У польському Кракові напередодні, 2-го липня, завершилися ІІІ Європейські ігри-2023 – головна спортивна подія року Старого Світу. Українська збірна, в складі якої змагалися й 23 представники Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, у підсумку завоювала 41 нагороду (21 золоту, 12 срібних, 8 бронзових) та посіла третє місце в неофіційному командному медальному заліку. При цьому Іспанія, що посіла другу позицію, також має у своєму доробку 21 «золото», але у них більше «срібла».
У суботу, в передостанній день змагань ІІІ Європейських ігор, 20-е «золото» до «синьо-жовтої» медальної скарбнички поклав боксер з Полтави Олександр Хижняк, який у фінальному бою вагової категорії до 80 кг достроково переміг Габрієля Веочіча з Хорватії. Рефері зупинив бій у другому раунді після того, як українець у черговий раз відправив суперника в нокдаун.
Близькою до чемпіонства того дня була й жіноча збірна України з пляжного футболу, яка у фінальному матчі зустрічалася з лідером світового рейтингу BSWW – національною командою Іспанії. Регламентовані три періоди по 12 хвилин закінчилися з нічийним рахунком – 1:1. Причому наші дівчата відкрили рахунок у грі за 1 хвилину 7 секунд до закінчення третьої 12-хвилинки. Однак суперниці зуміли на останній хвилині перевести гру в овертайм – 1:1. У додані три хвилини «синьо-жовті» вдруге у грі вийшли вперед – 2:1. Однак піренейки й цього разу відігралися. Тож ігровий час фінального поєдинку завершився внічию – 2:2, а в післяматчевій серії пенальті сильнішими виявилися іспанки – 5:3. Зазначимо, що українки не забили перший удар з позначки, а останній вже не було сенсу пробивати – іспанки свої усі п’ять ударів виконали бездоганно…
У заключний день III Європейських ігор-2023 у Кракові «синьо-жовта» медальна скарбничка поповнилася ще двома нагородами. Зокрема, срібним призером континентальних змагань став 27-річний кікбоксер Тимур Бриков з Дніпра, який посів третє місце в розділі фул-контакт у ваговій категорії до 75 кг, поступившись у фіналі з рахунком 0:3 представнику Грузії Луці Шоніа.
Останню нагороду, 21-шу золоту та 41-шу загалом, для України завоювала Вікторія Ус (на фото нижче) у змаганнях з каное-слалому. 30-річна веслувальниця з Києва стала чемпіонкою у байдарці-кросі – останньому фіналі за участі українців на континентальному мультифорумі в Кракові.
Змагання у байдарці-кросі замикали програму виступів у каное-слаломі на Європейських іграх-2023. З українок за результатами кваліфікації до ТОП-16 змогла пройти лише Вікторія Ус.
Формат етапу плей-оф байдарки-кросу – дисципліни, яка буде представлена на ХХХІІІ літніх Олімпійських іграх у Парижі-2024, передбачає участь чотирьох веслувальниць одночасно в кожному заїзді. Вони мають подолати перешкоди на водній трасі, а дві спортсменки, які зроблять це найшвидше, виходять у наступний раунд. А вже в фіналі найкраща стає чемпіонкою змагань, друга – срібним призером, а третя – володарем «бронзи».
Тож на шляху до фіналу Євроігор-2023 Вікторія Ус мала подолати чвертьфінал та півфінал. Посівши у них друге і перше місця відповідно, українська веслувальниця увійшла до четвірки учасниць вирішального заїзду.
У фіналі Вікторія Ус змагалася проти олімпійської чемпіонки Рікарди Функ з Німеччини, призерки чемпіонатів світу та Європи італійки Стефані Горн, а також срібної медалістки чемпіонату світу з екстремального слалому Мартін Вайгман з Нідерландів. І в підсумку Вікторія змогла випередити усіх трьох суперниць. А ключовим у фіналі за участі Ус стало перевертання човна, в якому пливли суперниці киянки. Завдяки цьому українська веслувальниця відірвалася остаточно вперед і фінішувала першою. Німкеня Рікарда Функ стала другою, а італійка Стефанія Горн – третьою.
Це перша і єдина медаль України у каное-слаломі на ІІІ Європейських іграх-2023. У решті дисциплін українські веслувальники нагород не здобували. Та найголовніше, що «золото» Вікторії Ус у підсумку дозволило Україні повернути собі третє місце у неофіційному командному медальному заліку континентального мультиспортивного форуму!
Нагадаємо, що першу нагороду, і одразу золоту, до медальної скарбнички України на ІІІ Європейських іграх-2023 у Кракові приніс дует веслувальниць-каноїсток у складі Людмили Лузан з Полтавщини та Валерії Терети – студентки четвертого курсу Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, яким не було рівних на дистанції 500 м. «Золото» здобули й випускники нашого вишу брат і сестра Павло та Юлія Коростильови, які перемогли у змаганнях зі стрільби з швидкострільного пістолета з дистанції 25 м серед змішаних команд. А Юля ще й оформила «золотий дубль», вигравши й командний турнір у цьому виді стрільби серед жіночих команд, де її партнерками по збірній України були Олена Костевич з Чернігова та ще одна львів’янка Анастасія Німець, яка диплом про вищу освіту також здобула у стінах нашого Університету.
А загалом на III Європейських іграх-2023 у Кракові Україна завоювала 41 нагороду (21 золоту, 12 срібних, 8 бронзових) та посіла третє місце в неофіційному командному медальному заліку, поступившись тільки Італії (100 медалей – 35 золотих, 26 срібних, 39 бронзових) та Іспанії (57 медалей – 21 золота, 17 срібних, 19 бронзових).
«ЗОЛОТО» ЗАВОЮВАЛИ:
Людмила Лузан / Валерія Терета (веслування, каное-двійка 500 м)
Олег Кухарик / Ігор Трунов (веслування, байдарка-двійка 500 м)
Ксенія Байло / Данило Коновалов / Анна Письменна / Олексій Середа (стрибки у воду, командний мікст)
Анжеліка Терлюга (карате, куміте до 55 кг)
Андрій Заплітний (карате, куміте до 75 кг)
Людмила Лузан (веслування, каное-одиночка 500 м)
Ксенія Байло / Кирило Болюх (синхронні стрибки у воду, вишка 10 м, мікст)
Наталія Кроль (легка атлетика, біг на 800 м)
Марина Бех-Романчук (легка атлетика, потрійний стрибок)
Олексій Середа / Кирило Болюх (синхронні стрибки у воду, вишка 10 м)
Ярослава Магучіх (легка атлетика, стрибки у висоту)
Джоан-Фейбі Бежура (фехтування на шпагах)
Юлія Коростильова / Павло Коростильов (стрільба кульова, швидкісний пістолет 25 м, мікст)
Ігор Любченко (тайський бокс, до 67 кг)
Олександр Єфіменко (тайський бокс, до 71 кг)
Ольга Харлан (фехтування на шаблях)
Олег Приймачов (тайський бокс, до 91 кг)
Олена Костевич / Анастасія Німець / Юлія Коростильова (стрільба кульова, швидкісний пістолет 25 м, жіноча команда)
Олег Колодій та Данило Коновалов (синхронні стрибки у воду, трамплін 3 м)
Олександр Хижняк (бокс, до 80 кг)
Вікторія Ус (каное-слалом, байдарка-крос)
«СРІБЛО» ЗАВОЮВАЛИ:
Дмитро Даниленко / Олег Кухарик / Іван Семикін / Ігор Трунов (веслування, байдарка-четвірка 500 м)
Людмила Лузан (веслування, каное-одиночка 200 м)
Аніта Серьогіна (карате, куміте до 61 кг)
Марина Алексіїва / Владислава Алексіїва / Марта Фєдіна / Вероніка Гришко / Дар’я Мошинська / Ангеліна Овчиннікова / Анастасія Шмоніна / Валерія Тищенко (артистичне плавання, акробатична група)
Михайло Кохан (легка атлетика, метання молота)
Марина Алексіїва / Владислава Алексіїва (артистичне плавання, дуети)
Анастасія Павлова / Іван Кожокарь (стрільба з лука, мікст)
Ксенія Байло / Соф’я Есман (синхронні стрибки у воду, вишка 10 м)
Єгор Скуріхін (тайський бокс, до 81 кг)
Анна Пономаренко (брейкінг)
Анастасія Кліпаченко / Марія Тихонова / Юлія Дехтяр / Юлія Костюк / Мирослава Випасняк / Вікторія Кислова / Ірина Дубицька / Таїсія Бабенко / Ірина Василюк / Олена Кирильчук / Ганна Шульга / Анастасія Терех (пляжний футбол)
Тимур Бриков (кікбоксинг, фул-контакт до 75 кг)
«БРОНЗУ» ЗАВОЮВАЛИ:
Олена Костевич (стрільба кульова, пневматичний пістолет 10 м)
Нікіта Філіпов (карате, куміте до 60 кг)
Владислав Шепелєв (легка атлетика, потрійний стрибок)
Артур Фельфнер (легка атлетика, метання спису)
Владислав Микитась (тайський бокс, до 60 кг)
Анастасія Михайленко (тайський бокс, до 51 кг)
Володимир Станкевич (фехтування на шпагах)
Артем Мельник (кікбоксинг фул-контакт, до 86 кг)
МЕДАЛЬНИЙ ЗАЛІК ІІІ ЄВРОПЕЙСЬКИХ ІГОР – 2023
УКРАЇНА МЕДАЛІ ЄВРОІГОР–2023 ЗДОБУЛА У 14–ти ВИДАХ СПОРТУ
Тайський бокс: 6 медалей (3 + 1 + 2) – 1-е командне місце
Стрибки у воду: 5 медалей (4 + 1 + 0) – 1-е командне місце
Веслування на байдарках і каное: 5 медалей (3 + 2 + 0) – 1-е командне місце
Карате: 4 медалі (2 + 1 + 1) – 1-е командне місце
Легка атлетика: 6 медалей (3 + 1 + 2) – 5-е командне місце
Бокс: 1 медаль (1 + 0 + 0) – 7-е командне місце
Брейкинг: 1 медаль (0 + 1 + 0) – 3-є командне місце
Стрільба з лука: 1 медаль (0 + 1 + 0) – 7-е командне місце
Каное–слалом: 1 медаль (0 + 1 + 0) – 6-е командне місце
Кікбоксинг: 2 медалі (0 + 1 + 1) – 13-е командне місце
Артистичне плавання: 2 медалі (0 + 2 + 0) – 6-е командне місце
Пляжний футбол: 1 медаль (0 + 1 + 0) – 3-є командне місце
Фехтування: 3 медалі (2 + 0 + 1) – 4-е командне місце
Стрільба кульова: 3 медалі (2 + 0 + 1) – 7-е командне місце
Нагадаємо, що ІІІ Європейські ігри-2023 у Кракові тривали з 21-го червня до 2-го липня. Загалом на континентальному мультифорумі було розіграно 253 комплекти нагород у 30-ти видах спорту: легка атлетика, артистичне плавання, веслування на байдарках і каное та веслувальний слалом, стрибки у воду, фехтування, бокс, кульова та стендова стрільба, скелелазіння, бадмінтон, тхеквондо, брейкинг, дзюдо, велоспорт (ВМХ-фристайл, маунтенбайк), триатлон, сучасне п’ятиборство, стрільба з лука, настілький теніс, баскетбол 3х3, таїландський бокс Муей-Тай, стрибки на лижах з трампліна, пляжний футбол, кікбоксинг, карате і текбол, пляжного гандболу, паделу та регбі-7. Українці не змагалися тільки у трьох останніх