Олімпійською стежиною Личаківського некрополя

В суботу, 3 жовтня 2015 року, в рамках VIІ «Олімпійського тижня ЛДУФК» на вшанування пам'яті діячів тіловиховання і спорту нашого краю, відбувся похід «Олімпійською стежиною Личаківського некрополя» – одного з найвеличніших і найпомпезніших європейських некрополів, заснованого у 1786 році. Він став своєрідним музеєм надмогильної скульптури і архітектури під відкритим небом.

Маршрут «Олімпійської стежки на Личакові» розробила Олена Падовська – кандидат наук з мистецтвознавства, доцент кафедри олімпійської освіти. Олена Мирославівна здійснила екскурсійний супровід для учасників ходи.
У заході взяли участь представники кафедри олімпійської освіти: завідувач кафедри, доцент Ярослав Тимчак, доцент Мирослав Герцик, доцент Андрій Сова, викладач Антон Литвинець; доцент кафедри педагогіки та психології Андрій Окопний, викладач кафедри української та іноземних мов Ростислав Коваль, а також студенти 3-ї та 4-ї груп факультету фізичного виховання.

Слід зазначити, що цього року вийшло друком науково-довідкове видання «Поховання спортовців на Личаківському кладовищі», котре є першою спробою систематизації інформації про діячів спорту, похованих на Личакові. Це суттєво полегшило пошуки окремих поховань, які увійшли до пунктів «олімпійської стежки».

Серед пошанованих спортовців – учасники Олімпійських ігор, які були працівниками нашого вишу: Марія Андрієвська, Віктор Чукарін, Євген Череповський. А ще журналісти, які в різний час висвітлювали події Олімпійських ігор. Окрім того вшанували учасників українського товариства «Сокіл» – Василя Нагірного, Володимира Лаврівського…

На могилі легендарного Віктора Чукаріна побачили знайоме для всіх, хто навчається у ЛДУФК, півфігурне зображення спортсмена (копії є у всіх корпусах нашого вишу) – бронзовий пам’ятник авторства скульптора Якова Чайки. Віктор Чукарін – гімнаст, абсолютний чемпіон світу та двох Олімпійських ігор у Хельсінкі та Мельбурні. Він здобув 11 медалей, у тому числі 7 золотих.

Спинилися біля пам’ятника поета Грицька Чубая, адже колись він працював у ЛДІФК. Саме з нашого ВНЗ його ховали на Сихівському цвинтарі. Перепоховання на Личакові відбулося у грудні 1995 року. Пам᾿ятник поету скульптор Роман Романович створив у 2007 році. Символічним його сюжетом є політ Музи над портретом Чубая. На могилі професора фізичного виховання Степана Гайдучка, одного з перших організаторів спортивного руху в Галичині, викарбуваний напис: «Дорогому сівачу зерна добра на рідній ниві».

Відвідини Меморіалу студентам ЛДІФК – викладача Олександра Мазохи, Альберта Саутіна, Дмитра Днєпрова та Людмили Жукової – вразили збігом. Саме 3 жовтня сталася фатальна автокатастрофа, що забрала ці молоді життя. Учасники проходу вклонитися їм рівно за 55 літ та запалили свічки. Пошанування спортсменів, що навіки спочили на Личакові стало тією подією, яка закарбувалася у пам'яті всіх і стала логічним завершенням такого багатого на різноманітні заходи Олімпійського тижня ЛДУФК.

Іванна Литвинець
культурно-мистецький відділ