокільських товариств Галичини»).

Також учасники конференції оглянули експозицію Музею Михайла Грушевського у Львові. На екскурсії, учений секретар музею Софія Легін, привернула увагу присутніх і наголосила на нових надходженнях музею за останній рік.

У другий день конференції, що відбулася у Музеї визвольної боротьби України (вулиця Лисенка, 23 / а), пролунали доповіді наукових співробітників Львівського історичного музею Ореста Круковського («Презентація електронного каталогу заснування та діяльності сокільських, січових, пластових та стрілецьких товариств кінця ХІХ – поч. ХХ ст. (джерелознавчий аспект)») і Тараса Кузя («Унікальні пам’ятки сокільського руху у Львівському історичному музеї»).

Під час екскурсії музеєм, Тарас Кузь представив учасникам конференції срібну булаву, яку 11 вересня 1911 р. на І Краєвому здвизі у Львові старшина «Сокола-Батька» вручила Іванові Боберському, як символ його визнання і особливих заслуг перед товариством (на булаві міститься напис: «За труди і заслуги Члени «C.-Б.» 1901–1911»).

Окрім того, учасникам конференції було презентовано чотири поштівки серії «Українське тіловиховання» та представлено нові видання, присвячені різним аспектам фізичного виховання і спорту. Комплекти поштівок із автографами учасників конференції було передано у фонди Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові та Музею визвольної боротьби України.

Зацікавлення подією виявили й вчителі історії України, захисту Вітчизни та фізичного виховання, які прибули на другий день конференції з різних куточків Львівської області.

Організатори висловлюють щиру подяку директорові сайту «Фотографії Старого Львова» Романові Метельському за медіапідтримку та оформлення поштівок.

 

Андрій Сова 
доцент кафедри олімпійської освіти ЛДУФК 

Фотографії Романа Метельського, Софії Легін, 
Романа Гериновича та Андрія Сови 

 

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ