Напередодні Святвечора, а саме у суботу, 23-го грудня поточного року, в головному корпусі Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, за присутності низки почесних гостей та представників засобів масової інформації, відбулася урочиста Вчена рада, присвячена 150-ти річчю від дня народження Івана Боберського – Батька українського тіловиховання, ім’я якого носить наш заклад вищої освіти.
Згідно програми урочистостей, відбулося відкриття та освячення меморіальної дошки-барельєфу Івану Боберському на фасаді головного корпусу Університету, автором якої є відомий український скульптор, заслужений діяч мистецтв України, народний художник України Василь Ярич. Церемонію відкрив ректор університету, заслужений діяч науки і техніки України, професор, доктор педагогічних наук Євген Приступа, який наголосив про важливість Івана Боберського як основоположника української тіловиховної і спортивної традиції, одного із перших у Галичині професійних фахівців у ділянці фізичного виховання і спорту. Чин освячення дошки провів Архиєпископ і Митрополит Львівський кир Ігор.
На урочистій Вченій раді були присутні почесні гості та кавалери відзнаки Івана Боберського, а саме:
• Архиєпископ і Митрополит Львівський кир Ігор Возьняк;
• Міністр Кабінету Міністрів України, голова Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності Олег Немчінов;
• кавалери відзнаки імені Івана Боберського Мирослав Герцик і Степан Родак;
• народний депутат України, доцент кафедри фехтування, боксу і національних одноборств Микола Величкович;
• депутат обласної ради, голова комісії культури, інформаційної політики та промоції Святослав Шеремета;
• видатні львівські гросмейстери Адріан Михальчишин та Марта Літинська;
• начальник управління молоді та спорту Роман Хім’як;
• заступник голови відділення НОК України у Львівській області Юрій Майборода;
• відповідальний секретар відділення НОК України у Львівській області Оксана Вацеба;
• директор Львівського фахового коледжу спорту, доцент Андрій Окопний;
• начальник управління спорту департаменту розвитку Львівської міської ради, заслужений тренер України Антон Нікулін;
• народний депутат України IV скликання, колишній голова Львівського облвиконкому, багаторічний президент Львівської обласної шахової федерації Степан Давимука;
• завідувачка кафедри фізичного виховання Львівського національного університету імені Івана Франка, професорка Оксана Шукатка;
• знаний журналіст та історик спорту Іван Яремко.
Завідувач кафедри олімпійської освіти, доцент Ярослав Тимчак у своїй доповіді висвітлив складники українського доробку професора Івана Боберського в ділянці тіловиховання і спорту своєї доби, показав, як складно рухався процес національного відродження у сфері фізичної культури і спорту в перші десятиліття незалежності держави, як в Україні загалом, так і в Львівському державному тоді ще інституті, а нині університеті фізичної культури зокрема. Доповідач наголосив, що ідея набуття цього почесного звання стала метою діяльності низки національно свідомих фахівців вишу із середини 90-х років минулого століття, представив найважливіші досягнення у поступі до досягнення цієї мети, подякував усім тим, хто діяльно сприяв цьому.
З вітальним словом виступили Міністр Кабінету Міністрів України, голова Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності Олег Немчінов, народний депутат України Микола Величкович, депутат Львівської обласної ради, голова комісії культури, інформаційної політики та промоції Святослав Шеремета, начальник управління молоді та спорту Роман Хім’як, а від імені міського голови Андрія Садового начальник управління спорту Львівської міської ради Антон Нікулін вручив ректору ЛДУФК імені Івана Боберського, професору Євгену Приступі Подяку Львівської міської ради та ювілейну монету імені Короля Данила Галицького.
Вчена рада Університету підтримала пропозиції кафедри гуманітарних дисциплін щодо нагородження відзнакою Івана Боберського Архиєпископа і Митрополита Львівського кир Ігора Возьняка та кафедри стрільби і технічних видів спорту щодо представлення до почесного звання DOCTOR HONORIS CAUSA Олександра Бєлявського – випускника нашого Університету, заслуженого майстра спорту, багаторазового чемпіона світу, заслуженого тренера FIDE, головного тренера національної збірної команди України з шахів.
Інформаційна довідка –
Архиєпископ і Митрополит Львівський кир Ігор Возьняк
- Майбутній єпископ народився 3-го серпня 1952 року в селі Липиці Миколаївського району Львівської області в сім’ї вчителя.
- Як пригадує владика Ігор: «Батько наш був учителем. І звільнили його за ікони. Відповідно, і мене в школі вже сприймали як бунтаря. Наприклад, коли записували в комсомол, то мені сказали йти додому, щоб інші не бачили, що я відмовлюсь туди вступати і з мене приклад не брали».
- У 1959–1969 роках юний Ігор навчався в середній школі, а після її закінчення здобував технічну освіту у Дрогобичі. Відтак був скерований на роботу в Нікополь Дніпропетровської області, де працював на заводі.
- У 1970–1972 роках служив у лавах радянської армії в Казахстані.
- У 1973 році вступив до монастиря Згромадження Найсвятішого Ізбавителя. У 1975 році в підпільній семінарії у Львові розпочав вивчати філософію та богослов’я. На пропозицію настоятеля в 1977 році переїхав у Вінницю і там продовжував навчання, яке закінчив у 1980 році. Таїнство Священства прийняв 23-го листопада 1980 року із рук владики Володимира Стернюка, а вічні обіти склав 2-го липня 1981 року.
- З 1989 року Отець Ігор провадив душпастирську діяльність у катедральному соборі Тернополя, де 29-го квітня 1990 року разом з іншими священниками вперше освячує на Театральному майдані національний прапор України. У душпастирській діяльності особливу увагу приділяв проповідництву та реколекціям для монахів, монахинь і мирян.
- 17-го лютого 2002 року в архикатедральному соборі Святого Юра відбулася архиєрейська хіротонія отця Ігоря Возьняка і він став єпископом-помічником Львівської архієпархії. Згідно із рішенням Синоду Єпископів УГКЦ, який проходив 5–12 жовтня 2004 року, владика Ігор був обраний архиєпископом Львівським.
- 29-го листопада 2011 року Урочисто проголошено про створення Львівської митрополії УГКЦ та інтронізовано митрополита Львівського. Ним став архиєпископ Львівський владика Ігор.
- Слід відзначити великий вклад владики у сферу національно-патріотичного та спортивного виховання мирян і священнослужителів, актуалізацію здорового способу життя. У своїй повсякденній діяльності владика дбає про молодь, особливою увагою огортаючи студентську молодь.
- У 2018 році за благословення владики Ігоря був створений Центр фізичної культури і спорту у Львівській Архиєпархії. З того часу розгорнулася активна діяльність між центром та ЛДУФК імені Івана Боберського під духовним супроводом отця Михайла Цегельського, випускника нашого закладу вищої освіти. За цей час відбулася низка ініціатив по Галичині для мирян та священнослужителів: футбольні та волейбольні та тенісні турніри, лижні змагання тощо.
- З благословення Митрополита Львівського Ігоря Возьняка впроваджувались і будуть впроваджуватись різноманітні спортивні та екологічно-патріотичні заходи, зокрема і для молоді. Щороку навіть у найменшому селі діють табори для дітей. Окрім духовності їх левову частку складає спортивна ланка – руханки, ігри та тренування.
- В цьому руслі слід згадати про проведення Днів молоді, де учасники проходять різноманітні квести із завданнями спортивного характеру, змагання парафіяльних спільнот та виїзні табори, де молодь відновлюється не тільки духовно, а й фізично.
Інформаційна довідка –
Олександр Бєлявський
- Олександр Бєлявський є відомим фахівцем у галузі шахів в Україні та світі. Він видав шість авторських монографій («Інтуїція», 2003, «Безкомпромісні шахи», 2004 і т. д.) у тому числі англійською мовою («Uncompromising Chess». London: Cadogan Chess, 1998, «Winning Endgame Technique». London: Batsford, 1995.). Загалом опублікував понад 700 наукових праць на правничу, економічну та шахову тематики. Вважається відомим у світі майстром з динамічних атак у шахах.
- Олександр Бєлявський став майстром спорту СРСР у 14 років (1968). У 21 рік став міжнародним гросмейстером (1975). Є заслуженим майстром спорту СРСР (1990).
Шахові перемоги:
- Чемпіон СРСР серед школярів (1969, Рига, СРСР)
- Чемпіон світу серед юніорів (1973, Тіссайд, Велика Британія)
- Триразовий чемпіон світу серед студентів у складі збірної команди СРСР (1974, 1976, 1977)
- Чотириразовий чемпіон СРСР (1974, 1980, 1987, 1990)
- Чемпіон СРСР у командній першості (1981)
- Переможець Кубка Європейських чемпіонів 1984 року у складі команди «Труд» (СРСР)
- Дворазовий чемпіон Спартакіади народів СРСР у складі збірної команди України (1979, 1991)
- Дворазовий чемпіон Європи у складі збірної команди СРСР (1983, 1989)
- Чотириразовий чемпіон Всесвітніх шахових олімпіад у складі збірної СРСР (1982, 1984, 1988, 1990)
- Дворазовий чемпіон світу у складі збірної команди СРСР (1985, 1989)
- Дворазовий переможець командних матчів «Збірна СРСР – Збірна світу» (1984, 1988)
- Дворазовий чемпіон Словенії (1994, 2002)
- Срібний призер чемпіонату Європи у складі збірної команди України (1992)
- Загалом, за час активної ігрової кар’єри здобув 25 золотих медалей на офіційних чемпіонатах
- Переможець 32 міжнародних шахових турнірів
- У 1983 році в фінальному поєдинку претендентів за право зіграти у матчі за світову шахову корону поступився майбутньому чемпіонові світу Гаррі Каспарову.
- У 1984 році показав найкращий турнірний рейтинг у світі – 2863 бали.
Тренерська діяльність:
- Заслужений тренер FIDE (2004). Тренував Анну та Марію Музичук, коли вона стала чемпіонкою світу (2015), а також багаторазового чемпіона Франції Максима Ваш’є-Лаграва.
- У 1993 році був тренером-консультантом Гаррі Каспарова під час матчу із англійцем Найджелом Девідом Шортом.
- З 1-го січня 2024 року розпочне готувати збірну України з шахів у статусі головного тренера.
Більше фото зі звітного заходу від чарівної Лани можна переглянути
ЗА ПОСИЛАННЯМ
Також пропонуємо до Вашої уваги відеозвіт урочистої Вченої ради, який зробив випускник і колишній працівник відділу інформаційного забезпечення, профорієнтації та працевлаштування нашого Університету Григорій Унгурян, за що йому, як і Лані, велика шана і подяка.