Сьогодні, 23-го лютого 2024 року, Спортивний арбітражний суд (CAS) у Лозанні (Швейцарія) відхилив апеляцію олімпійського комітету росії (ОКР) на рішення Міжнародного олімпійського комітету (МОК) про призупинення в ньому членства російської федерації.
На вимогу Національного олімпійського комітету (НОК) України у жовтні 2023 року Міжнародний олімпійський комітет (МОК) відреагував щодо створення на окупованих територіях України олімпійських рад у складі олімпійського комітету росії (ОКР), а саме – зупинив членство ОКР у МОК. Сьогодні, 23-го лютого 2024 року, Спортивний арбітражний суд (CAS) у Лозанні (Швейцарія) розглянув скаргу ОКР щодо такого рішення Міжнародного олімпійського комітету та не задовольнив її.
«Комісія CAS, яка відповідає за цю справу, відхилила апеляцію і підтвердила рішення, що оскаржується, встановивши, що Виконавчий комітет МОК не порушив принципи законності, рівності, передбачуваності та пропорційності. Рішення комісії CAS є остаточним та обов’язковим, за винятком права сторін подати апеляцію до Федерального суду Швейцарії протягом 30 днів на обмежених підставах»», – йдеться у повідомленні CAS.
Міністерство молоді та спорту України зробило офіційну заяву щодо справедливого рішення Спортивного арбітражного суду (CAS). Пропонуємо вашій увазі повний текст заяви Мінмолодьспорту:
«Міністерство молоді та спорту України вітає справедливе рішення Спортивного арбітражного суду (CAS), який відхилив апеляцію олімпійського комітету росії. Це рішення – чітке свідчення того, що спроби країни-терористки незаконно вплинути на міжнародний спорт та його цінності зазнають поразки.
Позиція Мінмолодьспорту України щодо ситуації з членством росії у Міжнародному олімпійському комітеті була чіткою та принциповою з самого початку. Ми стояли на тому, що поки триває війна, у міжнародному спортивному русі не може бути місця для країн, які ведуть загарбницьку війну та використовують спорт як засіб воєнної пропаганди.
Рішення CAS підтверджує, що міжнародний спорт має стояти на варті Олімпійської хартії, цінностей олімпізму та поваги до територіальної цілісності держав. Це перемога не лише для України, але й для всіх, хто цінує чесність та прозорість у спорті.
Ми вдячні міжнародній спільноті та органам олімпійського руху за підтримку нашої справедливої позиції. Це свідчить, що у спортивному русі залишаються ті, хто готовий сказати рішуче «Ні!» спробам підмінити міжнародне право кривавими нафторублями.
Ми також закликаємо усі міжнародні структури на своєму рівні захищати справедливість та протидіяти спробам використання спорту для воєнної пропаганди.
Нам важливо, щоб це рішення стало не просто юридичним актом, але й потужним сигналом для всіх країн світу, що порушення міжнародного права і використання спорту для пропаганди війни отримає гідну відсіч.
Міністерство молоді та спорту України продовжує працювати разом з Національним олімпійським комітетом України, спортивними федераціями, Офісом Президента України, Міністерством закордонних справ, РНБО та всіма стейкхолдерами, щоб наші аргументи та позиції були почуті на міжнародному рівні.
Від імені української спортивної родини ми дякуємо Спортивному арбітражному суду за рішучість і принциповість у цьому питанні. Жодних поступок тим, хто розв’язав наймасштабнішу війну в Європі з часів ІІ Світової. Справедливість переможе!».
Поділився з ЗМІ своїми думками про рішення CAS відхилити апеляцію олімпійського комітету росії на рішення МОК про призупинення членства й президент НОК України Вадим Гутцайт.
«Хочу привітати всіх з цим рішенням, тому що кожен крок до того, щоб росії не було на Олімпійських іграх і взагалі у міжнародному спорту – це дійсно велика перемога для всіх українців та всіх наших спортсменів. Було багато чого зроблено, щоб росіян та білорусів не було на міжнародних змаганнях та на найголовніших змаганнях – на Олімпійських іграх. Зараз вийшло рішення, що вони залишились там, де повинні залишатися – поза олімпійським рухом. Та поза розумінням, що країні, яка на нас напала, окуповує наші території, вбиває українців і намагається забрати нашу незалежність, не місце в міжнародному спорті. Це не пов’язано з виступами росіян на Олімпіаді, але це меседж, що такій організації, як ОКР, не місце в олімпійському русі та в МОК. Це таке іміджеве рішення. Є маленькі перемоги, а є іміджеві перемоги та поразки. Це іміджева поразка росії, а для нас це іміджева перемога», – сказав Вадим Гутцайт.
Зазначимо, що президент НОК України припускає, що росіяни самостійно відмовляться брати участь в Олімпіаді-2024.
«У багатьох видах вони вже не встигли отримати ліцензії, тому що вже час пройшов. І в багатьох видах вони самі відмовляються брати участь у ліцензійних змаганнях без прапора, символіки. Я дізнався, що у них вже є сім ліцензій. Порівняти з тим, що у них завжди було 350 ліцензій, а зараз – сім. Може отримають ще якихось 10 чи 15 або 20 – це взагалі ні про що. Я бачу, що є шанс, що вони, проводячи альтернативні змагання в росії, відмовляться від Олімпійських ігор», – додав президент НОК України.