На пошану професора Степана Гайдучка – одного з перших фахівців фізичної культури в Україні

13 березня виповнилося 125 років від дня народження одного з перших українських фахівців фізичної культури, практика, теоретика і методиста спортивно-гімнастичного руху в нашому краї професора Степана Гайдучка. На відзначення цієї дати кафедра олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури організувала мандрівку знаменними місцями пов'язаними з його життям і діяльністю.

Степан Гайдучок (13.03.1890 – 16.03.1976) народився у с. Підтемне (тепер Пустомитівського р-ну Львівської обл.). У 1910 р. закінчив Академічну гімназію у Львові. Упродовж 1910–1914 рр. навчався на медичному факультеті Львівського університету. В роки Першої світової війни – вояк Австро-Угорської армії, спочатку в Штирії, згодом на італійському фронті. З грудня 1918 р. по червень 1919 р. відстоював незалежність ЗУНРу, перебуваючи лікарем у лавах Української Галицької Армії. За участь в польсько-українській війні 1918–1919 рр. недопущений польською окупаційною владою закінчити лікарські студії. У 1911–1914 рр., 1922–1939 рр., 1941–1944 рр. – викладач фізичного виховання, професор українських гімназій та семінарій Львова. У 1939–1941 рр., 1944 р. – 1950-ті рр. – завідувач, старший викладач кафедри фізичної підготовки Львівського державного медичного інституту. У грудні 1945 р. отримав подяку народного комісара охорони здоров’я УРСР за проведену працю у справі відбудови Львівського державного медичного інституту. Упродовж 1910–1930-их рр. – активний діяч, теоретик і практик гімнастично-руханкової і спортивної діяльності, автор багатьох теоретико-методичних праць з проблем фізичного виховання та спорту («Вправи вільноруч», «103 вежі», «Відбиванка», «Свобідний дручок», «Долівкові вправи», «Вплив фізичного виховання на вдачу української молоді» та ін.), один з організаторів і активних діячів спортивних товариств («УСК» Академічної гімназії у Львові, «Сокіл-Батько», СТ «Україна», «Пласт», «КЛК» та ін.), збирач документів, матеріалів і укладач унікального фотоархіву українського спортивно-гімнастичного руху першої третини XX ст., учень, послідовник і близький соратник професора Івана Боберського.

Як і його вчитель Іван Боберський, Степан Гайдучок є репрезентом півстолітнього культурного феномену українського спортивно-гімнастичного руху на західноукраїнських землях, який виявив себе через організацію і діяльність десятків спортивних клубів, систему національних змагань та залучення тисяч змагунів-спортовців. Відзначення ювілею Степана Гайдучка у цьому зв’язку є елементом процесу відновлення національної пам’яті в галузі української національної фізичної культури, яка була свідомо знищеною і замовчуваною у радянські часи.

За задумом, учасники заходу відвідали окремі місця у Львові пов’язані з життям та діяльністю професора Степана Гайдучка: домівку «Сокола-Батька» по вул. Руській, 20 – «колиску» української руханки та спорту»; будинок по вул. Винниченка, 32, де розміщувалася перша кафедра фізичної підготовки Львівського державного медичного інституту, яку у 1939–1941 рр. очолював Степан Гайдучок; будинок 28 по вул. Пісковій, де професор провів свої останні роки життя; місце спочинку на Личаківському цвинтарі.

У вшануванні пам’яті Степана Гайдучка взяли участь представники теоретичних і спортивно-педагогічних кафедр Львівського державного університету фізичної культури: олімпійської освіти, теорії і методики фізичного виховання, спортивних та рекреаційних ігор, футболу, студенти факультетів спорту та здоров'я людини і туризму. Участь у цьому заході також взяли Леся Крип’якевич – зберігач унікального архіву Степана Гайдучка, спортивний журналіст Олесь Паук та член Карпатського Лещатарського Клубу Орест Дубиняк.

Запалені лампадки і живі тюльпани з синьо-жовтими стрічками на могилі «Сівача зерна добра на рідній ниві» обнадіюють вірою в незнищенність національної пам’яті!