У Львові вшанували пам’ять «Сівача зерна добра на рідній ниві»

У суботу, 13-го березня 2021 року, виповнилося 131 рік від дня народження професора українського тіловиховання Степана Гайдучка (13 березня 1890 р., с. Підтемне – 16 березня 1976 р., м. Львів), який упродовж життя вивчав досвід німецької, шведської, чеської, англійської та французької національних гімнастичних систем, популяризував різні види спорту серед українців Львова та Галичини, був активним учасником багатьох руханкових і спортивних товариств.

Степан Гайдучок є автором теоретико-методичних праць присвячених різним аспектам фізичного виховання і спорту. Серед них окремими книжками вийшли: «Вільні вправи» (1913), «Вправи вільноруч» (1923), «103 вежі» (1925), «Вправи вільноруч ч. 1–4» (1927), «Відбиванка» (1930), «Вправи вільноруч ч. 5» (1932), «Свобідний дручок» (1935), «Долівкові вправи» (1936), «Вплив фізичного виховання на вдачу нашої молоді» (1938), «Пів століття сокільських видань» (1937), «Вільноручні вправи. Мужеські, жіночі й хлопячі з піснями та нотами» (1940; співавтори: Іван Боберський, Дарія Навроцька) та інші.

Невиданими залишилися «Путівник туриста по західних областях України» (1947) та «Погляди Івана Франка на туризм» (1949). Степанові Гайдучку належить близько 200 публікацій в українській та іноземній періодиці, журналах, альманахах, календарях, енциклопедіях («Вісти з Запорожа», «Готові», «Діло», «Ілюстрована Україна», «Молоде Життя», «Народне Слово», «Наша Батьківщина», «Новий час», «Світло і тінь», «Січові Вісти», «Сокільські Вісти», «Спорт», «Український Сокіл» та ін.). Він став гідним учнем і послідовником основоположника українського тіловиховання Івана Боберського.

13-го березня 2021 року представники Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського та Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка відвідали місце останнього спочинку Степана Гайдучка на Личаківському кладовищі.

Нагадаємо, що такі заходи стали традиційними з 2014 року. Цього року, зважаючи на карантинні обмеження, захід був не велелюдним.

Зважаючи на 75-річчя від заснування Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського та значний внесок Степана Гайдучка у розвиток фізичного виховання і спорту, викладачі вишу Володимир Левків та Андрій Сова підготували перевидання праці Степана Гайдучка «Відбиванка» (1930). Найближчим часом вона з’явиться друком і стане доступною для широкого кола читачів.

У середовищі українських істориків спорту вже давно визріла думка про підготовку окремої наукової праці про життєвий і творчий шлях професора Степана Гайдучка та видання його творчого доробку. Сподіваємося, що за підтримки й нашого Університету, це вдасться втілити у найближчі декілька років.

Андрій Сова,
доцент кафедри олімпійської освіти