Пам'ятаючи пастирську опіку українських руханкових і спортивних товариств митрополитом Андреєм

23 грудня в актовій залі Львівуського державного університету фізичної культури відбулася урочистість з нагоди відзначення 150-річчя від дня народження видатного релігійного, культурно-просвітницького та державного діяча, лідера і морального авторитета українців на західноукраїнських землях першої половини ХХ ст., митрополита Андрея Шептицького. Нагадаємо, що рішенням Львівської обласної ради 2015 рік було проголошено Роком Андрея Шептицького на Львівщині.

Митрополит Андрей, знаний в українській спільноті меценат і опікун української культури і освіти, суттєво вплинув і на розвиток українського гімнастично-руханкового і спортового руху через організаційну та фінансову підтримку таких молодіжних організацій і товариств як: «Сокіл», «Пласт», «Луг», «Плай», «Степ», КАУМ «Орли», УСК «Сян», «Тур» та ін. Сьогодні стає очевидним, що наймасштабніші громадські та спортивні заходи українців Галичини у міжвоєнний період, як до прикладу, «Свято молоді «Рідної школи» (1930 р.), «Українська молодь Христові» (1933 р.) та ін., не обходилися без підтримки й участі митрополита Андрея.

Урочистість була організована представниками кафедри олімпійської освіти університету, комісії тіловиховання і спорту ім. І. Боберського, Наукового товариства ім. Шевченка за підтримки Львівського обласного будинку учителя. У заході, окрім студентів і викладачів університету, взяли участь представники УПТ «Рідна школа», УСО «Пласт», «КЛК», вчителі фізичного виховання районів Львівської області та Львова. Серед почесних гостей – п. Леся Чабан з дому Боберських та онук провідного діяча тіловиховання Петра Франка – Петро Галущак.

У ході урочистості відбулися наукові доповіді: відомого історика Валентина Мороза (тема: «Андрей Шептицький – постать в українській історії»), Ярослава Тимчака («Митрополит Андрей: пастирська опіка українських молодіжних гімнастично-руханкових і спортових товариств») та Андрія Сови («Шептицький і Боберський: співпраця Батька українського тіловиховання з митрополитом Андреєм).

Хвилюючим моментом урочистості став перегляд документального фільму 1930 року «Свято молоді «Рідної школи». Унікальні кадри кінохроніки зафіксували подію, яка відбулася 1 червня 1930 р. на площі «Сокола-Батька» у Львові: табір молоді, почесний похід представників українських дитячих садків, шкіл, семінарій та гімназій, показові масові гімнастично-руханкові забави та вправи. Зауважимо, що у святі молоді «Рідної школи» взяли участь понад 10 тисяч молоді зі Львова, Золочева, Коломиї, Рогатина, Самбора, Станиславова, Стрия, Чорткова та ін. міст Галичини. У кадрах хроніки – Митрополит Андрей як учасник цієї події.

В обговоренні взяли участь знані спортивні журналісти і знавці львівського спорту Іван Яремко та Олександр Паук, активний діяч УПТ «Рідна школа» Петро Пітила, викладачі університету та представники громадських організацій Львова.

По завершенню присутні розійшлися не відразу, обмінюючись враженнями від почутого і побаченого.

Кафедра олімпійської освіти