Вечорниці на Андрія

10 грудня 2015 року у Львівському державному університеті фізичної культури відбулися вечорниці на Андрія, на які гостинно запросив культурно-мистецький відділ. Щороку це дійство збирає нашу студентську молодь, щоб заглибитися в атмосферу гарної української традиції.

У святковій програмі виступали учасники театрального гуртка університету: Анастасія Чугай, Мар’яна Процак, Роман Девіняк, Петро Кулик, Оксана Іопа, Катерина Лобозінська, Яна Заєць, Роксоляна Богданова, Іван Дуб (керівник – Зоряна Грегорійчук). Лунали пісні у виконанні солістів вокальної студії ЛДУФК «Зоряна соната»: Соломії Мильчук, Віталії Собків, Надії Цьолковської, Олени Романової (керівник – Ольга Малерик). Забави провела Іванна Литвинець (керівник літературно-мистецького гуртка). Допомагав у проведенні свята відділ технічного забезпечення навчальної роботи. Серед учасників були активні представники студентського профспілкового комітету та самоврядування університету.

Перед глядачами розгорнулося дійство в українській світлиці, де господиня чекала гостей, щоб справляти вечорниці. Прийшли веселі й причепурені дівчата, щоб «калиту спекти, вареників наварити, собі відпочити та пожартувати». А парубки спортивного вишу дещо запізнилися, бо робили різні витівки для господарів, які не пускали дочок на забави чи на вулицю гуляти.

Кожен фрагмент дійства був своєрідною намистинкою, який показував особливість Андріївських вечорниць. Барвистою стрічкою, яка переплітала весь сюжет в одну в’язанку була весела коломийка. Анастасія Чугай та Роман Девіняк представили оригінальний етюд О. Олеся про студентів під назвою «Юність».

Дівчата скористалися найпоширенішим способом дізнатися про свою долю: переставляти один за іншим чобітки. Чий першим переступить поріг – дівчина найшвидше вийде заміж. А які вже вечорниці без забав? Хлопці змагалися у майстерності заплітання дівочої коси, у спритності кусання калити: хто підстрибне і вкусить калиту – тому нагорода. Дарунком для найбільш вправних були рум’яні пампушки. Естафета «Поцілунок» потішила всіх, бо винагорода вже була частинкою змагання. А коли взялися обирати найкращу вишиванку, то загубилися в лабіринті найрізноманітніших узорів та кольорів!

А ще з особливих сувоїв дівчата й хлопці дізналися, ким будуть їх супутники в житті: «забезпечений гуртожитком», «чорноволоса красуня із сусіднього будинку», «перспективний спортсмен з квартирою у центрі Львова», «розумна дівчина, пише вірші і подорожує», «парубок, який не гає час у соціальних мережах, але сидить на ганку і чекає дівчину-веснянку».

Отакі-то були зимові вечорниці на Андрія, заквітчані щирою усмішкою українських дівчат, витонченим гумором хлопців, барвами вишивано-святкового вбрання і мелодійністю вечірнього дійства. Бо ж скарбниця української народної творчості найбагатша у всьому світі!

Іванна Литвинець,
культурно-мистецький відділ