У вівторок, 25-го березня 2025 року, в актовій залі Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського (вул. Костюшка, 11) відкрили банерну виставку «На лещетах, мов на крилах. До 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу». Організаторами виставки є Львівський історичний музей, Карпатський Лещетарський Клуб та Комісія тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка.
У вступному слові доктор історичних наук, професор кафедри олімпійської освіти ЛДУФК імені Івана Боберського Андрій Сова наголосив на тому, що одним з перших професійних лижників в Галичині на початку ХХ ст. та популяризатором цього виду спорту в краї був «Батько українського тіловиховання», голова гімнастичного товариства «Сокіл-Батько» Іван Боберський і його – учні Степан Гайдучок, Петро Франко, Анатолій Лукашевич та інші. Іван Боберський стояв біля витоків КЛК, а за свої заслуги був іменований першим почесним членом цього авторитетного товариства.
На відкритті виставки виступили: доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор, проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків ЛДУФК імені Івана Боберського Мар’ян Пітин; професор архітектури Національного університету «Львівська політехніка», співорганізатор відновлення КЛК у Львові у 1989 році Юрій Рочняк; кандидат педагогічних наук, доцент кафедри зимових видів спорту ЛДУФК імені Івана Боберського Анатолій Клемба. А старший науковий співробітник, завідувач відділу Музею визвольної боротьби України Львівського історичного музею Тарас Кузь провів екскурсію, наголосивши на ключових моментах історії КЛК.
КОРОТКО ПРО ВИСТАВКУ:
Спортивна громадськість відзначає 100 років від створення Карпатського Лещетарського Клубу. З цієї нагоди підготовлено виставку «На лещетах, мов на крилах. До 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу». Вона розповідає про маловідому сторінку українського спортивного життя ХХ ст. – лещетарське (лижне) товариство, метою якого було об’єднати українських лещетарів, та творити для них спортивний, культурний і товариський осередок через проведення змагань, мандрівок та товариських зустрічей, поширювати лещетарство та інші види спорту серед українського населення, особливо сільського, як важливий осередок комунікації.
Лещета (лижі) нараховують тисячі років історії. Пересування засніженими рівнинами чи лісовими стежками потребувало спеціальних засобів. Найдавніші лещета були різних форм та видів. Лише в середині ХІХ ст. виникли сучасні форми лещет та кріплень до них. А з початком ХХ ст. зародився та розвинувся лещетарський спорт та дозвілля: лещетарський біг, гірськолижний спорт, мандрівки на лещетах заради відпочинку, дозвілля та задоволення.
В 1924 році у Львові ентузіасти лещетарства вирішили створити український спортивний клуб, який мав пропагувати цей вид спорту і дозвілля серед українського громадянства в Галичині. 19-го листопада 1924 року зареєстровано перший статут, а 9-го грудня 1924 року відбулися перші Загальні Збори Карпатського Лещетарського Клубу. Для творців та членів КЛК спорт, а особливо лещетарство, були важливим елементом піднесення національної самосвідомості українців Галичини під польською окупацією в 1920–30-ті рр.
У 1920–30-х рр. КЛК проводив різноманітні змагання з лещетарського бігу, гірськолижних дисциплін: швидкісний спуск, слалом (спуск з перешкодами), стрибки з трампліна (скоки) як біля Львова, так і в Карпатах. Улюбленим місцем клківців стало Славське, де збудували прихисток для учасників змагань, а також Ворохта.
Пропагувались в КЛК також літні види спорту: великий теніс (ситківка), волейбол (відбиванка), легка атлетика, плавання, каякінг та інші.
Після радянської окупації України в 1944 році, КЛК відродився завдяки пластунам вперше серед українських біженців в таборах переміщених осіб (Ді-Пі) в Німеччині у 1945 році. Згодом, вдруге, КЛК постав серед української діаспори США та Канади в середині 1950-х рр., знову ж таки завдяки пластунам з куреня «Бурлаки». У США проводились регулярні лещетарські змагання, а також змагання з великого тенісу та плавання.
В 1989 році Карпатський лещетарський клуб постав в середовищі львівської студентської молоді і перейняв не тільки давню символіку КЛК, а й дух цієї найдавнішої української лещетарської організації, яка продовжує діяти серед українців Північної Америки.
На виставці «На лещетах, мов на крилах. До 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу» представлені фотографії з архіву КЛК, колекції Олександра Пежанського, люб’язно надані головою Українського фотографічного товариства Романом Метельським; колекції Андрія Сови.
Виставку підготували: Тарас Кузь (завідувач відділу Музей визвольної боротьби України Львівського історичного музею), Олег Кубів (Президент Карпатського Лещетарського Клубу) та Андрій Сова (доктор історичних наук, професор, професор кафедри олімпійської освіти ЛДУФК імені Івана Боберського, голова Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського НТШ). Макетування – Христина Маліновська, коректування – Тетяна Петрів, художнє оформлення – Світлана Олексенко, Юрій Рябий, Мар’ян Бабирецький.
Отож запрошуємо студентів та викладачів нашого вишу ознайомитися з виставкою,
яка працюватиме до 4-го квітня цього року.
Тарас Кузь, Андрій Сова
Світлини Юрія Гладкого
Запрошуємо приєднатись до офіційних сторінок нашого Університету в соціальних мережах!