Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

ldufk_new_logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського

Андрій Сова та Ольга Зіньків взяли участь у спецпогашенні поштових конвертів та марок, випущених з нагоди 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу (Фото)

У музеї митрополита Андрея Шептицького (вул. Кривоноса, 1) відбулося спецпогашення пам’ятних поштових конвертів та марок, випущених з нагоди 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу (КЛК). На заході було чимало членів та прихильників КЛК, а також викладачі Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського.

Урочисте погашення поштових конвертів та марок, випущених з нагоди 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу.
Зліва направо: Андрій Сова, Олег Кубів, Андрій Пилюх, Тарас Кузь

 

Участь в урочистостях взяли голова КЛК Олег Кубів; доктор історичних наук, професор кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, голова Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка Андрій Сова; завідувач відділу Музей визвольної боротьби України Львівського історичного музею Тарас Кузь; член Асоціації філателістів України, засновник, дизайнер та видавець «Козацької пошти» Андрій Пилюх; кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент кафедри зимових видів спорту Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Ольга Зіньків та інші.

На звороті конверта подано короткі дані про діяльність КЛК: «Установчі збори Карпатського Лещетарського Клубу (КЛК) відбулись 9-го грудня 1924 року у Львові, в будинку на вулиці Руській, 20. До першої управи КЛК увійшли Лев Шепарович – голова, Зенон Русин – заступник, Володимир Рожанківський – секретар, Зеновія Копертинська – скарбник, Іван Мриц – господар, Роман Говикович – справник. До контрольної комісії увійшли Омелян Шепарович, Ірина Лежогубська та Степан Гайдучок.

Поштові конверти та марки, випущені з нагоди 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу

 

До створення та діяльності клубу були залучені родини Шухевичів, Франків, Пежанських, П’ясецьких, Стефанівських, Шепаровичів, Рожанківських, Старосольських, Купчинських, Федаків, Бучацьких, Макарушки та інших знаних українських родин. Іван Боберський та Степан Гайдучок були почесними членами клубу.

Назва товариства походить від слова лещети, яке ввів в ужиток Іван Боберський. Метою товариства була просвітницька і виховна робота серед українського студентства, а також (і найголовніше) серед українського селянства Карпатських сіл. Члени клубу залучали їх до спортивного життя, навчали основним технікам зимових видів спорту, допомагали купувати та виготовляти спортивне спорядження. Кличем клубу стало «Спорт в маси».

Поштові конверти та марки, випущені з нагоди 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу

 

Хоча КЛК був заснований у Львові, свою діяльність засновники поширили на Карпатські терени. Філії клубу були організовані у Ворохті, Івано-Франківську, Космачі, Нижньому Березові, Стрию, Турці, Славському, Волосянці, Лавочному. До 1937 року КЛК об’єднував 18 філій та 868 членів. На початку 1939 року діяло 20 філій з понад 1 500 членами.

В часи окупації Галичини радянськими військами 1939–1941 рр. активна діяльність КЛК призупинилась. А з повторною окупацією в 1944 році взагалі була припинена. Щоб уникнути репресій, велика частина членів КЛК емігрувала і після завершення Другої світової війни завдяки Юрію Купчинському, Роману Якемчуку та Богдану Винару КЛК відновив свою діяльність в Мюнхені.

Ольга Зіньків та Андрій Сова – учасники урочистого погашення поштових конвертів та марок,
випущених з нагоди 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу

 

У грудні 1955 року зусиллями пластунів куреня «Бурлаки», колишніх КЛКівців, діяльність клубу переноситься до Америки, де зазнає нового розквіту значною мірою зусиллями голови проводу Богдана Рака. Діяльність КЛК в Америці триває до сьогодні. А в Україні КЛК заново відродився в 1989 році і активно розвивається».

У 2024 році це останній захід приурочений 100-річчю КЛК. Упродовж року було зроблено чимало. Зокрема, проведено наукову конференцію, підготовлено банерну виставку, виставки раритетів КЛК, наукові та науково-популярні публікації тощо.

Учасники урочистого погашення поштових конвертів та марок, випущених з нагоди
100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу

 

Таким чином можемо згадати усіх змагунів (спортсменів) та пропагандистів не тільки зимових видів спорту, а й літніх, від Івана Боберського до наших днів, які долучилися до цієї славної сторінки спорту, під назвою – Карпатський Лещетарський Клуб!

Прокрутка до верху