Франкові "Соколи" - перші учителі руханки і змагу

Минулого тижня (в четвер 22 грудня 2016 р.) у Львівському державному університеті фізичної культури відбулася Урочиста Академія з нагоди відзначення 160-річчя від народження Івана Франка присвячена його синам – Андрію, Тарасу і Петру – активним діячам «Українського спортового кружка», українського гімнастичного товариства «Сокіл», «Пласту», СТ «Україна», «Змагового союзу» і першим українським фахівцям з тіловиховання і змагу (фізичного виховання і спорту). Захід був організованим кафедрою олімпійської освіти спільно з Комісією тіловиховання і спорту ім. І. Боберського НТШ та Львівським обласним будинком учителя.

Геніальний поетичний твір Івана Франка «Не пора», виконаний у перші хвилини урочистості, наче налаштував увагу присутніх на особливу важливість моменту і теми події.

Посеред залу було облаштовано унікальну експозицію особистих речей Петра Франка спортивного призначення: тенісні ракетки у спеціальних затискачах, лещата з кріпленнями до них, лук, весло, шахи і футбольна бутса. Надані нащадками Петра Франка, вони були представлені на огляд вперше.

Пролунали наукові повідомлення відомого франкознавця Наталі Тихолоз (тема доповіді «Від батька генерації до батька нації: місія Івана Франка у минулому та сьогоденні») та доцентів кафедри олімпійської освіти Ярослава Тимчака («Петро і Тарас Франки – перші українські фахівці тіловиховання») і Андрія Сови («Іван Франко та Іван Боберський: відзначення українським сокільством 40-літньої творчої праці Великого Сина України»).

Особливе зацікавлення викликав виступ правнука Івана Франка і онука Петра Франка Петра Галущака, який поділився родинними споминами про свого діда. «Наша родина неодноразово змушена була переїздити, перевозячи з собою на нове місце найнеобхідніше. Мене завжди дивувало чому лещата, лук, ракетки для ситківки і футбольні бутси «не загубилися» у дорозі. Очевидно що для моєї бабці вони були дорогою згадкою про свого чоловіка».

Слово в обговоренні взяли: Богдан Тихолоз, Володимир Парубій, Олена Падовська, Василь Бусол, Володимир Левків та інші.

Академія зібрала у актовій залі ЛДУФК відомих львівських подвижників, знавців і дослідників української тіловиховної традиції – Лесю Крип’якевич, Лесю Чабан-Боберську, Олександра Паука, Івана Яремка, Богдана Люпу та інших.

Внесок Родини Франків в українську культуру запломенів ще однією – спортивною, барвою.

Кафедра олімпійської освіти  

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ