Кирило Шевченко допоміг збірній України виграти шахове Євро-2021

Сенсаційно закінчився командний чемпіонат Європи з шахів серед чоловіків, який напередодні фінішував у Словенії. Чемпіоном стала збірна України у складі: Антона Коробова, Андрія Волокитіна, Юрія Кузубова, Володимира Онищука та студента нашого Університету Кирила Шевченка. Додамо, що капітан команди і другий тренер – Олександр Сулипа та Мартин Кравців відповідно – випускники нашого вишу.

Безумовно, вирішальним став сьомий тур чемпіонату, в якому збірна України зустрічалася з рейтинг-фаворитом збірною Росії. За словами одеського гросмейстера Михайла Голубєва, він побоювався, що наші шахісти програють з рахунком – 0:4.

Але насправді усе сталося не так. На цей матч не виставили лідера команди Коробова, але Волокитін не підвів. Він захопив ініціативу в партії з Олександром Грищуком, проте лідер росіян зміг втримати позицію – нічия. Кузубов та Онищук чорними змогли втримати позицію проти відповідно Даніїла Дубова та Владислав Артемьєва. Але, якщо Кузубов більш-менш спокійно досягнув мирної гавані, то Онищук пройшов через нелегкі іспити. Проте росіянин діяв не найкращим чином, і Володимир досягнув нічиєї.

Усе вирішувалося в партії Шевченка проти Кирила Алексеєнка. В англійському початку наш Кирило захопив ініціативу. Поступово він нарощував перевагу і на 30-у ході примусив суперника капітулювати. 2,5:1,5 – перемога української збірної.

Наступного дня наші «зганяли розписну нічию» з потужною збірною Азербайджану – 2:2. Уся зустріч тривала близько години.

Перед останнім туром чотири команди мали по 12 очок з 16-ти можливих, але за додатковими показниками наші посідали четверте місце.

У дев’ятому, заключному турі суперниками українців були вірменські шахісти. Чудову гру продемонстрував Коробов, який білими просто розшматував позицію Габріела Сарксяна. Уже на 23-у ході чорні склали зброю.

Як і весь турнір, чудову провів партію з Гайком Мартіросяном Волокитін. Чорними йому вдалося перехопити ініціативу, й після тактичних сутичок взяти гору. Внічию зіграли Шевченко та Онищук. Отож, перемога з рахунком – 3:1.

У той же час французи взяли гору над азербайджанцями – 2,5:1,5. Обидві команди набрали по 14 очок з 18. Але за додатковими показниками «золото» вибороли українці. У французів, відповідно, «срібло», а бронзові медалі – у поляків.

Ось індивідуальні результати наших гросмейстерів. Коробов – 4,5 очка з 7, Волокитін – 6 з 8, Кузубов – 3 з 6, Шевченко – 4,5 з 8, Онищук – 3,5 з 7.

На результат жіночої збірної України вплинув той факт, що Анна Ушеніна відправилася в ізоляцію. І хоча на останні два тури її замінила Анна Музичук, все ж на користь це піти не могло.

У сьомому турі наші дівчата швидко зіграли внічию з грузинками (2:2), а у восьмому раунді поступилася потужним росіянкам (1:3). Хоча Музичук-старша білими зіграла внічию з рейтинг-фаворитом турніру Олександрою Горячкіною. Також Наталія Букса зіграла внічию з Поліною Шуваловою. А от чорними фігурами українки поступилися: Юлія Осьмак – Катерині Лагно, а Інна Гапоненко– Аліні Кашлинській. Тож у підсумку поразка збірної України – 1:3.

І хоча в останньому матчі українки упевнено перемогли угорських шахісток – 3:1, це не допомогло їм здобути хоча б «бронзу». Перемогли дві Наталії – Букса та Жукова. А Музичук і Осьмак зіграли внічию.

Отож, підсумкові результати: Росія – 18 очок з 18 можливих, Грузія –15, Азербайджан та Україна – по 12 очок, але «бронзу» виграли азербайджанки.

І ще одна деталь. Нана Дзагнідзе з Грузії набрала на Євро-2021 5,5 очка з 7. Вона додала до свого рейтингу 13 очок. І тепер її відставання від Марії Музичук становить лише 8 пунктів. Звичайно, подолати їх у грудні буде не так легко, але все може бути.

Нагадаємо, що шахістка, у якої буде кращий рейтинг на 1-е січня 2022 року, потрапляє до турніру претенденток на матч з чемпіонкою світу.

За матеріалами ukrinform.ua