На пошану та вічну пам’ять професору тіловиховання Степану Гайдучку

Минулого понеділка, 13-го березня 2023 року, виповнилося 133 роки від дня народження одного із перших у національній історії фахівців з фізичної культури, практика і теоретика тіловиховання, автора численних праць з теорії та національної історії руханки, учня та близького соратника Івана Боберського, професора Степана Гайдучка (1890– 1976).

Справа тіловиховання, руханки, стала його єдиним улюбленим вибором і метою професійної діяльності упродовж усього життя. У національній історії фізичної культури він, поряд зі своїм учителем та синами Івана Франка Петром і Тарасом, може вважатися одним з її співтворців та першопрохідців.

Степан Гайдучок відійшов у вічність у 1976 році, в часи радянського «застою». Мабуть в останні роки життя він із сумом згадував часи своєї молодості, коли вони спільно у «Соколі-Батьку» та інших гімнастично-руханкових організаціях українців Галичини закладали основи української національної фізичної культури. Зібраний і збережений у таємниці архів документів, світлин та іншої тіловиховної та спортивної атрибутики передав на зберігання у родину історика Івана Крип’якевича до кращих часів...

На початку 90-х років минулого століття, вже у незалежній Україні, ці безцінні скарби української національної фізичної культури першої половини XX століття потрапили до рук науковців Львівського державного, тоді ще інституту, а нині університету фізичної культури імені Івана Боберського. Одну із важливих місій свого життя Степан Гайдучок остаточно виконав!

Про професора руханки не забували. Пам’ять про нього зберігали члени українського педагогічного товариства «Рідна Школа», зокрема, його активна діячка та сокілка з 30-х років минулого століття Анна Благітка, пані Леся з родини Крип’якевичів. Згадували у розмовах і фахівці нашого вишу Василь Соломонко та Роман Мозола, які ще при житті Степана Гайдучка контактували із ним.

У середині 90-х років минулого століття представниками «Української спортивної асоціації» (УСА), які прийшли до керівництва у ЛДІФК (Мирослав Герцик, Євген Приступа, Оксана Вацеба) було започатковано проведення легкоатлетичного пробігу «Від Сокільства – до Стрілецтва!» та ініційовано відвідини місць останнього спочинку видатних діячів української національної фізичної культури на Личаківському кладовищі дорадянського періоду, зокрема й Степана Гайдучка. Тоді у продовж понад десятка років чимало зусиль у цьому напрямку докладала проректор з наукової роботи Оксана Вацеба. В останнє десятиріччя цю традицію підтримували фахівці кафедри олімпійської освіти та культурно-мистецького відділу ЛДУФК. Увагу і шану постаті Степана Гайдучка виявила Комісія тіловиховання і спорту імені Івана Боберського НТШ у Львові.

Цьогоріч в заході пошанування світлої пам’яті Степана Гайдучка взяли участь представники кафедр олімпійської освіти (Наталія Редько, Лілія Гула, Олена Падовська, Ярослав Тимчак, Андрій Сова) і спортивних та рекреаційних ігор університету (Надія Лібович і Володимир Левків), а також студенти-першокурсники факультету педагогічної освіти.

 

Завідувач кафедри олімпійської освіти, 
доцент Ярослав Тимчак 

 

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ