Катерина Крива і Галина Мельник – бронзові призерки чемпіонату світу з карате

На XXV чемпіонаті світу 2021 року з карате, який напередодні (16 – 21 листопада) фінішував у Дубаї, збірна України здобула рекордну кількість нагород. Аніта Серьогіна виборола «срібло» – перше для українських жінок, а випускниці Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Катерина Крива і Галина Мельник (на фото – третя зліва і третя справа відповідно) здобули бронзові медалі.

25-й за ліком чемпіонат світу зібрав у Дубаї понад 1000 учасників з 117 країн планети. Рівень конкуренції був надзвичайно високим. Вже у перший змагальний день, 17-го листопада, найтитулованіша каратистка України Аніта Серьогіна вийшла у фінал турніру в категорії до 61 кг. На шляху до фіналу вона здолала Лінн Шенн (Нідерланди) – 1:0, Анте Стіляну (Кіпр) – 1:0, Індіру Зунігу (Іспанія) – 1:1, Анну-Йоханну Нільссон (Швеція) – 2:0 Хайю Джумаа (Канада) – 0:0 (по хантею). Тож вперше в історії ми отримали українську фіналістку чемпіонатів світу.

Ще дві наші спортсменки отримали можливість поборотися у втішних сутичках за «бронзу». Катерина Крива (вагова категорія до 50 кг), особистим тренером якої є старший викладач кафедри фехтування, боксу і національних одноборств нашого вишу Ігор Богдан (на фото – другий справа), у першому бою за рівного рахунку 1:1 програла німкені Шарі Хубріх за першим балом, а потім Хубріх пробилась до фіналу.

Галина Мельник (вагова категорія до 68 кг), яка тренується у випускника ЛДУФК Антона Нікуліна), розпочала турнір з двох перемог – над суперницями з Іспанії (3:2) та Португалії (5:1), але у третьому колі поступилася представниці Азербайджану, екс-українці Ірині Зарецькій (0:2), яка також пройшла у фінал.

Наступного дня, 18-го листопада, у втішних боях Катерина перемогла суперниць з Шотландії (4:1), Австрії (4:3), Алжиру (2:1) та здобула право на «бронзовий» фінал. А Галина здолала спортсменок з Бельгії (8:1) та Бразилії (3:3), тим самим також пробившись до «бронзового» фіналу.

Решта наших спортсменів завершила свої виступи в перший день. На жаль, Станіслав Горуна (-75 кг) несподівано програв у першому бою голландцю Тимоті Петерсену (0:2), який потім швидко вибув із змагань. Натомість Анжеліка Терлюга (-55 кг), розтрощивши суперниць з Кореї (6:0) та Бразилії (5:0), вкотре програла своїй традиційно незручній опонентці – болгарці Івет Горановій, яка востаннє перемогла Ліку минулого літа в фіналі Олімпіади-2020 у Токіо. Цього разу Горанова знову виграла (5:3), але вже у наступному колі несподівано програла Трініті Аллен зі США, позбавивши українку можливості поборотися за «бронзу».

Віце-чемпіон світу 2018 Валерій Чоботар після трьох перемог програв за суддівським рішенням (хантей) Набілю Еш-Шаабі з Марокко (0:0). На жаль, марокканець поступився у півфіналі, і Валерій також залишився без втішних сутичок.

Інші українські спортсмени виступили в куміте наступним чином: Гнат Пак (-67 кг) провів три бої, Різван Талібов (84+ кг) – два, Нікіта Філіпов (-60 кг) і Анастасія Степашко (68+ кг) – по одному.

У категорії ката Крістіна Вєнік через певні проблеми зі здоров’ям не змогла виступити на повну силу. Але віддамо належне мужності нашої чемпіонки. А 17-річний юніор Ярослав Федоров, дебютант Мундіалю, довів, що по праву увійшов до складу дорослої збірної України. У його категорії змагались 67 атлетів. У першому раунді Ярослав серед дев’яти спортсменів своєї групи посів третє місце та вийшов до наступного кола. У другому раунді Ярослав став п’ятим серед восьми спортсменів групи та завершив виступ у ТОП-20 кращих учасників чемпіонату світу.

У змаганнях з командного куміте українці, на жаль, виступили не дуже вдало. Жінки, здолавши команди США та Алжиру, програли Єгипту, а потім у втішних матчах перемогли Білорусь, але у бою за вихід до бронзового фіналу поступилися Італії. А чоловіки перемогли команди Греції та Російської федерації карате, але потім програли Узбекистану, який у півфіналі програв Сербії, залишивши нас без втішних боїв.

Але ось настав день бронзових та золотих фіналів у індивідуальному куміте – 20-е листопада. Спочатку Галина Мельник не залишила шансів чемпіонці світу 2016 року Алізі Бухінгер з Австрії – 3:0. А потім Катерина Крива здолала учасницю Олімпійських ігор-2020 Молдір Жангбирбай з Казахстану – 5:3.

Аніта Серьогіна самовіддано та зосереджено провела свій фінальний бій проти олімпійської чемпіонки, діючої чемпіонки світу та Європи Йовани Прековіч (Сербія). Українка повела у рахунку, але суперниця спромоглася вирвати перемогу – 2:1. Взяти реванш у сербки за поразки у фіналі Євро-2021 та груповому турнірі в Токіо-2020 Аніті, на жаль, не вдалося. Проте її срібне досягнення зафіксувало рекорд для українського жіночого карате на чемпіонатах світу та дозволило збірній України посісти 11-е місце у загальному заліку турніру.

Відзначимо також, що на змаганнях пара каратистів наша Карина Айрапетян (тренер – випускниця ЛДУФК Тетяна Ушакова) виборола бронзову нагороду в категорії «ката на візках».

Нагадаємо, що на чотирьох попередніх чемпіонатах світу, де збірна України виступала під егідою УФК, у 2012 – 2018 роках, наші спортсмени завоювали чотири медалі: 2014 (Бремен) – «бронза» Станіслава Горуни (-75 кг) та Ірини Зарецької (-68 кг), 2016 (Лінц) – «бронза» Аніти Серьогіної (-61 кг), 2018 (Мадрид) – «срібло» Валерія Чоботаря (-84 кг).