Історія кафедри

Кафедра гуманітарних дисциплін – одна з провідних теоретичних кафедр університету, створена 1990 року в умовах посилення національно-визвольного руху, розпаду СРСР та краху комуністичної ідеології. За час свого функціонування вона кілька разів змінювала назву: історії культури, народознавства, українознавства.

З часу заснування її очолювали кандидат філософських наук Мирослав Олексюк, кандидати історичних наук Дмитро Кульвановський, Микола Борищак.

Від 2006 р. перейменована на кафедру гуманітарних дисциплін, завідувачем працює кандидат історичних наук, професор Олег Полянський – автор більше триста вісімдесяти наукових публікацій, у тому числі 19 книжкових видань, серед яких монографії, підручники, навчальні посібники. Професор Олег Полянський – лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької та громадсько-політичної премії ім. Братів Лепких (2005), член Національної спілки журналістів України (2000), Всеукраїнської спілки краєзнавців України (2000). Стажувався в Українському вільному університеті (Мюнхен, 1991), Оксфордському університеті (1995).

З проголошенням 1991 року незалежності України кафедра отримала нові перспективи розвитку. На зміну старим ідеологічним дисциплінам, що були пов’язані із засиллям тоталітарної комуністичної системи, почалася розробка нових навчальних планів, програм, дисциплін, видання методичної літератури. Це, насамперед, курси історії України, історії української культури, історії українського фізкультурно-спортивного руху, опрацювання і розробка української спортивної термінології та ін.

Нинішній кадровий потенціал кафедри – це 17 викладачів, з яких 15 мають науковий ступінь, у тому числі 1 доктор наук, 15 кандидатів наук, 7 доцентів, 2 старших викладачі й 5 викладачів. Серед них доктор філософських , лауреат премії Національної спілки журналістів України (1995), Огієнківської премії (2008), член Національної спілки письменників України (2004), Національної спілки журналістів України (2005), автор 15 монографій, 10 книжок публіцистики, низки художніх творів Олег Іванович Гринів; відомий український історик, публіцист, учасник опозиційного руху, дисидент, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня, автор кількох десятків книжок, серед яких монографії, публіцистичні твори, збірка поезій та прози Валентин Якович Мороз. На кафедрі також працюють досвідчені викладачі: кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Тетяна Курчаба; кандидати історичних наук, доцент Соломія Гнот, старший викладач Руслана Труба, викладач Тарас Горбачевський; кандидати філософських наук, доцент Андрій Синиця, викладачі Марія Поцюрко, Ірина Салига; кандидати політичних наук, доценти Любомир Скочиляс, Ольга Шиманова; кандидати юридичних наук, доценти Марія Ващишин, викладачі Марія Теличко, Софія Холявка, старший викладач Ірина Гузенко. Вони забезпечують викладання таких навчальних дисциплін: «Історія України», «Філософія», «Філософія науки», «Філософія туризму», «Логіка»,  «Соціологія», «Політологія», «Релігієзнавство», «Риторика», «Етика та професійна етика», «Етика та естетика», «Основи права», «Правознавство», «Правове регулювання туристичної діяльності», «Міжнародне право», «Інтелектуальна власність», «Основи наукових досліджень».

На кафедрі створено навчально-методичний кабінет, який забезпечує студентів авторськими підручниками, навчальними посібниками, програмами та іншими навчально-методичними матеріалами. Тут відбуваються засідання наукового історико-краєзнавчого гуртка, олімпіади й наукові конференції, круглі столи, проводяться різноманітні виховні заходи.

Вагомими є наукові здобутки кафедри. Щорічно виходить збірник наукових статей «Гуманітарні дисципліни у навчально-виховному процесі вищих навчальних закладів». Перший випуск був присвячений 65-річчю Львівського державного університету фізичної культури, другий – 70-річчю УПА, третій – 95-річчю ЗУНР та 80-річчю Голодомору, четвертий – 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка, п’ятий – 65-річчю професора Олега Полянського. Упродовж останніх років вийшли навчальні посібники О. Полянського та Р. Труби «Історія України», А. Синиці «Логіка», монографії О. Полянського «Історія України: проблеми методології та методики», А. Синиці «Аналітична філософія», Р. Труби «Омелян Терлецький (1873–1958)», В. Мороза «Україна у двадцятому столітті», О. Гриніва «Йосип Сліпий як історик, філософ, педагог». Всі дисципліни кафедри забезпечені авторськими навчально-методичними посібниками в друкованому та електронному варіанті.

Широкий резонанс мають виховні заходи кафедри, зокрема Шевченківські свята, вечори пам’яті Голодомору, героїв УПА, літературно-музичні композиції присвячені Василю Стусу, Ліні Костенко, тематичні новорічно-різдвяні та великодні виставки літератури та інших матеріалів, інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?» та інші цікаві заходи.

У різні роки на кафедрі працювали доктор історичних наук, професор Богдан Якимович, професор Оксана Вацеба, кандидати історичних наук, доценти Микола Борищак, Василь Чоповський, кандидати філософських наук, доценти Валерій Джунь, Ірина Гаюк, Павло Берко, викладачі Анатолій Коваленко, Наталя Коваленко, Ростислав Процюк, Леонід Мазур; кандидат юридичних наук, доценти Руслан Бедрій та Неля Отчак, викладачі Оксана Борсук, Оксана Коцовська, Ольга Дуда, старший викладач Марта Мартинюк та ін.