Жіноча збірна України – за крок від медалей шахової Олімпіади-2018

Передостанній, десятий тур 43-ї шахової Олімпіади-2018 в грузинському Батумі виявився вельми важким для обох українських збірних. Та якщо чоловіки на чолі зі своїм багаторічним лідером, легендою світових шахів Василем Іванчуком втратили свої надії на медалі раніше, то для жінок, де на перших двох дошках грають сестри Анна і Марія Музичук, які так само, як і Василь Іванович, вищу освіту здобули у Львівському державному університеті фізичної культури, настав момент істини.

Наші дівчата в десятому турі зустрічалися з росіянками. Треба сказати, що суперниці нашої команди своїми попередніми невдачами були у спортивному відношенні припертими до стінки. Лише дві останні перемоги дозволяли їм (за вдалого розкладу) боротися за чемпіонство.

Нашу команду певною мірою могла вдовольнити і нічия. Зі змінним успіхом проходила зустріч лідерів команд Анна Музичук – Олександра Костенюк. Українка грала з великим запасом міцності, може, саме це й завадило їй захопити ініціативу і поборотися за перевагу. Словом, обидві суперниці поставилися одна до одної з великою повагою і закономірно зіграли унічию.
Водночас Марія Музичук чорними не дала Олександрі Гарячкіній й натяку на дебютну перевагу. Проте, й боротися всерйоз за перемогу у неї теж не вийшло. Анна Ушеніна також грала чітко і надійно білими проти грізної Валентини Гуніної – ще одна нічия.

І лише позиція Наталії Жукової, у якої були чорні фігури, у партії проти Ольги Гирі довгий час викликала занепокоєння в українських уболівальників. Але Наталія просто відчайдушно захищалася, і кінець кінцем досягла мирного результату. Матч у цілому закінчився з нічийним рахунком – 2:2.

Китаянки не змогли переграти американок – теж чотири нічиї. А це означало, що перед останнім туром турнірна ситуація є такою: Китай – 17 очок з 20-ти, Україна, Сполучені Штати Америки та Вірменія – по 16, Росія, Грузія-1 та Азербайджан – по 15.

Жереб перед останнім туром посміхнувся нашим дівчатам. Вони зустрічаються з американками, а китайські шахістки – з росіянками. Перемога в матчі гарантує українкам срібні медалі, хоч там як закінчаться інші зустрічі. Але, якщо в цьому разі китаянки програють, тоді – «золото» наше. Власне, на це ми й розраховуємо.

Нарешті українські чоловіки також довели, що є вельми сильною командою. Вони подолали азербайджанців, які довгий час вважалися чи не головними претендентами на перемогу в турнірі. Василь Іванчук на першій дошці без жодних проблем нейтралізував білий колір Шахріяра Мамедьярова і досяг нічиєї. Павло Ельянов, хоча білими й не здобув перевагу проти Теймура Раджабова, але й гірше не стояв. Руслан Пономарьов мав певні шанси на успіх проти Рауфа Мамедова, але погодився на нічию, подивившись на сусідню позицію. А там Юрій Криворучко чорними перегравав Аркадія Найдича і згодом, не поспішаючи, дотиснув його. Отож, перемога – 2,5:1,5 на користь збірної України.

На жаль, скінчилася казкова гра молодих польських шахістів. Вони поступилися китайцям – 1:3. Американці подолали збірну Вірменії, а росіяни – англійців з однаковим рахунком – 2,5:1,5.

Тепер перед останнім туром лідерство захопили команди США та Китаю – по 17 очок з 20-ти, на очко відстають Польща, Франція та Росія. Українці набрали 15 пунктів й ділять місця з шостого по дванадцяте. Нині, наші шахісти зустрічаються з чехами і в разі перемоги, можливо, будуть теоретичні варіанти здобути «бронзу». Але ці варіанти скоріше фантастичні, ніж реалістичні.

А перше місце розіграють у двобої саме лідери – команди США та Китаю. Полякам світить третє місце, якщо вони подолають збірну Індії. Та чи вистачить у молодої команди на це сил і наснаги?..

 

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ