Українські вечорниці на Андрія

11 грудня 2014 року в нашому університеті відбулися Андріївські вечорниці, які традиційно організував культурно-мистецький відділ за сприяння студентського профспілкового комітету. На свято завітали також викладачі: доцент кафедри олімпійської освіти Олена Падовська, викладач кафедри теорії та методики фізичного виховання Марія Ярошик, викладач кафедри фехтування, боксу і національних одноборств Григорій Унгурян.

Колись вечорниці були дуже поширені: так молодь ближче знайомилася і вибирала собі пару. В народній традиції обряди у цей день мають дохристиянський характер: ворожіння, заклинання, ритуальне кусання «калити». Свято традиційно вважається парубочим, бо в Андріївську ніч хлопцям дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата можуть дізнатись свою долю.

Тож, коли молодь зібралася під час інфізівських вечорниць на Андрія, їх чекала ціла в’язанка цікавих ворожінь із угадування майбутньої долі. До речі, студенти запропонували додатковий атрибут, який клали під посудиною, що символізував «спокійну і успішну сесію». Коли вибір зупинявся на ньому – радості не було меж.

Також дізнавалися майбутню професію нареченого або нареченої. Учасники вечорниць розповідали цікаві  історії своїх парубочих витівок. Учасники дійства, розподілившись на команди «Бандерівці», «Вишиванка» і «Отаман» проявляли кмітливість та винахідливість, відгадуючи заплутані загадки. У результаті перемогла дружба і гарний настрій, який і був спеціальним та особливим гостем Андріївських забав.

Звісно смакували калитою і запашними варениками: справжніми і особливими (із майбутньою долею). Ось які «доленосні» вареники з’їли наші хлопці і дівчата: із лавровим листком (слава і перемога), гречані (прибуток і багатство), карамельні (нове кохання), із перцем (серйозні переміни в житті), рисові (багатство, підвищення зарплати), із цукром (солодке життя).

Відбувся конкурс на найкращу вишиванку, в якому уперше бралися до уваги елементи одягу з українською символікою, а не лише традиційна вишивка.

… На цьому свято не завершується, а лише починається. Кожен, побувавши на інфізівських забавах, захоче повторити це дійство. Адже Андріївські вечорниці дарують чарівне, пахуче зілля, зірване у полі українських традицій. Наша молодь привозить їх з Івано-Франківська до Львова, зі Львова до столичного Києва, з  карпатських гір до волинських домівок. Так живе радість, дарована кожною гарною нагодою побути разом із усміхненим студентством, чиї найкращі забави і посмішки у житті лише починаються.

Іванна Литвинець
культурно-мистецький відділ