Василь Іванчук та його партнери по збірній України – серед лідерів Євро-2019 в Батумі

У грузинському місті Батумі тривають чорно-білі баталії командного чемпіонату Європи-2019 з шахів. За нагороди континентального форуму ведуть боротьбу 40 чоловічих та 32 жіночі збірні. Чоловічу збірну України на першій дошці очолює багаторічний лідер команди Василь Іванчук – зірковий випускник Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, а головним тренером «синьо-жовтих» є Олександр Сулипа, який вищу освіту здобув також у стінах нашого вишу.

Нагадаємо, обидві українські збірні виступають далеко не в найкращих складах. Зокрема, у жінок не грають випускниці нашого вишу сестри Анна та Марія Музичук, а в чоловіків немає Антона Коробова, Юрія Криворучка, Павла Ельянова та Руслана Пономарьова. Утім, на грі чоловічої команди це майже не позначилося. Підопічні Олександри Сулипи перемогли в трьох перших турах і були близькі до перемоги у четвертому, досягши нічиєї з одним із фаворитів змагань – збірною Вірменії.

У першому раунді українці з доволі скромним рахунком (2,5:1,5) здолали команду Швейцарії. Василь Іванчук упевнено обіграв білими Себастьяна Богнера, а Володимир Онищук чорними – Олівера Курманна. Несподівано поступився Андрій Волокитін, який грав білими проти досвідченого Яніка Пелетьє.

Другий матч пройшов без пригод. У збірної Словенії наші виграли з рахунком 3:1 завдяки перемогам білими фігурами Василя Іванчука та Олександра Мойсеєнка.

Третій поєдинок звів українців з фаворитами – збірною Азербайджану. Хоча арифметична перевага в рейтингах була на боці наших суперників, українці змогли перемогти. Єдину перемогу приніс команді Юрій Кузубов, який чорними здолав Аркадія Найдича. Три зустрічі закінчилися унічию, в тому числі й матч лідерів на першій дошці Василь Іванчук – Шахріяр Мамедьяров. Отож, 2,5:1,5 – на користь українців.

І от зустріч із збірною Вірменії. Василь Іванович, як величають партнери по збірній Іванчука, чорними упевнено зрівняв гру проти Левона Ароняна і зробив нічию з позиції сили. Онищук білими упевнено переграв Айка Мартиросяна, а зустріч Габріеля Саргсяна з Кузубовим закінчилася миром. Україна могла виграти цей матч, але Мойсеєнко у чотирьохтуровому закінченні припустився фатальної помилки, після чого годі було й думати про те, щоб врятувати партію. Загальний підсумок протистояння – 2:2.

Після чотирьох турів – чотири лідери. Це збірні Вірменії, України, Англії та Росії. Росіяни у першому турі «приємно» здивували шаховий світ, зігравши унічию зі скромними данцями – 2:2.

Отож, лідируючі команди мають по 7 очок з 8-ми можливих. Свій п’ятий матч наші хлопці гратимуть з англійцями. Серед українців поки що найкращі показники у Василя Іванчук та Володимира Онищука – по 3 очки з 4-х можливих.

У жіночої збірної України справи йдуть не настільки добре… Навіть перша перемога з мінімальним рахунком – 2,5:1,5 не обійшлася без прикрого моменту. Чорними поступилася німкені Юлія Осьмак. Проте завдяки перемогам досвідчених Анни Ушеніної та Наталії Жукової, які грали білим і чорним кольорами відповідно, українки здобули два командні бали.

У другому турі наші дівчата створили одну з найгучніших сенсацій турніру зі знаком мінус – програли італійкам (1,5:2,5). Цього разу зазнали поразок Інна Гапоненко та Наталія Жукова. Трохи підсолодила пігулку Юлія Осьмак, але врятувати матч не вдалося.

Далі українки скромно перемогли збірні Голландії та Туреччини з однаковим рахунком – 2,5:1,5. У першому матчі успіху сприяв виграш Наталії Букси, а в другому – Наталії Жукової. Решта партій закінчилася внічию.

Після чотирьох турів лідирують росіянки – 8 очок. На очко менше у збірної Угорщини. Українки розділяють місця з третього по восьме, набравши шість пунктів. Наступним наші суперниці – дівчата із Сербії.