Кирило Шевченко – переможець шахового «Меморіалу Михайла Таля – 2021»

Приємна звістка прийшла напередодні зі столиці Латвії Риги, де завершився традиційний шаховий бліцтурнір на честь восьмого чемпіона світу «Меморіал Михайла Таля – 2021», в якому нагороди виборювали 120 учасників (разом чоловіки та жінки, серед них близько 100 гросмейстерів), а головний приз здобув 19-річний студент Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Кирило Шевченко.

Давненько українські гросмейстери-чоловіки не радували своїх прихильників. І от доволі несподівана, але насправді неймовірно приємна звістка прийшла з Риги.

Організатори турніру скористалися слушною нагодою: майже одразу після закінчення «Великих швейцарок» був день народження славетного рижанина Михайла Таля. Та що там, день народження. Кругла дата – Михайлу напередодні, 9-го листопада, мало б виповнитися 85 років. А зважаючи на те, що Таль був фантастичним любителем бліцу, до того ж, чемпіоном світу не лише з класичних шахів, а й з блискавичної гри, то цілком логічно було організувати «великий бліц».

Фаворитами були зірки світового рівня – француз Максим Ваш’є-Лаграв, новоспечений американець вірменського розливу Левон Аронян, його співвітчизник Фабіано Каруана та чех Давид Навара.

Юний українець стартував у цьому змаганні, згідно з рейтингом, під скромним 58-им номером, тобто – у середині рейтинг-листа. Звичайно, ніхто не очікував від Кирила видатного результату. Турнір проходив у дев’ять спарених турів, де учасники грали один з одним – по дві партії – загалом 18 зустрічей.

Стартував Шевченко відмінно – чотири очки з чотирьох, але у третьому спареному раунді поступився Фабіано Каруані в обох партіях. Тут вже й найоптимістичніші прихильники Кирила не розраховували на видатний результат. Однак той продовжував наполегливо боротися за кожне очко.

Після десяти турів у нього було 6,5 очка, в тому числі й перемога над славнозвісним ізраїльтянином Борисом Гельфандом – 1,5:0,5. Тут українець раптом увімкнув шалену швидкість – здобув шість перемог поспіль і перед двома останніми турами вийшов на перше місце, на пів очка випереджаючи самого Каруану. Але Фабіано здолав Левона Ароняна, а Кирило зіграв унічию з Хаїком Мартиросяном. Два конкуренти на перемогу в турнірі зрівнялися.

Проте в останньому раунді Кирило зіграв більш вдало. Він обіграв Мартиросяна, а Каруана досяг лише нічийного результату проти Левона. Отож, остаточні підсумки такі: перше місце – Кирило Шевченко (Україна) – 14 очок з 18-ти, друге – Фабіано Каруана – 13,5.

Треба зазначити, що кінець літа й осінь принесли хороші успіхи юному українцю. Наприкінці серпня він виграв коловий турнір у Поляніці-Здруй (Польща) – 6 очок з 9-ти, причому обіграв Давида Навару. Аналізуючи гру Кирила, слід підкреслити його легкість (але не легковажність) і глибоке розуміння позиції.

Втім, святкувати перемогу у Ризі юному гросмейстеру немає коли. Адже наступним змаганням Шевченка буде виступ у складі збірної України на командному чемпіонаті Європи у Словенії, що стартує уже завтра, 11-го листопада. Фінішує Євро-2021 вже 22-го листопада.