Анна Музичук і Василь Іванчук – чемпіони світу-2016 зі швидких шахів

У столиці Катару Досі фінішував Чемпіонат світу зі швидких шахів 2016 року. Обидві золоті нагороди відправляються у Львів – титул серед жінок достроково здобула випускниця Львівського державного університету фізичної культури Анна Музичук. А в чоловічому турнірі за додатковими показниками суперників випередив багаторічний лідер національної збірної України, ще один випускник Львівського тоді ще інституту фізкультури Василь Іванчук

Можна сміливо стверджувати, що в жіночому турнірі за участі 34-ох шахісток справжньої боротьби за титул чемпіонки світу шанувальники найдревнішої і наймудрішої гри в історії людства так і не дочекалися. Блискучу перемогу у жіночому турнірі за тур до фінішу здобула українка Анна Музичук, яка у поточному світовому рейтингу Міжнародної федерації шахів (ФІДЕ) займає третю позицію. Захопивши одноосібне лідерство з перших турів, вона з 9,5 очками з 12-ти можливих, не програвши жодної партії, на очко випередила другу призерку росіянку Олександру Костенюк й на півтора – володарку «бронзи» Нану Дзагнідзе.

Перемогу на турнірі Анна Музичук оформила у передостанньому турі, зігравши білими внічию із болгаркою Антуанетою Стефановою. Саме цього результату вистачило галичанці, щоб забронювати за собою першу сходинку та звання чемпіонки планети. За підсумками 11-ти зіграних партій у Музичук було 9 очок, а у її найближчої суперниці росіянки Олександри Костенюк – 7,5.

В останньому, 12-му, турі українка доволі швидко погодилася на нічию із китаянкою Цзюй Веньцзюнь. Цей результат уже ні на що не впливав для обох шахісток.

Таким чином, до титулу чемпіонки світу з бліцу 2014 року, який проходив у російському Ханти-Мансійську, Анна Музичук додала титул чемпіонки світу-2016 зі швидких шахів. Додамо, що сьогодні і завтра, 29 та 30 грудня відповідно, Анна Музичук зіграє ще й на Чемпіонаті світу-2016 з бліцу, який також відбудеться у Досі і спробує захистити свій титул. Призовий фонд за перше місце у жіночому турнірі, як і у швидких шахах, становитиме 10 тисяч доларів США.

Тепер про чоловічий турнір, в якому брали участь 106 шахістів. Надзвичайно драматично склалася боротьба за чемпіонське звання для українських  шахістів Антона Коробова та Василя Іванчука, причому для останнього кінець-кінцем все склалося більш, ніж вдало.

Показавши стовідсотковий результат у перших п’яти турах, Коробов очолив турнірну таблицю після першого дня змагань. На жаль, наступні п’ять турів у другий день принесли йому тільки 2 очка і розподіл 4–10 місць. Та у цей час розігрався Василь Іванчук, який набрав у 6–10 турах (другий ігровий день) 4,5 очка, одержавши при цьому перемогу над чемпіоном світу з класичних шахів норвежцем Магнусом Карлсеном, що дозволило йому захопити лідерство.

На третій день змагань, в 11-му турі, Антон Коробов, підхопивши «естафету» у Василя Іванчука, теж обіграв чемпіона світу з Скандинавії. Водночас Василь Іванчук програє росіянину Яну Непомнящему і втрачає лідерство.

Все вирішилося у останньому, 15-му турі, до якого відразу п’ять шахістів – українець Василь Іванчук, Магнус Карлсен з Норвегії, росіяни Олександр Грищук і Ян Непомнящий та Шахріяр Мамедьяров з Азербайджану прийшли з 10-ма очками кожен. У вирішальному турі Магнус Карлсен обігрує Шахріяра Мамедьярова, Олександр Грищук – Яна Непомнящего, а Василь Іванчук – Гранта Мелкумяна з Вірменії.

Додаткові показники вивели на перше місце уславленого шахіста з міста Лева Василя Іванчука. Друга підсумкова позиція у росіянина Олександра Грищука, а третє – за чинним чемпіоном світу з шахової класики норвежцем Магнусом Карлсеном.

Іван Дупнак