Василина-Ірина Кириченко – срібна призерка чемпіонату світу-2020 з самбо

У сербському місті Нові Сад завершився чемпіонат світу 2020 року з боротьби самбо. Упродовж трьох днів загалом понад 400 учасників з 30-ти країн розіграли 67 комплектів нагород планетарного форуму серед жінок та чоловіків, юніорів і юніорок віком до 20-ти років, а також кадетів і дівчат віком до 18-ти років. У змаганнях представниць прекрасної статі срібну медаль здобула випускниця магістратури Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Василина-Ірина Кириченко.

Свій шлях до медального подіуму чемпіонату світу майстер спорту міжнародного класу Василина-Ірина Кириченко розпочала з чвертьфінальної стадії змагань серед борчинь найважчої вагової категорії – понад 80 кг. У своїй першій сутичці підопічна Андрія Надопти та Араза Тувакова, який вищу освіту також здобув у стінах нашого вишу, зустрічалася з болгаркою Габріелою Гіговою. Суперниця чинила українці серйозний супротив, але в підсумку Василина-Ірина здобула перемогу.

Значно простіше далася Кириченко звитяга у півфіналі над Єлєною Чірак із Франції, яка у чвертьфіналі взяла гору над білорускою Валерією Хрущовою. Галичанка, як то кажуть, не стала відкладати вирішення питання про переможця у довгий ящик, одразу перейшла до рішучих дій і достроково завершила сутичку на свою користь чистим технічним виграшем та вийшла у фінал.

Як не прикро, але мусимо констатувати, що зробити заключний крок до завоювання світового титулу українка не змогла. У фіналі Василина-Ірина Кириченко поступилася росіянці Ользі Артошиній і стала срібним призером чемпіонату світу. Додамо, що на «бронзовий» щабель медального подіуму зійшли вище згадана болгарка Габріела Гігова та Сідней Сайіз Філіппін.

Близьким до завоювання нагороди планетарного форуму був і студент четвертого курсу факультету фізичної культури і спорту нашого Університету Ярослав Давидчук (на фото вище зі своїм тренером Геннадієм Гороховим), який змагався у ваговій категорії до 90 кг. Зазначимо, що для володаря золотих нагород першостей світу і Європи серед юнаків та юніорів звітні змагання були дебютом на дорослому чемпіонаті планети.

Виступи у Нові Сад Ярослав Давидчук, якого окрім Геннадія Горохова тренує також завідувач кафедри атлетичних видів спорту нашого вишу доцент Федір Загура, розпочав з чвертьфінальної сутички проти Андрія Бірука з Молдови, якого достроково переміг больовим прийомом на руку за 1 хвилину 13 секунд.

У півфіналі на українця чекав куди серйозніший суперник – триразовий чемпіон світу з Росії Сергій Рябов. Треба сказати, що упродовж усієї сутички росіянин помітно побоювався нашого спортсмена – відверто уникав боротьби в партері, виходячи за межі килима. Давидчук домінував, постійно підтискав суперника, але судді були «сліпими» і зауваження за пасивність отримав саме Ярослав. Це змусило його активізуватися, ще більше атакувати, а на останній хвилині піти ва-банк. Ризиком українця й скористався досвідчений росіянин, який за 30 секунд до закінчення сутички виконав кидок, який судді оцінили двома балами. Саме вони й вирішили долю протистояння на користь Рябова, який згодом переміг і в фінальній сутичці з узбеком Нематом Йокубовим та учетверте здобув золоту медаль чемпіона світу.

У свою чергу в Ярослава Давидчука залишався шанс здобути нагороду, але прикра поразка у півфіналі за домінуючої боротьби, в психологічному плані негативно вплинула на нього у одному з двох «малих» фіналів, переможці яких ставали володарями «бронзи». Українець не зумів належним чином налаштуватися на очне протистояння з ще одним досвідченим і титулованим суперником – чемпіоном світу з самбо та призером турнірів серії Grand Slam Комроншохом Устопійіроном з Таджикистану. Азієць здобув перемогу з перевагою у п’ять балів – 6:1 – і разом з білорусом Олексієм Степанковим розділив «бронзову» сходинку медального подіуму. А Давидчук у підсумковому протоколі обійняв п’ятий рядок. Тож, як кажуть, для Ярослава перший млинець на дорослому чемпіонаті світу вийшов глевким.

Аналогічний результат в останній день світового форуму на турнірі кадетів до 18-ти років показав й студент першого курсу факультету фізичної культури і спорту нашого вишу Андрій Сударіков (на фото нижче – справа). Новоспечений чемпіон України (титул виборов у вересні в Кароліно-Бугазі), змагаючись у ваговій категорії до 81 кг,у своїй першій сутичці на світовій першості в Нові Саді за балами переміг румуна Андрея Александру Гінея. Однак у півфіналі українець поступився срібному призеру минулорічного чемпіонату світу Дану Горбану з Молдови. А в боротьбі за бронзову нагороду з сербом Богданом Свонею, ведучи в рахунку 1:0 за 17 секунд до завершення сутички, пропустив кидок на два бали і зазнав прикрої поразки. Тож, як і Ярослав Давидчук, Андрій Сударіков зупинився за крок до бронзової нагороди, посівши п’яте місце.

Зазначимо, що окрім Василини-Ірини Кириченко медалі світового форуму в Нові Сад здобули ще двоє вихованців львівської школи самбо. Зокрема, у ваговій категорії до 48 кг змагань серед юніорок бронзовою призеркою стала Марта Чаплінська. А в турнірі кадетів вагової категорії понад 87 кг чемпіонський титул виборов Микола Грибик (на фото вище – зліва), батьки якого вищу освіту здобули у ЛДУФК. Що цікаво, батько Миколи займався вільною боротьбою, мати – дзюдо, а їхній син став чемпіоном світу з самбо.

Додамо, що доросла збірна України на чемпіонаті світу-2020 у Нові Сад загалом завоювала 19 нагород – дві золоті, сім срібних і десять бронзових медалей. Плюс «срібні» кубки у командному заліку у жіночому спортивному самбо та чоловічому бойовому розділі, а в рейтингу спортивного самбо серед чоловіків – четверте місце.

Юніорська збірна (до 20 років) здобула 19 нагород (3 – 5 – 11), а також два «срібні» кубки в командному заліку – у юніорів і юніорок.

Доробок кадетської команди (до 18 років) – 15 медалей (4 – 4 – 7) і «срібні» кубки у командній першості як у дівчат, так і юнаків.