Іван Сисак та Євген Ратушний зіграли за студентську збірну України з хокею в турне по Канаді (Фото)

У ніч з понеділка на вівторок за київським часом студентська збірна України з хокею зіграла свій четвертий, заключний матч турне по Канаді – Hockey Can’t Stop Tour. У складі «синьо-жовтих» проти найсильніших команд університетів Країни кленового листя в лінії оборони грали й двоє представників Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського – Іван Сисак та Євген Ратушний. Останній відзначився в звітних іграх двома результативними передачами.

На клубному рівні студенти факультету фізичної культури і спорту нашого Університету Іван Сисак та Євген Ратушний виступають за київський «Сокіл» і херсонський «Дніпро». Зазначимо, що на думку багатьох фахівців Ратушний наразі є чи не найсильнішим захисником в національному чемпіонаті України.

Метою турне «синьо-жовтої» студентської збірної по Канаді – Hockey Can’t Stop Tour, яке відбулося за ініціативи тамтешньої української діаспори, були збір гуманітарної допомоги і коштів для України та підготовка нашої команди до матчів Всесвітньої зимової Універсіади-2023, яка стартує у четвер, 12-го січня, в американському Лейк-Плесіді.

У Канаду головний тренер студентської збірної України Вадим Шахрайчук та його асистент Костянтин Сімчук взяли 22 хокеїсти, вік яких не перевищує 25 років – саме такою є верхня межа вікового цензу для учасників Універсіади.

СКЛАД СТУДЕНТСЬКОЇ ЗБІРНОЇ УКРАЇНИ U-25

Воротарі: Богдан Дьяченко («Берсерки» Харків), Дмитро Кубрицький («Dauphin Kings», MJHL), Савва Сердюк («Сокіл» Київ);

Оборонці: Андрій Григор’єв, Іван Сисак (обидва – «Сокіл» Київ), Артем Гребеник, Євген Ратушний (обидва – «Дніпро» Херсон), Денис Матусевич, Гліб Варава (обидва – ХК «Кременчук»), Арсен Палійчук («Danbury Jr. Hat Tricks», NAHL);

Нападники: Денис Бородай, Артем Целогородцев (обидва – «Дніпро» Херсон), Михайло Чіканцев («Подгале», Польща), Артем Грабовецький («Спарта» Прага U-20, Чехія), Гліб Кривошапкін (ХК «Кременчук»), Артем Матейченко («Manhattanville College», NCAA), Вадим Мазур («Сокіл» Київ), Ярослав Панченко, Назар Ружніков (обоє – «Енергія», Литва), Михайло Сімчук («Брукс Бандітс», AJHL, Канада), Богдан Ступак («Вієнер», Австрія), Богдан Зінченко («Montreal Phoenix», QJHL, Канада).

Загалом в ході турне Hockey Can’t Stop Tour українці зіграли чотири матчі.

МАТЧ №1

Університет Саскачеван Хаскіз –
Студентська збірна України U-25 – 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

31 грудня. Саскатун (провінція Саскачеван).
Merlis Belsher Place. 2375 глядачів.

Шайби: 1:0 – Холт (Коллінз), 2:18; 2:0 – Стебінгз (Коллінз, Кемруд), 14:02.

Кидки по воротах: 27 (8+11+8) – 20 (7+4+9).

Штрафні хвилини: 6 – 2.

Зустріч у Саскатуні припала на другий день після важкого та затяжного авіаперельоту збірної України до Канади. Наша делегація подолала понад 11 000 кілометрів на шляху до свого першого за роки незалежності туру до Північної Америки, тому через зміну часових поясів (гра розпочалася 1-го січня о 02:00 за Києвом) і не завершений період акліматизації почувала себе на майданчику канадських розмірів не у своїй тарілці. Якась скутість і сонливість призвела до двох пропущених шайб від Доусона Холта та Картера Стеббінгса. При цьому канадці мали набагато більше можливостей відзначитись, але на останньому рубежі надійний поєдинок зіграв екс-воротар «Сокола» Дмитро Кубрицький (25 сейвів), який отримав звання найкращого гравця матчу у складі «синьо-жовтих».

Найреальніший шанс закинути шайбу престижу під шум переповнених трибун у збірної України U-25 був на останній хвилині, коли українці замінили Кубрицького шостим польовим гравцем. Однак штурм воріт не увінчався успіхом, хоча було дуже близько...

«Це був феноменальний вечір», – написав у своєму Твіттері відомий канадський коментатор НХЛ та член правління фонду «Українська хокейна мрія» – містер Ґорд Міллер.

«Знаєте, коли перед грою зазвучав наживо гімн України, а на заповнених трибунах розтягли широченний синьо-жовтий стяг на кілька секторів – у мене все похололо. Я поринув у якусь рідкісну та особливу атмосферу. Влаштувати тут гру та підтримати українську спільноту було чудовою ідеєю», – сказав після гри нападник «Саскачевана Хаскіз» Джарред Дмитрів, чий батько має українське походження.

Цікаво, що «Саскачеван» використав у матчі всіх трьох своїх воротарів – Родді Росса, Джордана Коя та Деклана Хоббса. Примітно, що Росс, як і форвард «Хаскіз» Джарред Дмитрів отримали виклик у студентську збірну Канади на Всесвітню зимову Універсіади в Лейк-Плесіді. Тож з цими хлопцями наші хокеїсти зустрінуться незабаром знову – у першому поєдинку груповому турніру на Універсіаді-2023 в матчі Україна – Канада.

МАТЧ №2

Університет Калґарі Дінос –
Студентська збірна України U-25 – 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

3 січня. Калґарі (провінція Альберта).
Father David Bauer / Norma Bush Arenas. 1700 глядачів.

Шайби: 0:1 – Сімчук (Ратушний – у більшості), 29:06; 1:1 – Вайт (Де Йонґ, Ґріціус – у більшості), 33:55; 2:1 – Скунберт (Паттерсон, Кіґлі), 39:50; 3:1 – Аппер (Петтерсон – в пусті ворота), 59:36.

Кидки по воротах: 28 (8 + 9 + 8) – 26 (6 + 11 + 9)

Штрафні хвилини: 8 (2 + 2 + 4) – 4 (0 + 4 + 0)

Студентська збірна України вдруге під час Hockey Can’t Stop Tour зібрала аншлаг. При цьому охочі подивитися матч наживо приходили й після стартового свистка. Їм продавали так звані «стоячі» квитки. І хоч наші хокеїсти поступилися лідерові Західного дивізіону студентського чемпіонату Канади, своєю грою залишили дуже гарне враження.

Для нашої команди почесним є вже сама нагода зіграти на стадіоні, який п’ять десятиліть вважався домашнім для національної збірної Канади. Статусності зустрічі додав, провівши стартове вкидання, й генеральний консул України в Едмонтоні Олександр Данилейко.

Українці з перших же розіграшів продемонстрували, що зробили висновки зі стартової поразки від саскачеванських «Хаскіз». Можливо, «динозаври» з Калґарі розпочали гру не в настільки шаленому темпі, однак у контексті силової боротьби, постійного тиску нашому попередньому суперникові вони не поступалися. І що українські хокеїсти цього разу не знітилися, робить їм честь. І демонструє, що наші тренери і гравці стають міцнішими буквально на очах, у ході цього туру.

Витримавши стартовий натиск, протягом якого господарі нанесли по воротах Дмитра Кубрицького шість кидків (наша команда – жодного), ближче до середини першого періоду українці почали діяти сміливіше і вже самі загрожували воротам Карла Станковскі. Впродовж двох періодів найбільша гострота поруч із господарськими ворітьми найчастіше виникала, коли хтось із наших хокеїстів сміливо зміщувався на п’ятак з кутів чи коли вдавалося перехоплювати шайбу на синій лінії половини суперників.

А повела українська команда в рахунку в середині матчу після того, як вдруге в матчі отримала змогу зіграти в більшості. Після передачі студента ЛДУФК Євгена Ратушного Михайло Сімчук кинув по воротах справа практично від борта, а Станковскі на цей кидок зреагував невдало – 0:1. Перший гол канадського туру є.

Загалом, впродовж перших двох періодів гравці ланки Сімчука і особливо сам Михайло виглядали найактивнішими в нашій команді. Не дарма, саме цих хокеїстам Шахрайчук відводив на майданчику левову частку часу. І загалом все складалося для українців благополучно. Аж до тієї миті, коли по дві хвилини штрафу один за одним не заробили Вадим Мазур і Гліб Кривошапкін. Такою нагодою «динозаври» не скористатися не могли. Вже коли Мазур повернувся на лід, Брендан Де Йонґ сильно кинув від синьої лінії, а Джаґер Вайт вдало підставив ключку, знаходячись на п’ятаку – 1:1. А перед самою сиреною на перерву вертикальну атаку «Дінос» майстерним кидком завершив Бредлі Скунберт – 2:1.

У заключному періоді роль провідної в українській команді перебрала на себе п’ятірка Вадима Мазура. Наші хокеїсти створили суперникам вдосталь труднощів і мали змогу відігратися. Найліпшу нагоду, промчавши на швидкості до воріт суперників з власної половини, втратив Гліб Кривошапкін.

В підсумку ж питання про переможця були зняті за 26 секунд до фінальної сирени, коли Україна пропустила в порожні ворота. Тож у підсумку «синьо-жовті» програли з рахунком 1:3. Проте з такою грою, та ще й лідеру Західного дивізіону студентського чемпіонату Канади, переможна серія якого налічує 13 офіційних матчів, програвати не соромно.

МАТЧ №3

Університет Едмонтон Ґолден Берз –
Студентська збірна України U-25 – 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)

4 січня. Едмонтон (провінція Альберта).
Clare Drake Arena. 2 327 глядачів.

Шайби: 1:0 – Х’юз (Презусо, Волкан), 11:06; 2:0 – Холл (Флорчук, Плоуфі, – у більшості), 16:32; 3:0 – Маклеод (Девідсон, Смолвуд, – у більшості), 18:57; 4:0 – Прокоп (Флорчук, Холл), 26:12; 4:1 – Кривошапкін, 35:13; 5:1 – Презусо (Волкан), 54:12.

Кидки по воротах: 25 – 28.

Штрафні хвилини: 6 – 16.

Студентська збірна України поступилася і в третьому матчі турне Hockey Can’t Stop Tour. Гегемон студентського спорту Канади – університетська команда з Едмонтона (провінція Альберта) продемонструвала чудову реалізацію моментів та п’ять разів засмутила підопічних Вадима Шахрайчука, на що українці під овації переповнених трибун відповіли шайбою престижу від Гліба Кривошапкіна – 5:1.

Схоже, автобусний марш-кидок з Калгарі до Едмонтона та друга гра за два дні стали справжнім викликом для українських студентів. Але навіть в умовах цейтноту при підготовці до гри, усіченого складу (через погане самопочуття не потрапив у заявку на гру нападаючий Богдан Ступак) та статусу суперника – одного з лідерів університетської ліги Західної Канади – збірна України продемонструвала хорошу самовіддачу та зарядженість на чужі ворота, але нашим не вистачило свіжості та «глибини» лави запасних.

Напевно, рахунок матчу не відображає перебіг подій на переповненій Clare Drake Arena, проте канадські студенти на рідному льоду 63-річного палацу продемонстрували зразкову реалізацію моментів, чотири рази засмутивши спочатку воротаря Савву Сердюка і одного разу Богдана Дяченка, який вийшов на заміну у третьому періоді.

МАТЧ №4

Університет Манітоба Бізонс –
Студентська збірна України U-25 – 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)

9 січня. Вінніпеґ (провінція Манітоба).
Canada Life Centre. 10247 глядачів.

Шайби: 0:1 – М. Сімчук (Целогородцев), 04:41; 0:2 – Панченко (Матусевич), 21:06; 0:3 – Кривошапкін (Бородай), 29:23; 0:4 – Матусевич (Матейченко, Ратушний – у більшості), 38:23; 1:4 – Сколескі (Кін), 44:02; 1:5 – М. Сімчук (Кривошапкін), 46:37.

Кидки по воротах: 29 (8 + 8 + 13) – 34 (9 + 14 + 11).

Штрафні хвилини: 8 (2 + 4 + 2) – 2 (0 + 0 + 2).

Студентська збірна України завершила Hockey Can’t Stop Tour перемогою над командою Університету Манітоби, котра посідає шосте місце в Західній конференції університетського чемпіонату Канади. Ця подія запам’ятається її учасникам надовго, адже звитягу наші хокеїсти під керівництвом тренера Вадима Шахрайчука здобули на льоду Canada Life Centre, домашньої арени клубу Національної хокейної ліги «Вінніпеґ Джетс», за присутності понад десяти тисяч глядачів. Мабуть, не буде помилкою сказати, що жоден із представників української команди за такої аудиторії ще не грав.

Напередодні цього поєдинку в обоймі у Вадима Шахрайчука з’явився один новачок – нападник Артем Матейченко, який виступає в NCAA за коледж Мангеттенвіля. Хокеїстові, який у 2018 році був капітаном юнацької збірної України на домашньому переможному чемпіонаті світу в Дивізіоні 1В, тренер відразу відвів місце в одній із ударних ланок, в трійці з Михайлом Сімчуком і Глібом Кривошапкіним. До слова, Гліб теж був у тій команді, яка п’ять років тому здобувала перемогу в Києві.

Саме ця нова ланка й організувала першу шайбу в зустрічі, коли кіпера господарів українського походження Росса Гаврилюка на добиванні переграв Сімчук-молодший. Та й загалом у першому періоді українці дивилися значно привабливіше і навіть провели другий гол. Проте його рефері скасував, оскільки Назар Ружніков добив шайбу у ворота ногою.

Зрештою, досхочу українці назабивалися в другому періоді. Почалося все зі швидкої шайби могутнім кидком сходу від Ярослава Панченка. Трохи згодом, перехопивши в суперника шайбу на його половині біля борту, один на один з голкіпером канадців Кривошапкіна вивів Денис Бородай. Гліб із новим голкіпером «бізонів» Бреттом Мьорфі розібрався майстерно. А незадовго до перерви в більшості відзначився, підкоригувавши шайбу у ворота після кидка студента ЛДУФК Євгена Ратушного, Денис Матусевич – 4:0!

Головною інтригою заключного періоду був можливий «шат-аут» («сухий» матч) для нашого голкіпера. Але тренери вирішили замінити Дмитра Кубрицького і дати змогу відіграти заключну 20-хвилинку Богданові Дьяченку. Богдан врешті пропустив, однак більше засмутив не цей гол, який змінити підсумкового результату не зміг, а прикрість, яка сталася незадовго до того. В одному із зіткнень пошкодження отримав наш провідний оборонець Денис Матусевич. Лід він покинув з допомогою партнерів за командою і лікаря Володимира Секретного. На превеликий жаль, як стало відомо за кілька годин після звітної гри, саме це ушкодження завадить Денисові зіграти на Всесвітній зимовій Універсіаді-2023 в американському Лейк-Плесіді.

До завершення гри Сімчук і Кривошапкін змогли втекти в контратаку, майстерно її розіграли і поновили розрив у чотири шайби. Тож, канадське турне студентська збірна України завершила перемогою з рахунком 5:1!