Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

ldufk_new_logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського

Почесна відзнака імені Івана Боберського

24 травня 2011 року вчена рада Львівського державного університету фізичної культури прийняла рішення про запровадження Почесної відзнаки ЛДУФК імені професора Івана Боберського

Її засновано до 100-літнього ювілею від дня заснування СТ «Україна», а також з нагоди 65-ліття ЛДУФК та 20-ї річниці Незалежності України.

Почесною відзнакою нагороджуються особи за окремі заслуги перед Львівським державним університетом фізичної культури, українським спортом і наукові, навчально-методичні та просвітницькі досягнення у царині досліджень української національної фізичної культури та їх популяризацію.

Іван Боберський (4.08.1873 – 17.08.1947 р.н.) – видатний діяч західно-українського фізкультурно-спортивного руху кінця XIX – першої чверті XX ст., організатор, фундатор, теоретик і практик.
Іван Боберський народився 14 серпня 1873 р. у с. Доброгостів у сім’ї священика. Навчався в Самбірській гімназії та Львівському університеті, а також в університетах Відня і Граца. Вивчав новітній досвід у царині фізичного виховання і спорту, подорожуючи Францією, Швецією, Чехією, Німеччиною.
Професор Академічної гімназії у Львові – германіст, учитель фізичного виховання. Діяч і керівник «Сокола-Батька»(1908 – 1914 рр.), ініціатор заснування спортивного товариства студентів вищих шкіл «Україна» (1911 р.), симпатик і благодійник української скаутської організації «Пласт». Один із перших теоретиків і методистів української національної фізичної культури. Автор перших посібників і методичних розробок з руханки («Забави й гри рухові»(1904 – 1905 рр.), «Копаний м’яч»(1906), «Значення руханкових товариств»(1909) та інших. Творець українських термінів і понять у сфері фізкультурно-спортивної діяльності, засновник курсів інструкторів з фізичного виховання та вихователь плеяди визначних діячів у сфері тіловиховання, зокрема Петра Франка, Степана Гайдучка і багатьох інших. Ініціатор викупу земельної ділянки і створення українського спортивного майданчика у Львові.
У роки Першої світової війни – член Бойової управи Українських січових стрільців, активний діяч «Пресової квартирки» УСС.
Цікавий публіцист і журналіст: автор репортажів з Ігор Олімпіад 1936 року в Берліні.
За значні досягнення в галузі тіловиховання і сприяння діяльності українській скаутській організації «Пласт» Іван Боберський 1928 року був іменований «Батьком українського тіло виховання».
З перших років незалежності України ЛДУФК відроджує унікальну українську історичну спортивну спадщину нашого краю. З початку 90-х років і до сьогодні в університеті проводяться урочисті академії професора Івана Боберського (1993р., 1998р., 2003р., 2008р.).

Прокрутка до верху