Учора, 9 квітня 2025 року, у приміщенні головного корпусу Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського відбувся майстер-клас з розпису писанки. Провела його студентка 6 курсу факультету післядипломної та заочної освіти Олександра Цуняк-писанкарка бойківської писанки, член об’єднання народних майстрів та художників- аматорів, ініціатор проведення першого фестивалю і першої Ярмаркової виставки-конкурсу «Бойківська писанка».
Бойківська писанка — це не просто оздоблення яйця. Це цілий світ символів, обрядів і вірувань. Кожна лінія, кожен колір на писанці несуть глибокий зміст, пов’язаний з природою, космосом і життям людини. Традиція існує в місцях проживання бойків, зокрема в містах Турка й Самбір, а також в окремих селах Самбірського району Львівської області та деяких селах Закарпатської області.
Про особливості бойківської писанки розповіла ініціаторка її внесення до переліку української культурної спадщини, відома писанкарка, Олександра Цуняк. За її словами, відмінність бойківської писанки полягає у техніці нанесення малюнку. У традиційному варіанті узор на поверхні яйця наносять суцільною лінією, ніби пензликом. Віск на поверхню витікає мов би через лійку. Натомість бойки пишуть писанку з допомогою загостреної булавки, шпильки, цвяшка, але не лінією, а краплями, чекаючи поки віск стече з вістря інструмента. Тому бойківський узор лягає на поверхню писанки не рівною лінією, як в інших техніках писання писанок, а нерівною смугою, це радше набір витягнутих воскових крапель.
Учасниками майстер-класу були викладачі та студенти університету, які вивчили новий метод розпису великодньої писанки. Під час заходу панувала надзвичайно творча та затишна атмосфера, яка надихала творити. Зокрема, професорка кафедри біохімії та гігієни Марія Сибіль відзначила особливу ауру майстрині, яка надихала творити ще і ще перетворюючи наші помилки в індивідуальний витвір, що створювало додатковий ефект арт-терапії.
За словами Олександри Цуняк, нині чимало людей звикли до наклейок та іншого штучного оздоблення великодніх яєць, і не хочуть створювати писанки, так як це робили їхні предки. Бережімо давні традиції, пишемо писанки, початки якої сягають витоків Трипільської культури.
Запрошуємо приєднатись до офіційних сторінок нашого Університету в соціальних мережах!