Сестри Музичук пробилися до 1/8 фіналу Кубка світу з шахів

У Сочі тривають Кубки світу-2021 з шахів серед чоловіків та жінок. В турнірі представниць прекрасної статі визначилися учасниці 1/8 фіналу. Серед них й дві українки – зіркові випускниці Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського – сестри Марія та Анна Музичук, які у поточному світовому рейтингу ФІДЕ займають відповідно шосту і сьому позиції.

Нагадаємо, завдяки високому рейтингу Марія і Анна Музичук боротьбу за Кубок світу (призовий фонд жіночого турніру – $676 250) розпочали з другого кола змагань – 1/32 фіналу.

Марія Музичук на цій стадії переграла свою партнерку по національній збірній України Інну Гапоненко. У першій партії, граючи чорними фігурами, Марія мала певну перевагу, але Гапоненко вдалося врятуватися. Проте у другій партії, маючи у своєму розпорядженні біле «військо», Музичук-молодша виграла досить упевнено. Тож рахунок матчу – 1.5:0.5 на користь екс-чемпіонки світу.

Справжня драма трапилася в першій партії Анни Музичук з американкою Татев Абрамян. У першій партії спочатку Анна білими повністю перегравала суперницю, але почала помилятися. Чорні навіть могли виграти одним ходом, однак, на щастя, пройшли повз цю нагоду. Потім американка могла досягнути нічиєї. Та все ж Анна кінець кінцем перемогла. Чорними галичанці виграти було вже простіше. У підсумку 2:0 – і вихід Музичук-старшої до наступного кола.

Виграла Анна Музичук і в 1/16 фіналу, де її опоненткою була французька шахістка Полін Гішар. Цього разу Анна в першій партії обіграла суперницю чорним кольором, а в другій білими фігурами спокійно довела справу до підписання мирної угоди і в такий спосіб перемогла з рахунком 1.5:0.5.

А от Марії Музичук для виходу в 1/8 фіналу довелося докласти максимум зусиль. Цікаво, що її суперницею знову була українка – Анна Ушеніна з Харкова. Протистояння двох екс-чемпіонок світу видалося напрочуд драматичним. Після двох нічиїх у основних партіях Марії та Анні для визначення сильнішого довелося зіграти додатково шість партій.

Перша партія швидких шахів з контролем часу в 25 хвилин на всю гру з додаванням 10 секунд, починаючи з першого ходу, де білими грала Музичук-молодша, прийшла до нічийної позиції, але Марія наполегливо вишукувала шанси на перемогу. Ушеніна винахідливо захищалася і, коли їй залишалося зробити один точний хід до нічиєї, раптом схибила. У суперниць на той момент лишалося менш ніж пів хвилини до кінця партії.

У другій зустрічі вже Марія пройшла повз своє щастя. Чорними вона мала вже в дебюті вирішити долю партії на свою користь. Проте не помітила цього і далі грала не найкращим чином. Анна ж чітко реалізувала перевагу і зрівняла рахунок – 2:2.

Тепер на шахісток чекали дві партії по 10 хвилин з додаванням 10 секунд за кожен хід. Білий колір першою мала харків’янка. І вона відмінно провела цей двобій, доля якого знову вирішилася в страшному обопільному цейтноті. Ушеніна вийшла вперед – 3:2. Проте після цього характер проявила Марічка. Вона грала не завжди точно, але вельми натхненно. Рахунок знову став рівним – 3:3.

Настала черга двох п’ятихвилинок із додаванням 3 секунд на хід. Музичук-молодша отримала білий колір і скористалася з нього повною мірою. Маючи сильну атаку, вона трансформувала її у виграшний пішаковий ендшпіль і повела в рахунку – 4:3.

У шостій додатковій партії Анна Ушеніна була близька до того, аби вкотре зрівняти рахунок. Але львів’янка створила конструкцію вічного шаху. Таким чином матч закінчився з рахунком 4,5:3,5 на користь Марії Музичук.

Наступною суперницею Марії Музичук буде представниця Росії, 12-та чемпіонка світу з шахів (2008 – 2010) Олександра Костенюк (№19 світового рейтингу ФІДЕ). А Анна Музичук зустрінеться з німкенею Елізабет Петч (№23).

В інших парах 1/8 фіналу зустрінуться: Олександра Горячкіна (Росія) – Антоанета Стефанова (Болгарія), Аліна Кашлинська (Росія) – Дінара Саудакасова (Казахстан), Нана Дзагнідзе (Грузія) – Поліна Шувалова (Росія), Ніно Бациашвілі (Грузія) – Валентина Гуніна (Росія), Тань Чжуньї (Китай) – Сарасадат Хадемальшарех (Іран), Бібісара Ассабаєва (Казахстан) – Катерина Лагно (Росія).

Додамо, що в разі подолання стадії 1/8 фіналу, Музичук-молодша у чвертьфіналі зіграє з переможцем пари Ніно Бациашвілі – Валентина Гуніна, а Музичук-старша вийде на сильнішу в протистоянні Нана Дзагнідзе – Поліна Шувалова.