Лицарі Української Незалежності

До зброї! До зброї, Стрільці !
Товаришів рідних згадайте,
Що мріють про волю в холодній землі ,-
Всі сили до бою з'єднайте.
Василь Вишиваний(Вільгельм-Франц фон Габсбург),
полковник Легіону Українських
Січових Стрільців, український військовий діяч, поет
та дипломат.

В рамках проголошення 2014 року «Роком Легіону Українських Січових Стрільців» 28 жовтня в актовій залі Львівського державного університету фізичної культури відбувся Урочистий захід до 100-річчя створення Легіону Українських Січових Стрільців. Організатором був культурно-мистецький відділ університету. Свято розпочалося о 15:00 годині. Прийшло чимало небайдужих до української історії студентів та викладачів.

Захід розпочався з стрілецької пісні-гімну «Ой у лузі червона калина похилилася», після чого всі присутні переглянули короткометражний документальний фільм про Легіон Українських Січових Стрільців. До слова був запрошений гість свята, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України та етнокомунікацій Національного університету «Львівська політехніка» Іван Хома. Він охоче розповів нашим студентам про ключові міфи стосовно даного військового формування та зробив короткий екскурс в історію.

Поближче побачити багатьох членів українського стрілецтва можна було переглянувши фото презентацію, в якій було продемонстровано Бойовий шлях УСС: від Карпат до Золотої Липи (1914-1915); Бойовий шлях УСС: від Золотої Липи до Стрипи (1915-1916); Бойовий шлях УСС: Соснів-Потутори (1916-1917); Жінки в УСС; Творчість Січових стрільців.

Не обійшовся вечір і без театральної частини. Наші студенти проявили свою акторську майстерність, співаючи стрілецькі пісні, декламуючи вірші, та взявши участь у сценці про трагічне кохання того часу, що розчулило не одне серце присутніх у залі до сліз.

На завершення свята на сцену вийшов заслужений артист України, провідний соліст Львівської Опери Роман Ковальчук. Він виконав чотири пісні: пісню січового стрілецтва, «Черемшину», пісню присвячену зоні АТО, пісню присвячену всім тим, хто загинув і тим – хто бореться, «Небесна сотня». Та зал не хотів відпускати оперного співака, тому на біс була виконана п’ята пісня «На долині туман». Я щиро дякую всім Вам, і молоді, і студентам, і викладачам, в першу чергу за патріотизм – говорить Роман Ковальчук, – і звичайно за такі вечори як сьогодні.

Дивно, але за збігом обставин, в такий визначний рік 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка та 100-ліття створення Легіону УСС, Україна знову переживає дуже неспокійні та переломні в своїй історії часи. І для наших молодих хлопців є актуальними й сьогодні такі рядки із присяги на вірність України Січових Стрільців: «Я, Український Січовий Стрілець, присягаю українським князям, гетьманам, Запорізькій Січі, могилам і всій Україні, що вірно служитиму Рідному Краєві, боронитиму його перед ворогом, воюватиму за честь української зброї до останньої краплі крови. Так мені Господи Боже й Архангеле Михаїле допоможіть. Амінь».

МАРІЯ Савич – Станішевська,
культурно-мистецький відділ