«Стрибкові вечорниці» на Старий Новий рік у манежі стадіону СКІФ ЛДУФК

В Універсальному манежі стадіону СКІФ Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського в перший день Старого Нового року відбувся традиційний, уже 24-й за ліком Всеукраїнський турнір зі стрибків у висоту пам’яті уславленого українського легкоатлета Олексія Дем’янюка. Серед чоловіків головний приз виборов Вадим Кравчук – випускник нашого Університету. А у жінок, з кращим результатом поточного сезону в світі, перемогла зіркова дніпрянка Ярослава Магучіх (на фото нижче), яка звітні змагання назвала «стрибковими вечорницями» на Старий Новий рік.

Меморіал Олексія Дем’янюка (майстра спорту міжнародного класу, учасника ХХІІ літніх Олімпійських Ігор у Москві-1980, володаря найкращого результату світу в 1981 році (233 см), який трагічно загинув у 1999 році) вже багато років для багатьох не тільки вітчизняних, а й зарубіжних стрибунів у висоту традиційно відкривав зимовий сезон. Однак через повномасштабне вторгнення російських загарбників цього разу турнір мав не міжнародний, а всеукраїнський статус. Втім, це аж ніяк, так само як і перенесення початку Гран-Прі майже на три години через повітряну тривогу, не вплинуло на інтерес до змагань зі сторони львівських шанувальників Королеви спорту.

Першими за головні нагороди турніру змагалися чоловіки. На жаль, з різних причин нинішні лідери чоловічої збірної України, серед яких і зірковий випускник нашого вишу, бронзовий призер минулорічних чемпіонатів світу та Європи Андрій Проценко (йому належить і рекорд звітних змагань – 232 см), цього року до Львова не приїхали. До початку змагань фаворитами фахівці називали ще одного випускника ЛДУФК імені Івана Боберського, 26-річного Вадима Кравчука та на чотири роки старшого за нього Дмитра Яковенка з Кропивницького – переможців львівського турніру 2019 і 2016 років відповідно.

Зрештою, обоє зійшли на подіум. Однак показані ними результати, навіть зважаючи на старт сезону, особливо не вразили. Втім, цьому є об’єктивні причини. Адже для обох наразі спорт відійшов на другий план – і Вадим, і Дмитро нині значно більше зосереджені на справах військових. Так само, як і Дмитро Дем’янюк (на фото нижче, також випускник нашого Університету) – один з головних організаторів, а в минулому багаторазовий переможець Меморіалу Олексія Дем’янюка та учасник двох Олімпіад, син Олексія Володимировича.

У підсумку перемогу здобув Вадим Кравчук, який взявши з другої спроби 221 см, планку на висоті 224 см так і не зміг підкорити. Аналогічний результат показав і наймолодший учасник змагань серед чоловіків, 19-річний Роман Петрук з Житомира. Зазначимо, що для нього 221 см – це особистий рекорд.

Цікаво, що згідно з правилами змагань легкої атлетики, Кравчук та Петрук мали визначати переможця у так званій «переприжці». Однак останній отримав ушкодження після вдалої для себе спроби на 221 см і відмовився від подальшої участі в змаганнях. Тож володарем головного призу Меморіалу Олексія Дем’янюка, вдруге у своїй кар’єрі, став Вадим Кравчук, який минулого року здобув «бронзу». Трійку призерів з результатом 218 см доповнив Дмитро Яковенко.

«Завжди люблю стрибати на Меморіалі Олексія Дем’янюка. Дякую його організаторам Валерію Лебедюку й Дмитру Дем’янюку за це свято, а Дмитрові ще й за те, що зміг до нас приїхати з місця проходження військової служби. Також хочу звернутися до всіх: мій друг Владислав Оксенчук перебуває у полоні. Він боронив «Азовсталь» і кращої за нього людини я не знаю. Якщо можете розмістити пост у соціальних мережах або якось допомогти, зробіть це, будь ласка, якщо вам не складно.

Минулий рік я почав у лавах ЗСУ. Це позитивний досвід на майбутнє, хоча зізнаюся, було нелегко. Сидіти в окопах при температурі мінус дев’ять, бути в нарядах – це щось незвичне для мене. Це виховує чоловічий характер. Я дуже пишаюся тим, що я українець. І так має думати кожен», – сказав Вадим Кравчук (на фото нижче) одразу після перемоги в інтерв’ю глядачам і організаторам звітних змагань.

По завершенні турніру чоловіків, прийшла черга жіночого Гран-Прі, де серед учасниць за перемогу змагалися три стрибунки світового рівня – Ярослава Магучіх з Дніпра та киянки Ірина Геращенко і Юлія Левченко.

Юлія та Ірина розпочали змагання зі скромних 172 см і 180 см відповідно. Усі висоти до 189 см обидві долали з першої спроби. Натомість Ярослава для «розігріву» замовила 186 см і ледь на цьому не завершила свої виступи. Справа в тому, що перші дві її спроби виявилися невдалими і в повітрі «запахло» сенсацією...

Втім зрештою для підопічної Тетяни Степанової усе завершилося щасливим happy end. Перенісши третю, заключну спробу з 186 см на 189 см, Ярослава впевнено здолала планку і після цього пропустила дві наступні висоти – 191 см і 193 см.

Саме на них зупинилися її конкурентки. Юлія Левченко, здолавши з третьої спроби 191 см, висоту 193 см так і не підкорила, зайнявши в підсумку третій щабель медального подіуму. Нагадаємо, в минулому Юля перемагала на звітних змаганнях двічі (2019 і 2021), тож до двох золотих нагород цього разу додала бронзову.

Ірина Геращенко 191 см здолала з першої спроби, а 193 см – з третьої. А безпосередня очна дуель за головний приз між нею та Ярославою Магучіх розпочалася з висоти 195 см. Втім, на ній вона й закінчилася. Адже дніпрянка вдало виконала вже першу спробу, а киянка, збивши планку у першій, дві наступні, абсолютно правильно з тактичних міркувань боротьби за перемогу, перенесла на 197 см. Однак і вони так само виявилися для неї невдалими, тож в підсумку Ірина Геращенко виборола «срібло».

А Ярослава Магучіх, уже в ранзі переможниці, в другій спробі впевнено підкорила висоту 200 см – кращий результат поточного сезону в світі. Тричі вона намагалася взяти й висоту 203 см. Однак усі три спроби, хоча й були не безнадійними, виявилися невдалими. Тож рекорд Меморіалу Олексія Дем’нюка – 201 см – цього разу встояв. Нагадаємо, належить він Ярославі Магучіх, а встановила його нині 21-річна дніпрянка три року тому, коли вперше виступала і перемогла на змаганнях у місті Лева. Зазначимо, що це водночас був і є чинним й до нині новим світовим рекордом для юніорок вікової категорії U-20 та повторенням на той час рекорду України, який легендарна стрибунка Віта Паламар встановила ще в 2008 році.

«Це перші мої змагання цього зимового сезону. Дуже дякую Дмитру Дем’янюку і його команді за організацію цих прекрасних «стрибкових вечорниць на Старий Новий рік». Дякую нашим військовим за те, що боронять наші землі, дають нам можливість жити у вільній країні і підіймати український прапор на своєму фронті.

З чим пов’язані дві невдалі спроби на початку змагань?... Певно, це вже занизька планка для мене й потрібно починати вище», – з посмішкою сказала Ярослава в інтерв’ю глядачам та організаторам змагань одразу по їх завершенні.

Цікаво, що за останні чотири роки лише чотирьом легкоатлеткам вдавалося в зимовому сезоні стрибати на 200 см та вище. Це робили Ярослава Магучіх, Марія Ласіцкене, Вашті Каннінгем та Елеанора Паттерсон. Ласіцкене стрибала так тричі, Каннінгем та Паттерсон – по одному разу. У Ярослави Магучіх з 2020 року змагальних стрибків з результатом не менше 200 см уже десять. Перший такий результат вона показала 18-го січня 2020 року (201 см), десятий – 14-го січня 2023 року (200 см). Обидва стрибки були виконані у Львові, на Меморіалі Олексія Дем’янюка.

Додамо, що наступні змагання Ярослави Магучіх заплановані на 25-е січня в німецькому місті Коттбус.

 

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ