Україна завершила ХХХІ Всесвітню зимову Універсіаду-2023 на 18-й позиції

У ніч з неділі на понеділок за київським часом в американському місті Лейк-Плесид згаснув вогонь ХХХІ Всесвітньої зимової Універсіади – Lake Placid 2023 FISU Winter World University Games. За підсумками одинадцяти днів змагань, з 12-го по 22-ге січня, студентська збірна України здобула шість нагород – одну золоту, одну срібну та чотири бронзові, замкнувши ТОП-15 за кількістю медалей та посівши 18-те місце у загальнокомандному заліку серед 46-ти країн світу. Свій внесок до «синьо-жовтої» медальної скарбнички зробив й Дмитро Мазурчук – магістрант Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, який став бронзовим призером в командному спринті змагань з лижного двоборства.

ХХХІ Всесвітня зимова Універсіада 2023 року в американському Лейк-Плесиді зібрала 1443 спортсмени віком від 17-ти до 25-ти років, які представляли понад 540 закладів вищої освіти з 46-ти країн планети.

Загалом у 12-ти видах спорту (гірських лижах, біатлоні, лижних гонках, керлінгу, фрістайлі та вільному катанні, фігурному катанні, хокеї, лижному двоєборстві, шорт-треку, сноубордингу, стрибках на лижах з трампліна, ковзанярському спорті) було розіграно 86 комплектів медалей. Змагання відбулися на майданчиках, розташованих по всій північній частині Нью-Йорка, включаючи Лейк-Плесид, Саранак-Лейк, Вілмінгтон, Норт-Крік, Кантон і Потсдам.

Зазначимо, що Лейк-Плесид вдруге приймав Всесвітню зимову Універсіаду, Вперше це сталося в 1972 році. А ще Лейк-Плесид, нагадаємо, двічі, у 1932 і 1980 роках, був столицею Зимових Олімпійських Ігор.

Найбільш численна команда учасників представляла на звітних змаганнях, як і годиться, господарів змагань – у заявці збірної США було 150 атлетів. Численні команди виставили також Японія (139 чоловік), Канада (121), Південна Корея (85)... У складі збірної України було 62 спортсмени, які змагалися у восьми видах спорту – біатлоні (8), гірських лижах (4), шорт-треку (5), фігурному катанні (4), лижних гонках (9), лижному двоєборстві (3), сноубордингу (6) та хокеї (23).

Єдину для України золоту медаль Лейк-Плесиду-2023 виборов сноубордист Михайло Харук (на фото вище), який переміг в змаганнях чоловіків у паралельному гігантському слаломі. У фіналі з результатом 29,89 секунди він впевнено випередив австрійця Маттауса Пінка. Трійку призерів доповнив Син Йон Хон з Південної Кореї, якого українець здолав у півфіналі.

Володарем срібної медалі став біатлоніст Дмитро Грущак, який поступившись лише Бьйорну Вестервельту зі США, фінішував другим у гонці переслідування на 12,5 км. Третім завершив перегони поляк Войцех Янік.

Ще одну нагороду, бронзову, українські біатлоністи завоювали в одиночній змішаній естафеті. Степан Кінаш та Юлія Городна на медальному подіумі склали компанію дуетам з Чехії та Франції, які здобули «золото» і «срібло» відповідно.

Володарями бронзи стали й лижні двоєборці Віталій Гребенюк та магістрант нашого Університету Дмитро Мазурчук (на фото нижче), які фінішували третіми в командному спринті, а також сноубордисти Надія Гапатин і Михайло Харук – у паралельному слаломі.

Отож тепер за всю історію участі України в зимових Універсіадах наша студентська збірна завоювала 121 медаль – 34 золоті, 43 срібні та 44 бронзових. А найкращий результат на зимовій Універсіаді українці показали у 2003 році в італійському Тарвізіо. Тоді в загальному медальному заліку Україна стала другою.

Зазначимо, що окрім Дмитра Мазурчука, який до «бронзи» в командному спринті додав п’яте і сьоме місця в особистих турнірах, спортивну честь синьо-жовтого прапора на планетарному студентському форумі у Лейк-Плесиді захищали ще п’ятеро представників Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського.

Зокрема, у складі студентської чоловічої збірної України в хокейному турнірі грали четвертокурсники факультету фізичної культури і спорту Євген Ратушний та Іван Сисак. На груповому етапі «синьо-жовта» дружина провела п’ять матчів – почергово програла команді Канади (1:6), в овертаймі зазнала прикрої поразки від Латвії (2:3), розгромила Швецію (12:2), провалила вирішальну гру за вихід у квартет півфіналістів проти Японії (2:4) та обіграла Чехію (3:1), тим самим не дозволивши супернику продовжити боротьбу за нагороди. У підсумку збірна України посіла третє місце в групі, а в загальній класифікації серед 12-ти команд замкнула ТОП-6.

Сестри Анастасія і Катерина Шепіленко (на фото вище № 21 і № 6 відповідно) – магістрантка та студентка третього курсу факультету фізичної культури і спорту відповідно – змагалися у турнірі з гірськолижного спорту серед жінок. Анастасія найкращий результат – дев’яте місце – показала у гігантському слаломі. В супергіганті вона фінішувала 11-ою, у підсумковому протоколі альпійської комбінації посіла 12-ий рядок, а в спеціальному слаломі не фінішувала вже у першій спробі.

Натомість Шепіленко-молодша в супергіганті та альпійській комбінації посіла 29-те і 24-те місця відповідно, в гігантському слаломі зійшла з траси в ході проходження першого спуску, а в спеціальному слаломі не стартувала взагалі.

У турнірі з біатлону змагалася другокурсниця факультету фізичної культури і спорту Олена Городна – молодша сестра бронзової призерки в одиночній змішаній естафеті Юлії Городної. В індивідуальній гонці на 12,5 км Олена, заробивши на чотирьох вогневих рубіжах аж п’ять хвилин штрафу (0+1+1+3), замкнула ТОП-30. У спринті на 7,5 км з двома штрафними колами (1+1) вона посіла 19-те місце. А в гонці переслідування, отримавши через промахи в стрільбі три штрафні кола (0+2+0+1), Олена втратила одну стартову позицію і фінішувала 20-ою. До гонки з мас-стартом Городна-молодша не відібралася.

Загальнокомандний залік ХХХІ Всесвітньої зимової Універсіади 2023 року в американському Лейк-Плесиді виграла студентська збірна Японії, яка загалом здобула 48 нагород (21 золоту, 17 срібних, 10 бронзових). Друге місце посіла команда Південної Кореї – 29 (12, 8, 9), а третє – Канади – 13 (6, 1, 6). До ТОП-10 також увійшли Франція – 18 (5, 6, 7), Польща – 17 (5, 6, 6), Чехія – 12 (5, 1, 6), Фінляндія – 7 (4, 1, 2), США – 17 (3, 8, 6), Швейцарія – 11 (3, 6, 2) та Німеччина – 13 (3, 4, 6).

Зауважимо, що загалом медалі Лейк-Плесиду-2023 вибороли студенти 24-ох країн з Азії, Європи та Північної Америки. При цьому чемпіонами зимової Універсіади-2023 стали студенти 19-ти команд.

Додамо, що наступна, ХХХІІ Всесвітня зимова Універсіада пройде 2025 року у Турині (Італія), який в минулому вже одного разу (в 2007 році) приймав зимові студентські ігри та двічі був господарем літніх – у 1959 (це була дебютна Універсіада) і 1970 роках.