Урочиста Академія

У четвер, 26 червня у Львівському державному університеті фізичної культури відбулася Урочиста Академія з нагоди 150-річчя від дня народження Кирила Трильовського та 100-річчя проведення Шевченківського Здвигу в рамках святкування 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

Організаторами заходу був Львівський державний університет фізичної культури та Львівський обласний будинок вчителя. На свято завітало чимало гостей, серед яких були і професорсько-викладацький склад університету, і викладачі інших вузів, і представники Львівського обласного управління молоді та спорту, інституту українознавства імені І.Крип’якевича НАН України, будинку вчителя, родичі самого Кирила Трильовського та Івана Боберського, а також гості з тих міст, де жив та займався активною діяльністю Кирило Трильовський. Спеціально до Урочистої Академії, спільними зусиллями працівників культурно-мистецького відділу та кафедри олімпійської освіти, була видана інформаційна листівка та спецвипуск студентського часопису «Країна спорту». Отримати примірник міг будь-хто бажаючий вже на самій Академії.

Ведучими свята був доцент, завідувач кафедри олімпійської освіти Ярослав Тимчак та доцент кафедри олімпійської освіти та кафедри гуманітарних дисциплін Андрій Сова. Всім присутнім в залі була представлена мультимедійна презентація про життя та активну діяльність Кирила Трильовського і Шевченківський Здвиг у Львові. Зауважу, що багато гостей були приємно здивовані  рідкісними світлинами, представленими у презентації. Якщо серед присутніх в залі були такі, хто не дуже добре  ознайомлений з інформацією про Шевченківський Здвиг та Трильовського, то після Академії, думаю, все змінилося. Адже Андрій Сова та Ярослав Тимчак розповіли про основні віхи життя Кирила Трильовського і  Шевченківський Здвигу Львові. Звичайно, що нема можливості в часі показати усю грандіозність цієї події, – говорить Ярослав Володимирович. –  Але можна впевнено сказати, що великий пропам’ятний Шевченківський Здвиг у Львові 28 червня 1914 року є підсумком громадської і культурної діяльності кількох поколінь русинів-українців. Це маніфестація виходу на новий, досі не бачений рівень  національної свідомості та самоорганізації, сильної єдності, символом соборності

Учасники тріо «Осанна» заспівали Гімн українського гімнастично-руханкового товариства «Січ» «Гей! Там на горі «Січ» іде!», чим підняли патріотичний дух кожного присутнього в залі. Студент нашого університету, актор театру «Мета» Петро Кулик зачитав «Вітання редакції часопису «Січові Вісти» Кирилу Трильовському з нагоди 40-річчя його громадської праці». Цей документ всі охочі також можуть прочитати на сторінках спецвипуску «Країни спорту».

Сьогодні у нас справді визначна подія і може не до кінця усвідомлена нами і всім українством, подія заснування у 1900-му році товариства «Січ», –  говорить запрошений до слова директор Львівського обласного будинку вчителя Володимир Парубій. – Діяльність та досвід Кирила Трильовського як публіциста, журналіста, громадського діяча, вимагає більш докладного вивчення в українських школах. Я думаю, що ця Академія стане  початком  відновлення традицій,  які  започаткував на початку минулого століття  Кирило Трильовський. Думаю, що спільними зусиллями ми будемо будувати справді сильну й незалежну Україну.

До привітального слова також були запрошені доктор історичних наук, професор, директор інституту українознавства імені І.Крип’якевича НАН України Микола Литвин; викладач Академії сухопутних військ, підполковник Володимир Тимчук;  професор, заступник начальника Львівського обласного управління молоді та спорту Оксана Вацеба та інші почесні гості. Я маю честь вітати всіх присутніх на цьому святі від колективу   управління молоді і спорту, – говорить Оксана Михайлівна. – Сьогодні направду і академічно гарна атмосфера, і історико-політична подія. Тому я впевнена, що тут зібралися небайдужі люди. Я сьогодні зупинилася на даті 100-річчя від проведення Шевченківського Здвигу. Хотілося б, щоб такі події відзначалися не тільки в межах університету фізичної культури, а й на всіх теренах Львівщини чи Галичини, тому це свято вартує національного визнання. Саме Шевченківський Здвиг показав, що українці можуть не тільки співати, працювати, а ще й бути сильними і боронити свою державу.

Наприкінці свята всі присутні вшанували пам’ять тих людей, які загинули в обороні за неньку Україну, хвилиною мовчання. Якби мешканці сходу знали хоча би частину того, що знаємо ми, чи хотіли б це знати, то напевно, нинішньої ситуації в країні не було б, –  зазначила п. Дагмара з дому Трильовських.

Адвокат Макар Батоляк закликав всіх охочих взяти участь в Урочистому марші присвяченому 100-річчю Шевченківського Здвигу, який відбудеться 28 червня у  Львові. Організатори свята намагатимуться передати всі події того часу. Отож, хто бажає стати свідком відтворення події столітньої давності – приходьте у вишиванці цієї суботи до пам’ятника Степану Бандері об 11 годині.

Фінальним акордом Урочистої Академії став показовий виступ рукопашу гопак у виконанні викладача кафедри фехтування, боксу й національних одноборств Григорія Унгуряна та чемпіона України серед студентів з кікбоксингу Василя Мушинського.

Марія Савич – Станішевська,
                                                            культурно-мистецький відділ