У Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) 22-го жовтня 2024 року відбулися Восьмі наукові читання імені Івана Боберського. Подія організована у співпраці Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка, Українського Фотографічного Товариства, Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.
«А таки вміють українці грати в шахи…». Саме темі шахів були присвячені ці наукові читання. Із доповіддю виступив дослідник історії львівського спорту, член Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка Іван Яремко.
Модерував захід доктор історичних наук, професор, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського; дійсний член та голова Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка Андрій Сова. Він коротко торкнувся концепції та ключових акцентів цього наукового заходу та підкреслив, що Іван Яремко є упорядником книги «Романтик шахів та його епоха (про Степана Попеля)» (2007), готував до друку книжки «Шахи в Україні» (Юрія Семенка, Німеччина), «Партії та розповіді шахіста з Америки» (Ореста Поповича, США) та є автором декількох десятків статей про шахи.
Іван Яремко присвятив свою розповідь Степану Попелю, Леву Туркевичу, Мирославові Турянському. Присутні дізналися чимало цікавих фактів та різні історії з їхнього шахового життя та повсякдення, переглянули рідкісні фотографії, які зберігаються у приватних архівах. Доповідач наголосив, що у післявоєнні роки Степан Попель був багаторазовим чемпіоном Парижа, учасником міжнародних турнірів в Європі і США; Лев Туркевич – провідний шахіст Торонто в 1950-ті роки; Мирослав Турянський після Другої світової війни був чемпіоном найсильнішого клубу у Відні, десятим в чемпіонаті США 1953 року.
Найбільшої слави пізнав Степан Попель – надзвичайно цікава і непересічна особа, в активі якого нічия з чемпіоном світу Робертом Фішером та інші успіхи. Іван Яремко торкнувся також біографій гросмейстерів – Ореста Поповича, Леоніда Штейна, Марти Літинської, Олександра Білявського, Адріана Михальчишина, Олега Романишина, Василя Іванчука, Андрія Волокитіна та інших.
У межах наукових читань відбулося представлення літератури, упорядкованої та написаної Іваном Яремком про шахи, а також книжок з історії українського спорту, виданих Львівським державним університетом фізичної культури імені Івана Боберського і Комісією тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка. Чимало запитань та обговорення засвідчили про велике зацікавлення темою.