Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

ldufk_new_logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського

У Львівському палаці мистецтв 10-го грудня відбудуться Дев’яті наукові читання імені Івана Боберського на тему «Ґрацький період у житті Івана Боберського»

У вівторок, 10-го грудня поточного року, в приміщенні Львівського палацу мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудуться Дев’яті наукові читання імені Івана Боберського, ім’я якого носить наш заклад вищої освіти, на тему «Ґрацький період у житті Івана Боберського». Початок заходу – о 18:00.

ЛЕКТОРИ:

Ярослав Лопушанський – кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри англійської мови та перекладу Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, директор Австрійської бібліотеки у Дрогобичі.

Тема доповіді: «Іван Боберський – студент Ґрацького університету (1894–1897): презентація й аналіз архівних матеріалів».

 

Андрій Сова – доктор історичних наук, професор, професор кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського; дійсний член та голова Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка; старший дослідник, старший науковий співробітник відділу новітньої історії Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України.

Тема доповіді: «Студентське життя Івана Боберського у світлі документів українського студентського товариства «Русь» («Січ») у Ґраці».

Модератор заходу – Роман Метельський.

Подія організована у співпраці Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка, Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Перші невеликі розвідки про видатного українського державного, військово-політичного і громадського діяча, педагога, філолога, журналіста, редактора, видавця, перекладача, архівіста, світливця, мецената Івана Боберського (1873–1947) з’явилися ще за його життя. Однак, ґрунтовні фахові дослідження його життєвого і творчого шляху розпочалися на теренах України вже після 1991 року, коли було відкрито спецфонди державних архівів.

У різний час, починаючи з 1990-х років, справі відновлення національної пам’яті, зокрема поширення правдивої інформації про Івана Боберського, сприяли наукові, науково-популярні, популярні та публіцистичні праці дослідників і краєзнавців. За останні декілька років українська історіографія поповнилася десятками статей та трьома окремими працями. До наукового обігу та широкого загалу вводиться все більше невідомих досі документів, матеріалів та світлин.

Андрій Сова

 

На цих читаннях увага сфокусована на ґрацькому періоду життя Івана Боберського, коли він, будучи студентом, здобув фах учителя німецької мови і спеціаліста з гімнастики (фізичного виховання). Зокрема, Ярослав Лопушанський представить копії рукописних матеріалів архіву Ґрацького університету стосовно германістичних студій Івана Боберського та його кваліфікаційного екзамену для отримання дозволу на викладання гімнастики в середніх школах і педагогічних навчальних закладах з німецькою мовою викладання.

Андрій Сова розповість про громадську діяльність Івана Боберського в українському студентському товаристві «Русь» (руське академічно-технічне земляцтво «Русь» 1910 року було перейменоване на «Січ») у Ґраці. Доповідь буде проілюстрована неопублікованими фотографіями та документами тієї доби.

Ярослав Лопушанський

 

У межах читань відбудеться ознайомлення з літературою, виданою Комісією тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка та Львівським держаним університетом фізичної культури імені Івана Боберського.

Розголос забезпечують Українське радіо. Львів, Радіо «Львівська Хвиля», Сайт про Захід України «Бомок», Інформаційна агенція «Гал-інфо», Громадський сайт Львова «Форпост», Інтернет-видання «Діло» та Фотографії Старого Львова. Гостинно пригощатиме «Кава Старого Львова».

Прокрутка до верху