Сплата єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку

Законом України “Про державний бюджет України на 2017 рік” встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року – 3200 грн., з якої повинні бути сплачені усі податки та єдиний соціальний внесок.

Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (далі – Закон № 1774) внесено низку змін до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464 – VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464), які набули чинності з 01 січня 2017 року, зокрема щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Для ФОП обов’язковий ЄСВ за себе нараховується в розмірі 22% від суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не  більше  максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (підпункт 3 частини 1 статі 7 Закону по ЄСВ). Тобто в числовому вимірі  - з січня 2017 мінімальний ЄСВ платника єдиного податку 3200,00 *22% = 704,00 грн.

Платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону № 2464).

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (отримання прибутку) (частина дванадцята статті 9 Закону № 2464).

Із 01.01.2017 фізичні особи – підприємц,  які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску,  якщо вони є  пенсіонерами  за  віком  або інвалідами  та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі  особи  можуть  бути  платниками  єдиного   внеску виключно   за  умови   їх   добровільної  участі   у  системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Згідно із внесеними змінами, з 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, визначених у підпункті 1 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), мають право сплачувати єдиний внесок у сумі не менше за 0,5 мінімального страхового внеску (352 грн = 3200 х 0,5 х 22 відсотки) із зарахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу, який обчислюється відповідно до статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пропорційно сплаченому єдиному внеску (абзац другий пункту 3 частини першої статті 7 Закону № 2464 у редакції Закону № 1774). Тобто, якщо сплачено ЄСВ у сумі 352,00 грн. за місяць, то в страховий стаж буде зарахована половина місяця, що в подальшому може вплинути на визначення права на пенсію за віком та її розмір. Для зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повний місяць, необхідно сплатити за місяць єдиний внесок в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, тобто 704,00 грн.

Фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої статті 9 Закону № 2464).

Відповідно до нині діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску, зарахування страхового стажу здійснюється пропорційно сплаченим страховим внескам.

 

Головний спеціаліст Галицького об’єднаного

управління Пенсійного фонду України м.Львова                        Константій О.Б.

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ