Гандболістки ЛДУФК допомогли жіночій збірній України здобути путівку на Чемпіонат Європи-2024

Національна жіноча збірна України з гандболу, у складу якої грає низка студенток і випускниць кафедри спортивних та рекреаційних ігор (завідувач – доцент Валерій Мельник) Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, після участі на Чемпіонаті світу-2023 зіграє ще на одному топ-турнірі – Чемпіонаті Європи-2024. Цьогорічний жіночий континентальний форум Євро-2024 за участі національних команд 24 країн Старого Світу пройде з 28-го листопада по 15-те грудня в трьох країнах – Австрії, Угорщині та Швейцарії.

Збірна України 4-го квітня в номінально домашньому, а фактично гостьовому матчі п’ятого туру групи 2 відбірного етапу Чемпіонату Європи-2024 в Гайдельбергу поступилася національній команді Німеччини з рахунком 21:43 (11:23). Однак вирішальним для «синьо-жовтих» був заключний поєдинок у гостях проти збірної Словаччини, що відбувся у неділю, 7-го квітня, на паркеті Mestská Sportova hala Sala у місті Шаля.

Команда Словаччини могла випередити збірну України у турнірній таблиці, але для цього словачкам потрібна була перемога з різницею у п’ять голів. Господарки майже весь матч вели перед в рахунку, зокрема мали й відрив у п’ять голів, утім збірна України зуміла показати характер і витягнула гру. За п’ять секунд до фінальної сирени, коли господарки були попереду, вирішальний гол після передачі випускниці нашого вишу Тамари Смбатян забила найкраща бомбардир матчу Лілія Горільска. Усього на рахунку досвідченої лінійної сім голів. Тож фінальна сирена зафіксувала бойову нічию – 25:25 (15:13).

Необхідно додати, що велику допомогу «синьо-жовта» команда отримала від воротарів. Зокрема, Юдіт Балог зробила десять сейвів, три порятунку на рахунку Марини Шалімової, а Вікторія Салтанюк, яка диплом про вищу освіту також здобула у стінах ЛДУФК імені Івана Боберського, відбила два семиметрові пенальті у заключні хвилини протистоянні.

Нагадаємо, у першому колі збірна України перемогла конкуренток з команди Словаччини з рахунком 25:20. Таким чином у підсумковій турнірній таблиці Україна випередила Словаччину на два очки і посіла друге місце, що дало пряму путівку на Євро-2024. Зрештою, Словаччина також пройшла на континентальний форум, як одна з чотирьох з найкращих збірних, що посіли у своїх групах треті місця. А з першої позиції від групи 2 кваліфікувалась збірна Німеччини, яка виграла усі шість поєдинків.

Зазначимо, що жіноча збірна України другий рік поспіль гратиме у фінальній частині топового міжнародного турніру. У 2023 році українки зіграли на Чемпіонаті світу, де подолали перший груповий етап. Раніше Збірна України з гандболу була незмінною учасницею жіночих чемпіонатів Європи з 1994 до 2014 року. Після цього ж українки пропустили чотири поспіль континентальні першості. Тож на Євро «синьо-жовті» вийшли вперше за останні десять років. А найкращий результат українок у фінальній частині континентальних форумів – завоювання комплекту срібних медалей на Євро-2000.

ГАНДБОЛ (ЖІНКИ). ВІДБІР НА ЄВРО2024. ГРУПА 2

РЕЗУЛЬТАТИ МАТЧІВ

2023 рік

12 жовтня
Німеччина – Україна – 31:24 (15:14)

15 жовтня
Україна – Словаччина – 25:20 (14:9)

2024 рік

28 лютого
Словаччина – Ізраїль – 31:22 (16:9)

29 лютого
Словаччина – Німеччина – 18:40 (8:20)
Ізраїль – Україна – 27:28 (13:14)

2 березня
Україна – Ізраїль – 32:28 (19:14)

3 березня
Німеччина – Словаччина – 32:18 (19:11)

3 квітня
Україна – Німеччина – 21:43 (11:23)
Ізраїль – Словаччина – 24:35 (14:20)

6 квітня
Німеччина – Ізраїль – 35:12 (18:7)

7 квітня
Ізраїль – Німеччина – 9:46 (4:23)
Словаччина – Україна – 25:25 (15:13)

ПІДСУМКОВА ТУРНІРНА ТАБЛИЦЯ

Додамо, що у фінальній частині Євро-2024, що відбудеться з 28-го листопада по 15-те грудня, гратимуть 24 команди. Чинний володар титулу Норвегія та три країни-організатори турніру – Австрія, Угорщина та Швейцарія – отримали прямі путівки. Ще 20 команд грали в кваліфікації у восьми групах. По два переможці і чотири кращі серед третіх місць заповнили два десятки вакансій. Цікаво, що на Євро-2024 зіграють два дебютанти – Туреччина і Фарерські острови. А Португалія вперше за 16 років виступить на вирішальній частині континентального форуму.

Жеребкування фінальної частини Євро-2024 відбудеться 18-го квітня (початок – о 19:00 за київським часом) в столиці Австрії Відні. Перед жеребкуванням усі команди розподілено по чотирьом кошикам. Збірна України потрапила у четвертий кошик. Це означає, що «синьо-жовті» гарантовано не зіграють в одній групі з Чехією, Туреччиною, Фарерськими островами, Португалією та Словаччиною.

1КОШИК
Норвегія, Данія, Чорногорія, Франція, Швеція, Нідерланди

2КОШИК
Німеччина, Іспанія, Румунія, Угорщина, Швейцарія, Австрія

3КОШИК
Словенія, Хорватія, Польща, Сербія, Північна Македонія, Ісландія

4КОШИК
Чехія, Україна, Туреччина, Фарерські острови, Португалія, Словаччина

Окрім того, шість команд вже розподілені по групах. Крім господарів турніру (Угорщини, Швейцарії та Австрії) окремі групи отримали ще три збірні, що долали кваліфікаційний раунд – Чорногорія, Франція та Німеччина.

Група А: Угорщина
Група В: Чорногорія