«Антологія сучасної аналітичної філософії, або жук залишає коробку»

10 вересня в авдиторії 301 філософського факультету Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація книги «Антологія сучасної аналітичної філософії, або жук залишає коробку» за науковою редакцією кандидата філософських наук, викладача кафедри гуманітарних дисциплін Львівського державного університету фізичної культури Андрія Синиці, що вийшла друком у видавництві «Літопис».

Авторами проекту Антології (перекладачами й науковим редактором) виступили молоді львівські науковці кандидат філософських наук доцент Андрій Синиця, магістр політології Іван Грабовський, кандидат філософських наук, викладач Уляна Лущ.

Антологія рекомендована до друку вченою радою Львівського державного університету фізичної культури (протокол No 6 від 07.07.2014).

На зустріч із дослідниками прийшли відомі львівські науковці, філософи, студенти й аспіранти львівських ВНЗ, які мали на меті довідатися про новітні досягнення в царині західної філософської думки, а саме одного з її найпопулярніших на сьогодні напрямів – аналітичної філософії. Модератором зустрічі був директор видавництва «Літопис» Михайло Комарницький.

Завідувач кафедри філософії ЛНУ ім. І. Франка, д. філос. н., професор Анатолій Карась повідомив, що «поява таких видань як це сприятиме подоланню метафізичності, якою просякнута українська філософія і тому вперто відмовляється рухатися вперед». Завідувач кафедри філософії та економіки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, д. філос. н., доцент Ігор Держко відзначив, що зацікавлення аналітичною філософією в Україні є вкрай недостатнім, попри те, що ще понад двадцять років тому західні науковці, що були в Україні й з якими він мав особисту нагоду поспілкуватися, цікавилися, що у нашій державі робиться в цьому напрямку. К. філос. н., докторант, доцент кафедри історії філософії Андрій Дахній підкреслив, що в «Антології досить вдало підібрано колектив авторів – західних мислителів, твори яких є широковідомими в усьому світі й практично невідомими в Україні».

До речі, про тих дванадцять мислителів, переклади знакових творів яких вперше вміщено в україномовній Антології з аналітичної філософії – це без перебільшення науковці зі світовим ім’ям – Едмунд Ґетьє, Роберт Столнейкер, Скот Сомс, Тімоті Вільямсон, Кріспін Райт, Аніл Ґупта, Томас Наґель, Джон Серль, Френк Джексон, Деніел Деннет, Девід Чалмерс та Кіт Франкіш. Авторам проекту «Антології» вдалося залучитися підтримкою кожного із цих мислителів й отримати від них цінні поради під час перекладу професійної англомовної філософської літератури. Як наголосив А. Карась, «така комунікація із цими науковцями є дуже доброю справою, оскільки вона дає змогу не лише довідатися про них щось нове, але й репрезентує Україну в світі».

Рецензентами Антології виступили відомі в Україні і Росії науковці, професори, доктори філософських наук – ректор ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Мельник, професор кафедри філософії Санкт-Петербурзького університету Сергій Ніконенко, проректор Криворізького національного університету Ярослав Шрамко.

Андрій Синиця подякував усім, хто долучився, до цього проекту й особливо тим, хто сприяв у пошуку коштів на видання Антології і виступив безпосереднім її меценатом, а саме: двом прекрасним мислителям – британцю Кіту Франкішу й американцю Анілу Ґупті, які з розумінням поставилися до цього проекту й залюбки допомогли у процесі його реалізації, директору Фонду катедр українознавства Гарвардського університету д-ру Роману Процику, а також іншим жертводавцям, про яких нам відомі лише їхні імена – Стівену Бейну, Джей Ендрю Бруку, Вольфґанґу Шпону, Фрідоліну Ґроссу, Євгенові Щербі, Френку Зенкеру, Розі Рантанен, Беттіні Шмітов, Роланду Блуму, Стефену Кларку, Томмазо Бруні, Філіппу Рау, Джоелу Партмору, Йоахіму Хорвату, Річарду Коррі та Ґільйому Шупперту.

На завершення Андрій Синиця висловив сподівання, що Антологія приверне увагу тих, хто цікавиться проблемами сучасної західної філософії, логіки та лінгвістики, а також анонсував початок роботи над наступною книгою – Антологією сучасної філософії науки, закликавши долучитися до цього видання поціновувачів філософії, які знають не лише англійську, але й французьку, німецьку, польську й інші мови, щоб у такий спосіб творити історію разом.

За матеріалами прес-центру ЛНУ ім. Івана Франка: http://lnu.edu.ua/index.php?q=information&new=1367