Урочиста Академія на відзначення ювілею сокільського руху (Фото)

 

У Львівському державному університеті фізичної культури імені Івана Боберського відбулася Урочиста Академія на відзначення 155-тої річниці заснування чеського та 150-тої польського гімнастичних товариств «Сокіл», а також 105-ти річчя участі українських Соколів у VI-му ювілейному Всесокільському Злеті у Празі 1912 року.

Співорганізаторами заходу виступили Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського, Львівський обласний будинок учителя та Комісія тіловиховання і спорту імені Івана Боберського наукового товариства імені Тараса Шевченка у Львові.

Сокільський рух, що виник в середині XIX століття у Чехії (на той час – складовій Австро-Угорської імперії) мав вирішальне значення для національного і державного становлення низки слов’янських народів, зокрема і українців. Він став потужним чинником їх національно-культурного «пробудження» і піднесення. Національні товариства «Сокіл» стали основою утворення гімнастичних й, разом з тим, і парамілітарних організацій у бездержавних народів – чехів, поляків, українців й інших.

Перший осередок «Сокола» був заснований у 1862 році у Празі. Вже за рік (у 1863 р.) сокільський рух «зав’язується» у Загребі (Хорватія), Любляні (Словенія), й у Львові. З 1867 року (офіційна дата заснування) він стає центром поширення досвіду тіловиховання на Львівщині, а невдовзі і в усій Галичині. Стараннями організації у Львові облаштовуються перші у місті гімнастичний майдан і будівлю: сокільську площу біля підніжжя пагорба Личаківського парку по вулиці Цетнерівка (сьогодні – вулиця М.Черемшини), та «cокільню» на перехресті вулиць Зіморовича і Сокола (на даний час – Д.Дудаєва й Ковжуна. Сьогодні ці споруди – навчально-спортивні об’єкти ЛДУФК).

Сокільський рух організовувався за національним принципом. Услід за чехами і поляками, у 1894 році, виникає і український «Сокіл» у Львові. Передусім завдяки його діяльності (спільно з українським гімнастичним товариством «Січ») тіловиховання і спорт набуває поширення в українському середовищі краю, в його громадських і освітніх установах.

У 1912 році галицькі «соколи» репрезентували свій бездержавний український народ під сокільським синьо-жовтим прапором на величному міжнародному гімнастичному форумі – VI-му ювілейному Всесокільському Злеті у Празі.

На основі українських «соколів» і «січовиків» у 1914 році було сформовано першу у XX столітті українську військову формацію – Легіон Українських Січових Стрільців...

Урочистість розпочалася з сокільського гімну «Соколи, соколи, ставаймо в ряди!» на слова і музику Ярослава Ярославенка (Я. Вінцковського). Далі були заслухані доповіді доцентів кафедри олімпійської освіти Ярослава Тимчака (тема: «Сокільський рух: значення для національно-визвольної боротьби слов’янських народів й поширення досвіду тіловиховання») та Андрія Сови (тема: «Участь українських «соколів» під проводом Івана Боберського у VI-му Всесокільському злеті у Празі»). В обговоренні взяв участь ініціатор відзначення, львівський краєзнавець Роман Мелех.

У ході урочистості високопосадовцями Юрієм Майбородою та Оксаною Вацебою були вручені почесні подяки і дипломи голови ЛОДА та Управління фізичної культури і спорту за наукові і журналістські розвідки в ділянці національної фізичної культури українців – Вірі Романчак, Іванові Яремку, Олександрові Пауку, Романові Мелеху, Ярославу Тимчаку та Андрію Сові.

Завершальним акордом заходу став перегляд унікальної кінострічки-хроніки з VI-го ювілейного Всесокільського Злету у Празі 1912 року.


Кафедра олімпійської освіти 

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ