Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

ldufk_new_logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського

25-го лютого відбудуться Десяті наукові читання імені Івана Боберського на тему «Степан Бандера – громадський діяч (1920-ті рр.)»

Професорсько-викладацький склад, студентів і випускників та усіх працівників Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського запрошують на Десяті наукові читання імені Івана Боберського на тему «Степан Бандера – громадський діяч (1920-ті рр.)», що відбудуться у вівторок, 25-го лютого 2025 року, в Львівському палаці мистецтв (вулиця Коперника, 17). Початок заходу – о 18:00.

Лектори:

Володимир Ханас – історик, начальник управління культури та розвитку туризму Дрогобицької міської ради.

Тема доповіді: «Участь Степана Бандери у культурно-просвітницькому житті краю в 1920-х рр.».

 

Андрій Сова – доктор історичних наук, професор, професор кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського; дійсний член та голова Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка; старший дослідник, старший науковий співробітник відділу новітньої історії Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України.

Тема доповіді: «Внесок Степана Бандери у заснування товариств «Луг» у Галичині».

 

Модератор заходу – Роман Метельський.

 

Подія організована у співпраці Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка, Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Навчаючись в Стрию, Львові та Дублянах, Степан Бандера був активним учасником різних культурно-освітніх, молодіжних та спортивно-руханкових товариств: «Пласт», «Сокіл», «Луг», «Просвіта», «Сільський господар» та ін.

Важливою складовою українського молодіжного руху в Галичині 1920–30-х рр. була діяльність організації «Луг». «Великий Луг» (з 1932 року так називалася централя) у Львові та осередки в Галичині проводили культурно-просвітню, руханково-спортивну та протипожежну роботу, що спрямовувалася на виховання молодого покоління українців.

Степан Бандера доклав багато зусиль до створення осередків тіловиховного товариства «Луг». Зокрема, він заснував осередок товариства «Луг» у Старому Угринові та брав активну участь у поширенні лугового руху у Калуському повіті. Результатом цього стало заснування у 1928 році дванадцяти осередків тіловиховного товариства «Луг». Зареєстровані осередки стали легальним прикриттям для поширення в краї діяльності Української військової організації, а згодом Організації українських націоналістів. З огляду саме на це вони й зазнали переслідувань з боку влади та поліції.

Надзвичайно професійні навички Степан Бандера демонстрував як актор в театрально-аматорських гуртках. Вистави за його участі отримали схвалення та привертали увагу значної кількості глядачів.

Важливу роль для учасників вище зазначених товариств, організацій, гуртків, окрім ідеологічної складової, відігравали однострої та символіка, яку використовували їхні члени. Саме однострої підкреслювали український національних характер і були візуальним зовнішнім орієнтиром для громадськості, яку старалися залучити до культурно-просвітницького життя українського народу.

На майбутніх наукових читаннях присутні зможуть більш детально ознайомитися з громадською та культурно-просвітницькою роботою, яку проводив Степан Бандера. Зокрема, почути цікаве дослідження про вишиванки лідера національно-визвольної боротьби українського народу.

Доповіді будуть проілюстровані малознаними та невідомими фотографіями і документами тієї доби.

У межах читань відбудеться ознайомлення з літературою, виданою Комісією тіловиховання і спорту імені Івана Боберського НТШ та Львівським державним університетом фізичної культури імені Івана Боберського. Також буде представлено нові книги про життя і діяльність Степана Бандери: «Бандерівська сурма» (випуск 1) та «Степан Бандера: символ української нації (1 січня 1909 – 15 жовтня 1959). Бібліографічний покажчик», видані у 2024 році.

Розголос забезпечують «Українське радіо. Львів», Радіо «Львівська Хвиля», Сайт про Захід України «Бомок», Інформаційна агенція «Гал-інфо», Громадський сайт Львова «Форпост», Інтернет-видання «Діло» та «Фотографії Старого Львова». Гостинно пригощатиме «Кава Старого Львова».

 


Запрошуємо приєднатись до офіційних сторінок нашого Університету в соціальних мережах!

Instagram   |   Facebook   |   Telegram   |   TikTok   |   YouTube

Прокрутка до верху