Олександр Сулипа: «Наше головне завдання – вигнати усіх росіян на чолі з Аркадієм Дворковичем з ФІДЕ»

Випускник Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, нині головний тренер чоловічої збірної України з шахів Олександр Сулипа розповів, як змінився шаховий світ після 24-го лютого та чому позиція деяких шахістів і шахісток є неоднозначною.

– Як змінилося ваше життя після 24-го лютого? Де вас застала війна?
– Війна застала вдома. Майже одразу з сусідом пішли до нашої ОТГ, де записалися до лав тероборони. Перший місяць згадую з жахіттям, постійно прокидався вночі. Патрулювання вночі та чергування на блок-постах, де проїжджали багато авто з травмованими людьми та дітьми без батьків. Це назавжди залишиться в пам’яті.

До шахів я повернувся тільки 26-го березня, коли мене призначили керівником української делегації в Словенію на особистий чемпіонат Європи-2022. Мені вдалося змусити організаторів не жеребкувати гравців під прапором Міжнародної федерації шахів (ФІДЕ) з українцями. Вважаю, зараз наше головне завдання – вигнати усіх росіян на чолі з Аркадієм Дворковичем з ФІДЕ.

– Як на війну зреагували українські гросмейстери?
– Війна погано вплинула психічно на збірників. Знаєте, у нашого харків’янина Антона Коробова вороги зруйнували його та батьківську квартири. В загальному шаховий світ пасивний. На жаль, не всі розуміють, що зараз важливо принаймні своїм прикладом показувати громадянську позицію. Чоловіча збірна України підготувала не один лист. Саме ми також написали і лист, який стосувався зрадника України, тепер уже росіянина Сергія Карякіна.

– Чому жіноча збірна пасивна у своїх позиціях?
– Зв’язки з росіянами. При чому Наталя Жукова, яка найбільше жила у Росії, виявилася найбільшим патріотом. Інна Гапоненко з дітьми до останнього була в Херсоні. Ми усі знаємо яка там ситуація була і яка зараз, тому її ми дуже добре розуміємо. Радує те, що їй вдалося виїхати.

– В інтернеті обговорюють не до кінця зрозумілу не шаховим людям позицію сестер Анни і Марії Музичук. Як ви її прокоментуєте?
– Щодо позиції сестер Музичук, то не може бути особливої думки. Ніхто не сумнівається в патріотизмі сестер, однак ставити призові ФІДЕ, які йдуть з російських компаній, вище держави не можна. Тим більше дівчата отримують ще й президентські стипендії, які б краще, на мій погляд, перерахували воїнам ЗСУ.

За матеріалами Kamp-Sport