Сестри Музичук стартували на заключному етапі шахового Гран-Прі ФІДЕ

У Гібралтарі розпочався четвертий, заключний етап жіночого Гран-Прі ФІДЕ з шахів. Серед його учасниць і дві зіркові випускниці Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського – сестри Анна і Марія Музичук, які вже понад десять років входять до світової еліти.

Загалом у Гібралтарі грають 12 шахісток за коловою системою – кожна гратиме з кожною по одній партії.

Склад учасниць: Катерина Лагно (Росія, рейтинг – 2546), Марія Музичук (Україна, 2544), Анна Музичук (Україна, 2535), Нана Дзагнідзе (Грузія, 2524), Динара Садуакасова (Казахстан, 2500), Аліна Кашлинська (Росія, 2494), Жансая Абдумалик (Казахстан, 2472), Елізабет Петч (Німеччина, 2467), Антуанета Стефанова (Болгарія, 2466), Гюнай Мамедзаде (Азербайджан, 2443), Ірина Бульмага (Румунія, 2440), Валентина Гуніна (Росія, 2427).

Додаткові показники при розподілі місць: особисті зустрічі, кількість перемог, коефіцієнт Бергера. Контроль часу: 90 хвилин на 40 ходів, потім 30 хвилин до кінця партії з додатком 30 секунд на кожний хід, починаючи з першого. Після шостого туру на турнірі передбачений вихідний день.

Нагадаємо, спочатку заключний етап Гран-Прі ФІДЕ мав пройти на Сардинії (Італія) у травні минулого року. Проте через пандемію його скасували і перенесли до Гібралтару, який в ХХІ столітті став однією із столиць шахового світу.

Для чого взагалі проводять Гран-Прі? Щоб відібрати двох учасниць для турніру претенденток. Після трьох етапів попереду росіянка Олександра Горячкіна (398 пунктів), другою іде Хампі Конеру з Індії (293), потім росіянка Олександра Костенюк (193), Дзагнідзе, Лагно та Харіка Дронаваллі (Індія) – по180, Анна Музичук (165). На рахунку її сестри Марії 120 балів.

Але треба зазначити, що Горячкіна вже має право грати в турнірі претенденток як та, що програла матч за корону. Конеру не виступає на четвертому етапі, але забезпечила собі таке ж право. Отож, боротьба піде за третє місце. Костенюк та Дронаваллі вже вичерпали свої три спроби.

Отож, Лагно, Дзагнідзе та Анна Музичук реально сперечатимуться між собою за путівку до турніру претенденток. Марія може претендувати на неї, якщо посяде чисте перше місце, а троє інших кандидатів не опиняться серед призерів.

Наразі зіграні три перші раунди заключного етапу. На жаль, сестри Марія та Анна Музичук поки що більше втратили ніж здобули. У першому турі сестри зіграли між собою. Як і передбачувалося, вони розписали нічию. А перемоги здобули Жансуя Абдумалік (Казахстан), яка білими взяла гору над співвітчизницею Дінарою Садуакасовою, росіянка Валентина Гуніна, яка чорними подолала співвітчизницю Аліну Кашлинську, а також Елізабет Петч (Німеччина), яка обіграла румунку Ірину Бульмагу.

У другому турі українки розпочали справжню боротьбу. Марія Музичук чорними прихопила пішака, якого їй люб’язно пожертвувала Садуакасова. Партія перейшла до ендшпілю, де у чорних були подвоєні прохідні пішаки по лінії «а». Марія, можливо, обрала не найкоротший шлях до перемоги, але достатньо надійний. І на 46-у ході Дінара зупинила годинник.

Анна Музичук грала білими проти грузинської шахістки Нани Дзагнідзе, однієї з конкуренток за загальний успіх. Треба сказати, що останнім часом партії проти грузинки складаються для Ані не найкращим чином.

Суперниці розіграли челябінський варіант сициліанського захисту. І білі здобули суттєву перевагу, але занадто агресивний 13-й хід білих дав чорним змогу перехопити ініціативу. Утім, їхня відповідь теж була не найкращою. У підсумку суперниці перейшли у рівне закінчення і зафіксували нічию.

Як виявилося згодом, це була єдина мирна партія туру. В інших протистояннях другого туру Лагно обіграла Кашлинську, Стефанова – Гуніну, Мамедзаде – Бульмагу, а Петч поступилася Абдумалік.

А от третій тур виявився нещасливим для українок. Анна чорними досить легко зрівняла гру проти Кашлинської у захисті Німцовича. Аліна пожертвувала якість, отримавши за неї безумовну компенсацію, але не більш того. Та несподівано чорні почали грати просто погано. Кожний їхній хід був неточним або помилковим. І білим вдалося організувати матову атаку...

Марія білими у зустрічі з Петч невдало розіграла дебют (теж захист Німцовича), але чорні також грали не найкращим чином. І на 17-у ході українка могла жертвою якості захопити ініціативу. Та Музичук-молодша пройшла повз такої нагоди. Проте невпевнена гра Петч дала можливість білим перейти до ферзевого закінчення із зайвим пішаком. На жаль, техніка реалізації підвела Марію – лише нічия.

Інші результати третього туру: Дзагнідзе – Саудакасова – 1:0, Бульмага – Стефанова – 1:0, Гуніна – Лагно – 0:1, Абдумалік – Мамедзаде – нічия.

Після третього туру становище учасниць таке: Лагно та Абдумалік – по 2,5 очка, М. Музичук, Дзагнідзе та Мамедзаде – по 2, Стефанова, Петч – по 1,5, А. Музичук, Гуніна, Кашлинська, Бульмага – по 1, Саудакасова – 0.


За матеріалами ukrinform.ua 

 

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ