Михайло ЛИНЕЦЬ: «На завершення – тематичне шоу у 3D форматі»

Упродовж трьох днів (27-29 березня) у стінах Львівського державного університету фізичної культури відбулася традиційна подія – XVIII міжнародна наукова конференція «Молода спортивна наука України». Поділитися враженнями від наукової конференції ми попросили проректора з науки та зовнішніх зв’язків ЛДУФК, кандидата педагогічних наук, професора Михайла Михайловича ЛИНЦЯ. Взяти участь у цьогорічному форумі зголосилися представники чотирьох країн – України, Білорусі, Польщі та Китаю. Було представлено наукові роботи 33 молодих науковців з понад 30 вищих навчальних закладів та організацій.

Важливо наголосити, що цьогоріч у журі працювали доктори і професори, які свій науковий шлях розпочинали саме з участі в конференції «Молода спортивна наука України». Зокрема, це – Ольга Борисова з Національного університету фізичного виховання і спорту України (м.Київ), д-р наук, професор, зав. каф. спортивних ігор; Богдан Виноградський із Львівського державного університету фізичної культури, доктор наук, завідувач кафедри стрільби та технічних видів спорту ЛДУФК; Іванна Боднар, докторант, канд. наук з фізичного виховання і спорту, доцент кафедри теорії і методики фіз. виховання ЛДУФК; Мар’яна Ріпак, канд. наук з фіз. виховання і спорту, доцент ЛДУФК; Мирослава Данилевич, канд. наук з фіз. виховання і спорту, доцент, декан факультету здоров’я людини ЛДУФК та інші.

Згідно з програмою конференція проводилася три дні. Традиційно першого дня ми провели пленарне засідання, під час якого заслухали чотири доповіді. Першу з них – «Навчальний посібник: теорія і методика підготовки» – зробив Олег Худолій, д-р наук з фіз. виховання і спорту, професор, зав. каф. теорії фіз. виховання та оздоровчої і лікувальної фізичної культури Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. Цікаву доповідь – «Неолімпійський спорт: проблеми і перспективи розвитку» – зробила Ольга Борисова, д-р наук з фіз. виховання і спорту, професор, зав. каф. спортивних ігор Національного університету фізичного виховання і спорту України, м. Київ. Як ви знаєте, неолімпійських видів спорту в десятки разів більше, ніж олімпійських. Міжнародний олімпійський комітет уважно стежить за роботою об’єднання з неолімпійських видів. Мало того, президент цього об’єднання був нагороджений Олімпійським орденом за заслуги в розвитку спорту та здорового способу життя. Дві доповіді підготували наші докторанти. Уже згадувана Іванна Боднар, канд. наук з фіз. виховання і спорту ЛДУФК представила результати колективної праці на тему «Обґрунтування нормативів фізичної підготовленості учнів 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів». Фізкультурно-спортивна громадськість знає ситуацію з нинішніми нормативами фізичної підготовленості школярів і студентів. Те, що було в радянські часи, вичерпало свої функції. Натомість, нового науково обґрунтованого підходу до нормативів, на жаль, не має. Ті нормативи, які нині використовуються в шкільній програмі, у переважній більшості не витримують жодної критики, що фахово довела Іванна Боднар у своїй доповіді й запропонувала нові науково обґрунтовані підходи до контролю за фізичною підготовленістю учнів 5-9 класів. Друга робота, також дуже важлива, була представлена Денисом Вороніним (канд. наук з фіз. виховання і спорту, доцент ЛДУФК): «Систематизація реабілітаційних заходів при хронічних порушеннях мозкового кровообігу». Наш докторант показав значні проблеми, які існують у цій нозології й запропонував шляхи їх розв’язання.

Наступний день, як завжди, був дуже насичений. З 9 до 18 години відбувалася напружена робота: 7-м секційних засідань, майстер-клас професора Пінського університету Євгенія Врублєвського «Сучасні аспекти відбору та індивідуалізація підготовки спортсменок високої кваліфікації у швидкісно-силових видах спорту», семінар професора ЛДУФК Юрія Бріскіна «Методологія підготовки дисертаційних робіт для здобувачів наукових ступенів кандидата та доктора наук»». Упродовж дня було заслухано понад 70 доповідей і повідомлень. Усі доповіді завдяки сучасним можливостям мультимедійного супроводу були добре проілюстровані, що значно підвищило рівень конференції. Але, як і торік, змушений відзначити, що в наукових дослідженнях недостатньо використовуються медико-біологічні методи. Проблема в тому, що виші не мають на сьогоднішній день належних коштів для придбання сучасної апаратури, якою користуються науковці Західної Європи. Попри це, хотів би наголосити, що більшість секційних засідань пройшли у жвавих обговореннях при вщент заповнених авдиторіях, що не може не тішити. У середньому на одну доповідь було задано більше десяти запитань, чого в попередні роки не спостерігалося.

Третього дня ми традиційно підвели підсумки. Керівники секцій дали розгорнутий аналіз заслуханих доповідей, після чого медалями та заохочувальними призами нагородили переможців і призерів секційних засідань. В якості спонсора традиційно нам допомагає Олімпійська Академія України. Зокрема цього року Академія надала прекрасно ілюстровані книги «Олімпійське сузір’я України», трьохтомний словник «Олімпійці розмовляють англійською» та «Твій олімпійський путівник». Окрім того, проректор Львівського Національного медичного університету імені Данила Галицького Анатолій Магльований систематично презентує власні книги, або книги, видані медичним університетом. Також Андрій Вовканич, зав. кафедри фізичної реабілітації ЛДУФК, виділив для заохочення молодих науковців кілька навчальних посібників з фізичної реабілітації.

На завершення конференції наші аспіранти у форматі 3D підготували цікаве тематичне шоу, що дуже сподобалося усім присутнім, як і екскурсія древнім Львовом та дискотека.

Роман ЦЮНЯК