Шпажист Віталій Свистіль – срібний призер молодіжного Євро-2022 з фехтування

У Таллінні напередодні, 31-го травня, завершився чемпіонат Європи 2022 року з фехтування серед молоді віком до 23 років. У заключний день в столиці Естонії були розіграні останні три комплекти нагород. Українські шпажисти Нікіта Кошман, Андрій Деркач, Андрій Опанасенко та Віталій Свистіль (на фото – крайній справа) – студент четвертого курсу Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського – здобули «срібло» командного турніру шпажистів.

Вихованці харківської школи фехтування, два Андрія – Деркач і Опанасенко, уродженець Львова Віталій Свистіль та столичний шпажист Нікіта Кошман, розпочали свій шлях до медального подіуму континентального форуму в командному турнірі переконливою перемогою в 1/8 фіналу над Іспанією з рахунком 45:32.

Після цього, у чвертьфіналі українські шпажисти змусили скласти зброю, причому дуже впевнено – з перевагою у десять уколів, других «сіяних» поляків – 43:33. Відзначимо, що остаточний рахунок не відображає того напруженого протистояння, у якому здобувалася ця перемога. «+6», які були у нас після сьомого бою, перед заключним, дев’ятим скоротилися до «+2» (30:28). Але Нікіті Кошману вдалося стримати чемпіона Європи серед кадетів та юніорів в команді Войцеха Любєнєцкі (в їх очній дуелі – 13:5 на користь українця).

У півфіналі проти австрійців наші мушкетери, зробивши собі гандикап у три уколи за першу серію боїв (три поєдинки), далі лише нарощували перевагу, яка у підсумку вилилася у перемогу з рахунком 45:35. Тобто, як і в чвертьфіналі, в дуелі за путівку в фінал «синьо-жовті» здолали опонентів з перевагою рівно в десять уколів.

У головному поєдинку дня українці зустрілися з Францією, кольори якої захищали чемпіон і бронзовий медаліст в особистій першості звітного Євро-2022 – Ліліан Нгефак та Артюр Філіпп відповідно. Здолати перший номер посіву нашим хлопцям не судилося. Підсумковий рахунок фіналу 45:33 на користь співвітчизників д’Артаньяна та його друзів – літературних героїв знаменитого літературного твору Олександра Дюма «Три мушкетери». Але нагороду континентального форуму Таллінн-2022 Віталій Свистіль, Нікіта Кошман, Андрій Деркач та Андрій Опанасенко забезпечили собі раніше. Відзначимо, що для усіх чотирьох це перша медаль у кар’єрі на молодіжному Євро.

Додамо, що трійку призерів у командних змаганнях шпажистів (на фото нижче) доповних квартет з Естонії, який у «бронзовому» фіналі в очному протистоянні впевнено «переколов» суперників з Австрії з рахунком 45:27.

Нагадаємо, що востаннє у чоловічій шпазі український квартет сходив на медальний п’єдестал молодіжного Євро U-23 у болгарському Пловдиві в 2016 році. Тоді срібними призерами стали Володимир Станкевич, Ян Сич, Роман Свічкар та Юрій Тараненко.

В останній день молодіжного Євро-2022 відбувся й командний турнір рапіристів, де в складі збірної України виступали Євген Лазаренко, Богдан Пнівчук і двоє студентів четвертого курсу кафедри фехтування, боксу і національних одноборств (завідувач – доцент Василь Бусол) нашого Університету – Ігор Юрін та Даниїл Гойда.

Українці розпочали боротьбу з стадії 1/8 фіналу, де їхніми суперниками були рапіристи з Іспанії. Протистояння видалося неймовірно інтригуючим, а його сценарій нагадував «гойдалки». Зокрема, після не надто вдалого початку зустрічі для наших хлопців (7:10), зусиллями Пнівчука, який виграв свій перший бій у зустрічі з перевагою у сім уколів (8:1), «синьо-жовтим» мушкетерам, здавалося, вдалося переломити хід боротьби:15:11 – після третини зустрічі. Але ініціатива і далі переходила від однією команди до другої, в останньому поєдинку, на превеликий жаль, залишившись за представниками Іспанії. У підсумку українська команда залишилася від місця у ТОП-8 в одному уколі – 44:45.

Далі, у втішному турнірі, Ігор Юрін, Даниїл Гойда,Євген Лазаренко та Богдан Пнівчук (на фото нижче) впевнено перемогли квартет зі Словаччини з перевагою в 14 колів (45:31), але в безпосередній боротьбі за дев’яте місце з аналогічним рахунком поступилися команді Австрії (31:45) та в підсумковій класифікації замкнули ТОП-10. А трійку призерів у командному турнірі рапіристів сформували збірні Франції, Німеччини та Польщі.

Додамо, що в підсумку молодіжна збірна України з фехтування повернулася додому з Таллінна з двома нагородами. Раніше, на континентальному чемпіонаті у столиці Естонії в особистих змаганнях бронзову нагороду в турнірі шпажисток здобула Анастасія Самко.