У Львівському історичному музеї відкрили виставку з нагоди 150-річчя від народження Івана Боберського (Фото)

У четвер, 24-го серпня 2023 року, у виставковій залі Львівського історичного музею (площа Ринок, 6, третій поверх) відкрилася виставка «Лиш з тим народом числиться світ, що є здоровий, розумний, сильний і багатий. До 150-річчя від дня народження Івана Боберського». Це один із заходів в межах Року Івана Боберського, який був проголошений Львівською обласною радою. Організаторами виставки є Львівський історичний музей та Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського.

На відкритті виступили заступник директора з наукової роботи Львівського історичного музею Олена Роман; депутат Львівської обласної ради, голова постійної комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Святослав Шеремета; завідувач відділу Музею визвольної боротьби України Львівського історичного музею Тарас Кузь; доктор історичних наук, професор Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, голова Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка Андрій Сова; представниця родини Івана Боберського Уляна Мороз; член Асоціації філателістів України, засновник «Козацької пошти» Андрій Пилюх.

Серед учасників дійства слід згадати та виокремити докторів і професорів Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського – Василя Бусола, Романа Одрехівського, Ірину Процик, а також Марту Благітку, Андрія Гречила, Ореста Круковського, Миколу Кушніра, Андрія Левика, Наталю Лисейко, Олеся Паука, Ольгу Перелигіну, Івана Ткачишина.

Виставку підготували доктор історичних наук, професор Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Андрій Сова та завідувач відділу Музею визвольної боротьби України Львівського історичного музею Тарас Кузь. Макет Христини Маліновської, художнє оформлення Юрія Рябого, Мар’яна Бабирецького та Володимира Яремчука.

Виставка розкриває непересічний життєвий шлях Івана Боберського – видатного педагога, громадського та державного діяча, одного з перших популяризаторів фізичного виховання і спорту серед українців Галичини та української діаспори.

На виставці репрезентовано експонати з Львівського історичного музею. Чільне місце посідає символічна булава Івана Боберського, вручена йому 15-го жовтня 1911 року старшиною організації «Сокіл-Батько» з нагоди 10-літньої праці в сокільському русі. Це стало символом визнання особливих заслуг Івана Боберського перед товариством та українцями Галичини.

Серед іншого можна побачити й такі експонати: пожежний шолом початку ХХ століття, печатки та відзнаки українського товариства «Сокіл», відзнаку Шевченківського ювілейного здвигу 1914 року тощо.

Експонати у вітринах розповідають про повернення славного імені Івана Боберського після проголошення Незалежності України. Це – афіші, запрошення, програмки, матеріали конференцій, листівки, поштові картки, конверти, марки, календарики, почесна відзнака імені Івана Боберського; популярні, науково-популярні та наукові праці, присвячені Іванові Боберському та організаціям, які він очолював.

Серед іншого, є афіша з нагоди першої академії та всеукраїнської наукової конференції «Спорт і національне відродження» 14–15 жовтня 1993 року, присвяченої 120-річчю від народження Івана Боберського.

Відомо, що співорганізатором цих та інших урочистостей був Львівський державний інститут фізичної культури (тепер – Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського).

У виставці, крім експонатів Львівського історичного музею, представлено матеріали з колекцій Лесі Крип’якевич, Андрія Сови та Лесі Чабан.

Отож запрошуємо викладачів та студентів ознайомитися з виставкою, яка працюватиме до кінця жовтня цього року.

Андрій Сова

Світлини із сайту Львівської обласної ради та Андрія Сови