До 125-річчя Петра Франка – одного з перших українських фахівцівтіловиховання і спорту

25 червня 2015 року з ініціативи кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури в Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка відбулася урочистість приурочена 125-й річниці від дня народження Петра Франка – одного з перших українських фахівців, теоретиків і практиків тіловиховання і спорту.

Досі маловідомим є той факт, що усі троє синів Івана Франка – Андрій, Тарас і Петро були «піонерами», організаторами і популяризаторами тілесного виховання і спорту серед українців Галичини, авторами статей і праць з цієї проблематики.

Саме руханка і спорт стали першим свідомим професійним вибором Петра Франка, якоговін не полишав упродовж усього свого життя. «Знайомство» Петра Франка з малознаною на той час у Галичині справою, гімнастикою і спортом, відбулося у Львівській Академічній гімназії. Захопившись цим напрямком діяльності, Петро стає його активним діячем і популяризатором: провідником Українського спортового кружка при Академічній гімназії, співзасновником спортивного товариства студентів вищих шкіл «Україна», гравцем футбольної команди цього товариства, згодом – співзасновником української скаутської організації «Пласт». З 1910 р. – член «Сокола-Батька». Безпосередній вплив на його формування, як і його братів у Львівській Академічній гімназії, здійснив «Батько українського тіловиховання», професор німецької мови та руханки Іван Боберський.

У 1910 р. Петро Франко склав іспит з тіловиховання при Львівському університеті. З 1911 по 1914 рр. та, по закінченню Першої світової війни, з 1922 по 1930 рр., Петро Франко - учитель руханки в чоловічих і жіночих гімназіях Львова і Коломиї. З 1936 р. – учителює у приватній гімназії Яворова, зокрема і як фахівець з руханки. У 1939-1941 рр. Петро Франко залучався до різних спортивних заходів, які проводилися у місті Львові, неодноразово здійснюючи суддівство змагань.

Петро Франко – автор чисельних праць з теорії та історії тілесного виховання і спорту. Постать Петра Франка як одного з перших українських фахівців з руханки і спорту потребує гідної оцінки спеціалістами нашої галузі, а науковий доробок - належного опрацювання та осмислення.

Квіти пам’яті і шани усій родині Франків лягли до підніжжя пам’ятника Іванові Франкові поряд з його будинком. Далі в адміністративному приміщенні музею-садиби у якому в кінці 1930-х років проживав Петро Франко, святкування продовжилося. З науковими повідомленнями виступили старший науковий співробітник музею Яким Горак (тема: “Петро Франко і його родина”), доцент кафедри олімпійської освіти Ярослав Тимчак (“Петро Франка – один з перших українських фахівців тіловиховання і спорту”), доцент кафедри олімпійської освіти Андрій Сова (“Маловідомі факти з руханкової та спортивної діяльності Петра Франка в документах ЦДІА України у Львові”) та внук Петра Франка – Петро Галущак (“З родинних спогадів”).

Декламуванням уривку з Франкового «Мойсея» у виконанні ведучого заходу Петра Зозуляка урочистість завершилася. Учасники ознайомилися з книжково-ілюстративною виставкою присвяченою Петру Франку. Також у супроводі працівника музею Ольги Рикмас взяли участь в екскурсії експозицією пам’яток пов’язаних з його життям та діяльністю.

В заході взяли участь представники низки кафедр Львівського державного університету фізичної культури, члени педагогічного товариства «Рідна школа» у Львові та члени Наукового товариства імені Шевченка.

Кафедра олімпійської освіти