Збірна України у 1/4 фіналу Всесвітньої шахової Олімпіади поступилася команді США

Збірна України з шахів завершила виступи на Всесвітній Олімпіаді-2020, яка цього року через пандемію коронавірусу проходить в онлайн-форматі. У чвертьфіналі українці поступилися шахістам США. У складі «синьо-жовтої» дружини грали і двоє представників Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського – легенда світових шахів Василь Іванчук та другокурсник Кирило Шевченко, а тренером команди був Олександр Сулипа, який вищу освіту також здобув у стінах нашого вишу.

Після сенсаційної перемоги українців у 1/8 фіналу над китайцями, чи не головними претендентами на золоті медалі Всесвітньої онлайн-Олімпіади-2020, вітчизняні шанувальники найдревнішої гри в історії людства сподівалися, що й у протистоянні з американцями наша команда здатна не лише дати бій, а й обіграти «зірково-смугастих», склад яких був більш рейтинговішим у порівнянні з «синьо-жовтими». На жаль, мрії про вихід у півфінал залишилися нездійсненними для підопічних Олександра Сулипи.

Уже перший матч засвідчив помітну перевагу збірної США. Достатньо сказати, що з шести партій українці не змогли виграти жодної. Водночас суперники перемогли у половині з них. Зокрема, на першій чоловічій дошці Василь Іванчук поступився Веслі Со. У поразці 51-річного Василя Михайловича нічого дивного немає. Адже станом на сьогодні колишній другий номер світового рейтингу займає у ньому 58-е місце, а його 27-річний суперник, який знаходиться у розквіті своєї шахової творчості, посідає восьмий щабель. Та й за рейтинговими очками різниця у них достатньо вагома – 92 пункти (2770 проти 2678). Програли також свої партії Юлія Осьмак (перша жіноча дошка) і Марія Бердник (дівоча дошка) – Каріссі Іп та Анне Ванг відповідно.

На відміну від перших чоловічої та жіночої дощок, на других українці Антон Коробов і Наталія Жукова зіграли внічию, відбивши атаки Сема Шенкланда та Анни Затонських відповідно. Підписанням мирної угоди завершилася і партія на юніорській дошці, де нашому Кирилові Шевченку, якому 22-го вересня виповниться 18 років, протистояв на два роки старший за нього Джеффрі Сюн – другий номер світового рейтингу шахістів віком до 20-ти років. Зазначимо, що українець у ньому наразі займає 16-е місце. Тож перший матч завершився перемогою збірної США з рахунком 4.5:1.5.

Трохи краще, але не набагато, для українців завершився другий матч протистояння. У ньому свою єдину для «синьо-жовтих» партію виграла Інна Гапоненко, яка на другій жіночій дошці змусила капітулювати Татев Абрамян. Однак цього для позитивного результату виявилося явно замало – американці відповіли трьома перемогами. На обох чоловічих дошках Веслі Со і Сем Шенкланд обіграли Антона Коробова та Євгена Штембуляка відповідно, а Анне Ванг на дівочій виявилася знову сильнішою – цього разу за Надію Шпанко.

Внічию зіграли на першій жіночій дошці Юлія Осьмак і Анна Затонських. Удруге за день мирну угоду підписали на юніорській дошці Кирило Шевченко і Джеффрі Сюн. Тож «зірково-смугасті» виграли і другий матч, цього разу з рахунком 4:2, а загальний підсумок протистояння – 8.5:3.5 на їхню користь.

Таким чином збірна України завершила свої виступи на Всесвітній шаховій Олімпіаді-2020, зупинившись на стадії чвертьфіналу. Але однозначну оцінку такому результату підопічних Олександра Сулипи дати важко. Адже до медалей «синьо-жовті» не дісталися. Водночас у 1/8 фіналу зуміли сенсаційно обіграти одну з найсильніших команд планети останнього десятиліття – збірну Китаю. Та й у чвертьфіналі поступилися шахістам США – далеко не останнім на планеті.

Однак українці могли виступити й краще. Для цього необхідно було перш за все виграти груповий турнір на попередньому етапі. Якби це вдалося, то наша збірна напряму виходила у чвертьфінал. До того ж на цій стадії, цілком ймовірно, суперник у неї був би значно слабший, ніж команда США. Втім, це все уже з області нашої уяви, а реалії є такими, якими вони є...

Але не можемо на останок ще раз не відмітити виступ студента другого курсу нашого Університету Кирила Шевченка. На груповому етапі він виграв усі шість зіграних ним партій. А загалом упродовж Всесвітньої Олімпіади-2020 з десяти партій Кирило переміг у семи, тричі зіграв унічию та жодного разу не програв. А ще він виграв Аргамеддон у зустрічі 1/8 фіналу зі збірної Китаю – це була кульмінація протистояння українців з шахістами Піднебесної, в якому «синьо-жовті» здобули сенсаційну звитягу.

ВСЕСВІТНЯ ШАХОВА ОЛІМПІАДА–2020
ПЛЕЙ–ОФ

РЕЗУЛЬТАТИ МАТЧІВ 1/8 ФІНАЛУ
(27 серпня)